گوناگون

محکومیت چهار فعال کارگری به زندان و شلاق اعتراض وسیع کارگران را بر انگیخته است

جعفرعظیم زاده رئیس اتحادیه آزاد کارگران در تهران می گوید این کارگران که به جرم “اخلال در نظم” محاکمه و محکوم شده اند در واقع هیچ گونه اخلالی نکرده اند. این ها در محل کارشان دست به اعتراض زده اند. کاری که هر روز دهها بار در محیط های کار اتفاق می افتد…

شعبه ۱۰۳ دادگاه جزائی بندر امام خمینی چهار کارگر پتروشیمی رازی را به شش ماه زندان و پنجاه ضربه شلاق محکوم کرد.

گر چه این حکم به مدت دو سال تعلیق اعلام شده است، اما در محافل کارگری روش دادگاهها در حرف شنوی از کارفرمایان و بویژه رهبران یک اعتصاب کارگری را به جرم ” اخلال در نظم ” محکوم کردن ، بشدت مورد اعتراض قرار گرفته است.

امروز هادی ابوی سخنگوی کانون عالی انجمن های صنفی کارگران طی سخنانی کارفرما ها را متهم کرد که با استفاده از ابهام قانون کار در مواجهه با اعتصابات کارگری ، فعالان کارگری را تحت فشار می گذارند.
ابوی گفت وقتی کارگران یک واحد تولیدی برای رسیدن به حقوق قانونی اشان دست از کار بکشند و سپس قوه قضائیه برای نمایندگان آنها احکام زندان و شلاق صادر کند، معنایش این است که آخرین ابزار قانونی کارگران برای تحقق مطالباتشان مسدود شده است.

هادی ابوی اظهار اطمینان کرد که کانون تحت مسئولیتش قطعاً نسبت به این احکام موضع گیری خواهد کرد.

این سخنگوی کارگری – بروایت ایلنا – با اشاره به تعداد بالای کارفرمایانی که حقوق کارگران را برای چندین ماه پرداخت نکرده و یا از احکام هیات های حل اختلاف تمکین نمی کنند، از قوه قضائیه می پرسد “علیه چه تعداد از این کارفرمایان حکم صادر کرده است؟ چند بار به سود کارگران و به زیان کارفرمایان رای داده است؟” او سپس این پرسش را مطرح می کند که قوه قضائیه چهار کارگر زحمت کشی را که برای تامین زندگی اشان اعتراض کرده اند به این شکل محروم می کند تا آنهارا ساکت کند؟

در گفتگوئی با جعفر عظیم زاده رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران در تهران، وی تاکید می کند که قوه قضائیه در این رابطه به تنهائی اقدام نکرده ، بلکه با همراهی با دولت روحانی این احکام را صادر کرده است.

جعفر عظیم زاده می گوید این کارگران که به جرم ” اخلال در نظم ” محاکمه و محکوم شده اند در واقع هیچ گونه اخلالی نکرده اند. این ها در محل کارشان دست به اعتراض زده اند. کاری که هر روز دهها بار در محیط های کار اتفاق می افتد. او نتیجه میگیرد که این حکم ” بر اساس سیاست معینی ” صادر شده است. او می گوید این یک سیاست مدون و تنظیم شده است که دولت حسن روحانی در پیش گرفته و قوه قضائیه هم در کنار اوست.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا