گوناگون

افزایش سرکوب اعتراضات صنفی کارگران توسط قوه فضائیه

اعتصاب کارگران «گیلانا» وارد چهارمین روز شد/ از توهین کلامی تا تهدیدات قضایی…

نماینده کارگران کارخانه کاشی گیلانا از تحصن ۱۶۰ کارگر این واحد تولیدی برای چهارمین روز خبر داد.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود در توضیح دلیل اعتراض کارگران گیلانا به ایلنا گفت: کارگران کارخانه کاشی گیلانا در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۶ ماه حقوق در فاصله سال‌ ۸۸ تا کنون و همچنین پرداخت نشدن حدود ۴ سال بیمه، از تاریخ سه شنبه ۲۵ شهریوماه دست از کار کشیده و در محل کار تحصن کرده‌اند.

او در تشریح معوقات حقوقی کارگران گفت: کارگران در مسیر پی‌گیری قانونی مطالبات معوقه خود سه پرونده شکایت در مراجع قضایی و اداره کار تشکیل داده‌اند که متاسفانه هیچکدام تا به امروز منجر به دریافت مطالبات‌شان نشده است.

نماینده کارگران کاشی گیلانا درباره موضوع اولین شکایت گفت: پرونده نخست مربوط می‌شود به شکایت ۱۹۴کارگر کاشی گیلانا به اداره کار رودبار بابت پرداخت حقوق، اضافه کار و سایر مزایا همانند حق لباس.. که از سال ۸۸ تا فروردین ۹۲ رقمی حدود ۹۴۱ میلیو‌ن تومان می‌شود.

این کارگر کاشی گیلانا درباره اعتراض ۴ روزه اخیر همکارانش گفت: کارگران کارخانه کاشی گیلانا در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶شهریور) در مقابل فرمانداری شهرسستان رودبار تجمع کرده بودند، روز پنجشنبه در واکنش به بی‌توجهی به اعتراضاتشان با حضور در داخل کارخانه تولید را متوقف کردند. کارفرما در واکنش پس از اخراج دو نفر از کارگرانی که در بخش کوره و لعاب کار می‌کردند، از ۱۰ کارگر به جرم ایجاد اغتشاش به مراجع قضایی شکایت کرده است.

او با بیان اینکه کارگران علاوه بر دریافت مطالبات، خواستار تغییر کارفرمای کارخانه کاشی گیلانا هستند افزود: مهم‌ترین مشکل کارگران با کارفرمای جدید توهین‌های کلامی مکرر وی به کارگران است که کارگران را با اسامی حیوانات صدا می‌زند.

به گفته وی کارفرمای سابق کارخانه کاشی گیلانا در پی شکایت کارگران مبنی بر عدم پرداخت حقوق و بیمه با حکم مراجع قانونی شهرستان رودبار آبان ماه سال گذشته بازداشت وزندانی شده است.

او گفت: پس از بازداشت کارفرمای سابق کارخانه، کارفرما جدید هفتم مردادماه سال جاری با تقبل بدهی‌های کارخانه به کارگران و سایر طلب کاران با عقد قرار داد سه ساله به صورت مستاجر وارد کارخانه شد، اما از آن روز به بعد این کارفرما به تعهدات خود در قبال کارگران عمل نمی‌کند.

این کارگر گفت: آقای دادستان رودبار از روز سه شنبه که کارگران تولید را متوقف کرده‌اند پیغام داده است که اگر ظرف سه روز به اعتصاب خود پایان ندهید با ارسال نیروهی یگان ویژه به کارخانه کارگران اعتصابی را اخراج می‌کنم و نیروی کار جدید به کارخانه وارد می‌کنم.

همچنین تهدیداتی درباره بازداشت ۱۰ نفر از کارگرانی که به عقیده ایشان اغتشاش‌گر هستند مطرح شده و در مرحله نخست تعدادی از کارگران عصر روز سه شنبه (۲۵ شهریور) برای ارائه توضیحاتی در خصوص مشکلاتشان به پاسگاه نیروی انتظامی فرا خوانده شده‌اند.

به اعتقاد این کارگر کاشی گیلانا، مسئولان قضایی و دولتی گیلان با حمایت یکجانبه از کارفرما باعث گسترده‌تر شدن اعتراضات کارگران می‌شوند.

در همین زمینه:

دو کارگر محکوم شده به زندان و شلاق پتروشیمی رازی نماینده قانونی کارگران بوده‌اند

بهارآزادی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا