اخبار

ماموران انتظامی بیش از ۴۵۰ درویش را بازداشت کردند

بر اساس گزارشی که در رسانه های همگانی انتشار یافت ، تا بعد از ظهر روز شنبه ۲۹ شهریور بیش از ۴۵۰ نفر از دراویش گنابادی پس از تجمع مقابل دادستانی تهران بازداشت و همراه با ضرب و شتم به حدود ۱۵ کلانتری‌ مختلف تهران منتقل شده‌اند. هزاران تن از هم میهنان درویش گنابادی ،زرتشتی، ارمنی، آشوری، کلیمی، بهایی و اهل تسنن میهن مان ایران، براساس قوانین ارتجاعی رژیم ولایت فقیه از یک تبعیض آشکار و خشن رنج می برند. نادیده انگاشتن حقوق اساسی اقلیت های قومی و مذهبی، معادل و برابر با پایمال ساختن حقوق همه مردم ایران است!…

بازداشت گسترده دراویش در اطراف ساختمان دادستانی تهران
خیابان‌های منتهی به ساختمان دادستانی با ماشین‌های انتظامی مسدود شده و و ماموران در حال بازداشت دراویش هستند.

به گزارش مجذوبان نور؛ تعدادی از درویش گنابادی که قصد تجمع مقابل دادستانی تهران را داشته‌اند در ساعات ابتدایی صبح امروز در شنبه ۲۹ شهریور در نزدیکی دادستانی بازداشت شده‌اند.به گفته مدیر سایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دراویش گنابادی تعدادی از دراویش حین بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند “حتی خانم‌هایی که جزو دراویش بودند یا از خانواده دراویش بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.”

خانواده‌های دراویش زندانی و جمعی ۲۰۰۰ نفره از دراویش گنابادی در قالب کمپینی به نام “کوچ دراویش از ایران به زندان اوین” در پی حمایت از دراویش زندانی بوده و هدف آنان از تجمع سکوت با دست‌ها و چشم‌های بسته در مقابل دادستانی تنها برای “احقاق حقوق پیروان طریقت و عرفان” بوده است.
جمعی از دراویش گنابادی در قالب کمپینی به نام کوچ دراویش گنابادی از ایران به زندان اوین چندی پیش اعلام کرده بودند در اعتراض به سنگینی نگاه امنیتی به پیروان طریقت و عرفان با وکلای زندانی خود هم صدا شده و از طریق تجمع با چشم‌ها و دست‌های بسته در مقابل دادستانی، خواهان بازداشت و زندانی شدن تمامی دراویش عضو این کمپین توسط عوامل قضایی خواهند شد.

در همین حال حدود سه هفته از اعتصاب غذای ۹ فعال حقوق دراویش گنابادی محبوس در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز می‌گذرد. به گفته مدیر سایت “مجذوبان نور” خطر مرگ آنها را تهدید می‌کند.

این یادآورلازم است که خانواده‌های دراویش زندانی نیز در خبری اعلام کرده بودند امروز برای درخواست مجوز آخرین ملاقات با زندانیانشان که خطر مرگ ناشی از اعتصاب غذا آن‌ها را تهدید می‌کند، مقابل دادستانی حضور خواهند یافت.

در همین زمینه “کانون مدافعان حقوق بشر” در نامه‌ای سرگشاده که روز شنبه ۲۰ شهریور منتشر کرد از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد خواست که “مقام های ایرانی را به مدارا در برابر دراویش مجاب” کند.
اعلام اعتصاب غذای بازداشت‌شدگان
به گزارش کلمه ،ابعاد بازداشت و برخورد دراویش بسیار گسترده گزارش شده و این تعداد تنها اسامی است که بازداشت آن‌ها تایید شده است. همچنین خبر رسیده است که شمار بسیاری از دراویش بازداشت شده اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند.

***

در پی حملات نظامیان به دراویش محصور در خیابان بهشت ، ده‌ها درویش مجروح به مراکز درمانی اعزام شدند‬

شمار زنان و مردان حادثه دیده در حمله امروز نظامیان به دراویش محصور در خیابان بهشت از ۵۰ تن گذشت، در میان حادثه دیدگان یک کودک شش ماهه دیده می‌شود.

به گزارش مجذوبان نور، به دنبال حمله فیزیکی یگان ویژه نیروهای امنیتی به دراویشی که در نرده‌های امنیتی ماموران محصور بودند، بسیاری از درویش در اثر ضربات باتوم دچار شکستگی اعضای بدن از جمله سر و دست شده و به درمانگاه صالح که جنب حسینه دراویش قرار دارد، منتقل شدند. همچنین یک کودک شش ماهه از اثرات گازاشک آور که از سوی نظامیان میان دراویش پرتاب شده بود، بیهوش شده است.
لازم به ذکر است در پی تلاش برای محلق شدن آن عده از دراویش که از صبح در پارکینگ شهرداری محبوس شده بودند به سایر دراویش مضروب شده در خیابان بهشت، آن‌ها نیز به شدت مورد حمله مامورین قرار گرفتند و جراحت برخی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

یادآور می‌شود دراویش گنابادی در حالی مورد تهاجم ماموران امنیتی قرار گرفته‌اند که پیش‌تر اعلام کرده بودند قصد ایشان تجمع با چشم‌ها و دست‌های بسته در مقابل دادستانی برای مطالبه حقوق قانونی پیروان عرفان و تصوف و پایان دادن به اعتصاب غذای ۹ وکیل و فعال حقوق دراویش است اما ماموران امنیتی قبل از تشکیل تجمع اقدام به دستگیری خشونت آمیز ایشان کردند.

اسامی مجروحینی که به درمانگاه صالح منتقل شدند به شرح زیر است:

۱. اصغر بیرانوند  ۲. دکتر زکوی  ۳. رضا پاپی  ۴. محمدرضا جعفریان  ۵. محمد رحمتی  ۶. مرتضی نعیمی  ۷. جعفر آروان  ۸. محمدغضنفری  ۹. احمد حاتمی  ۱۰. محمد سهیلی فر  ۱۱. ابراهیم بخشی  ۱۲. رضا ابراهیمی  ۱۳. احسان دالوند  ۱۴. فرزانه صادقی  ۱۵. محمود فلاوند  ۱۶. امراله صادقی  ۱۷. سیدعلی مرتضوی  ۱۸. علی حیدری  ۱۹. اصغر صلواتی  ۲۰. ناصر فولادی  ۲۱. محمد بهداد  ۲۲. رامین اشکو  ۲۳. محمدرضا مگوی  ۲۴. علی زین العبادی  ۲۵. محمدرضا عیسوند  ۲۶. حسین کرم‌پور  ۲۷. امید چگنی  ۲۸. آرش ریحانی  ۲۹. نازنین زعفری  ۳۰. داود عینی  ۳۱. آرزو ملک محمدی  ۳۲. سمیرا بهبانی  ۳۳. احسان حسابی  ۳۴. معصومه ثناییان  ۳۵. حامد ذاکری  ۳۶. سهیلا ندیمی  ۳۷. زهرا زمانی  ۳۸. مریم عابدین‌زاده  ۳۹. حامد چگنی  ۴۰. مسعود عباس‌زاده  ۴۱. جلال قاءدرحمتی  ۴۲. مهناز مرادی  ۴۳. شیرین احمدی  ۴۴. محمود رحمتی  ۴۵. علی بیرانوند  ۴۶. علی کردی  ۴۷. علی مرتضوی  ۴۸. المیرا یزدانی  ۴۹. مهنوش صادقی  ۵۰. شهناز مومنی  ۵۱. فرزانه احمدی  ۵۲. سهراب مرجانی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا