گوناگون

محقق نشدن وعده‌های کارفرما با وجود خاتمه اعتصاب کارگران البرز غربی

«در پی تجمعی که روز سه شنبه (۲۵شهریور) توسط ۳۱۰ نفر از کارگران در اعتراض به تعویق دو ماه حقوق و همچنین منتفی نشدن انحلال این واحد معدنی، آقای «مسعود غضنفری» مدیر عامل این معدن وعده پرداخت حقوق کارگران را حداکثر تا ۳۶ ساعت آینده داده بود.» ..

رئیس شورای اسلامی کار کارگران زغال سنگ معدن البرز غربی با اشاره به خاتمه اعتصاب کارگران، از محقق نشدن وعده کارفرما و سایر مسئولان استانی در خصوص رفع مشکلات حقوقی و بیمه‌ای ۳۱۰ کارگر این معدن خبر داد.

«مرتضی نیک‌پور» رئیس شورای اسلامی کارگران معدن زغال سنگ البرز غربی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: در پی تجمعی که روز سه شنبه (۲۵شهریور) توسط ۳۱۰ نفر از کارگران در اعتراض به تعویق دو ماه حقوق و همچنین منتفی نشدن انحلال این واحد معدنی در مقابل درب ورودی تونل شماره ۹ این معدن صورت گرفته بود آقای «مسعود غضنفری» مدیر عامل این معدن پرداخت حقوق کارگران حداکثر تا ۳۶ ساعت آینده را وعده داده بود.

او با با انتقاد از بی‌توجه‌ای کارفرما به معیشت کارگران این واحد افزود: اعضای شورای تامین استان به همراه فرماندار شهرستان رودبار بنا به درخواست مدیر عامل این واحد معدنی از کارگران دو روز دیگر (حداکثر تا پایان روز یکشنبه ۳۰ شهریور) مهلت خواسته‌اند تا مطالبات معوقه‌ آنان را پرداخت کنند.

نماینده کارگران معدن زغال سنگ البرز غربی با بیان اینکه بار دیگر کارگران به کارفرما اعتماد  کردند و با وساطت مسئولان استانی به کارفرما مهلت  پرداخت دادند، افزود: میزان مطالبات معوقه کارگران این واحد دو ماه حقوق و بیمه در ماههای تیر و مرداد در سال جاری است که امیدواریم اینبار به وعده های خود عمل کنند.

او در خصوص معوقات بیمه‌ای کارگران اظهار داشت:  با وجود اینکه مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان  حاضر به همکاری با مدیر عامل برای پرداخت معوقات بیمه‌ای کارگران است اما کارفرما اعتنایی به حل مشکلات بیمه ای کارگران ندارد.

رئیس شورای اسلامی کارگران معدن سنگرود با بیان اینکه کارگران  این معدن حداکثر تا پایان وقت اداری فردا به کارفرما مهلت پرداخت معوقات حقوقی و بیمه‌شان را داده‌اند، افزود: در غیر اینصورت بار دیگر کارگران اعتصاب را از سر می‌گیرند.

به گفته نماینده کارگران، آنچه موجب نگرانی برخی کارگران در آستانه سال تحصیلی شده است فراهم کردن لوازم و سایر تجهیزات مدرسه و دانشگاه فرزندانشان است.

او افزود: با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان استانی و شهرستانی خواسته بودند به مشکلات این معدن رسیدگی شود اما آنان نسبت به این موضوع بی‌توجهی کرده‌اند و سکوت آنان موجب گسترش اعتراضات کارگری در این معدن شده است.

نیک‌پور در بخش پایانی سخنان خود در خصوص موضوع انحلال معدن سنگرود تصریح کرد: موضوع منتفی شدن انحلال معدن سنگرود بسته به نظر مثبت سه وزیر کار، صنعت و اقتصاد است. با وجود آنکه این مصوبه مورد تایید وزیر صنعت، کار و رئیس هیئت مدیره سازمان توسعه معادن کشور قرار دارد، اما هنوز وزیر اقتصاد به دلیل تامین منابع مالی آن، مصوبه شورای تامین استان گیلان مبنی بر لغو انحلال را تایید نکرده است.

به گفته وی در این شرایط چنانچه به هر دلیلی فعالیت معدن متوقف شود، نه تنها تامین معاش تعداد قابل توجهی از خانواده‌های ساکن در منطقه با مشکل مواجه خواهد شد بلکه آینده شغلی سرپرستان این خانواده‌ها در خصوص برخورداری از مزایای بازنشستگی نیز به چالش کشیده می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا