گوناگون

شش میلیون بیکار در ایران

بیکاری و جستجو برای شغل؛ در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین مسائل و مشکلات کشورها در مناطق مختلف جهان محسوب می شود. طبق اعلام مرکز آمار، تعداد بیکاران مطلق ۲٫۵ میلیون نفر و نرخ بیکاری ۱۰٫۷ درصد است. وزیر کار می گوید تعداد بیکاران به ۶ میلیون نفر رسیده و این میزان تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیون نفر می رسد…

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی جدیدترین تغییرات نرخ بیکاری در کشورهای مختلف جهان نشان می دهد که بیکاری همچنان به عنوان یک مشکل اساسی در مناطقی از اروپا وجود دارد. نرخ بیکاری در یونان در حال حاضر، ۲۷٫۳ درصد و در اسپانیا نیز ۲۴٫۵ درصد است.

در عین حال، وضعیت بازار کار در برخی از مناطق جهان به ویژه در آسیای جنوب شرقی و در کشورهایی مانند ژاپن با ۳٫۷ درصد، سنگاپور ۲ درصد، کره جنوبی ۳٫۵ درصد، تایوان ۴ درصد و تایلند نیز ۱٫۲ درصد است.

طبق آخرین اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در کشورمان در پایان بهار امسال به ۱۰٫۷ درصد رسید و تعداد بیکاران مطلق نیز ۲ میلیون و ۵۳۰ هزارنفر بود. با این وجود، برخی مقامات دولت تدبیر و امید مانند علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد بیکاران فعلی کشور را ۶ میلیون نفر می دانند.

جدول نرخ بیکاری در ۴۳ کشور

(درصد)

کشورنرخ بیکاریکشورنرخ بیکاری
ایران۱۸٫۳سوئد۹٫۲
آمریکا۶٫۳سوئیس۳٫۲
چین۴٫۱ترکیه۹
ژاپن۳٫۷استرالیا۶٫۴
بریتانیا۶٫۵هنگ‌کنگ۳٫۲
کانادا۷٫۱هند۸٫۸
حوزه یورو۱۱٫۵اندونزی۵٫۷
اتریش۵مالزی۲٫۹
بلژیک۸٫۵پاکستان۶٫۲
فرانسه۱۰٫۲سنگاپور۲
آلمان۶٫۷کره‌جنوبی۳٫۵
یونان۲۷٫۳تایوان۴
ایتالیا۱۲٫۳تایلند۱٫۲
هلند۸٫۴آرژانتین۷٫۱
اسپانیا۲۴٫۵برزیل۴٫۹
چک۷٫۴شیلی۶٫۵
دانمارک۵٫۱کلمبیا۹٫۲
مجارستان۸مکزیک۴٫۸
نروژ۳٫۲ونزوئلا۷٫۱
لهستان۱۲مصر۱۳٫۴
روسیه۴٫۹عربستان۵٫۶
آفریقای‌جنوبی۲۵٫۵—-—-

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا