زحمتکشان

آغاز دور دوم اعتصاب کارگران معدن سنگرود

کارگر البرز غربی (سنگرود) صبح امروز در اولین روز از دور دوم اعتراضاتشان، در واکنش به لغو نشدن موضوع انحلال شرکت زغال سنگ البرز غربی با وجود تعهدات قبلی به کارگران و همچنین تعویق بیش از ۲ ماه حقوق، بار دیگر تولید را متوقف کرده و در مقابل ساختمان اداری این واحد معدنی تجمع کردند…

«مرتضی نیک‌پور» رئیس شورای اسلامی کارگران البرز غربی درباره تجمع امروز به ایلنا گفت: ۳۱۰ کارگر معدن سنگرود پس از پنج روز وقفه  در برپایی تجمعات اعتراضی؛ صبح امروز (دوشنبه ۳۱ شهریور) در واکنش به بی‌توجه‌ای مسئولان کشوری، استانی و همچنین کارفرما در خصوص لغو نشدن موضوع انحلال معدن و تعویق حقوق کارگران دست از کار کشیده و در محوطه معدن تجمع کردند.
نماینده کارگران با بیان اینکه روز گذشته در پایتخت جلسه‌ای برای مشخص شدن وضعیت انحلال معدن سنگرود با حضور مدیر عامل شرکت ایمیدرو، وزیر صنعت و معدن، وزیر اقتصاد، رئیس سازمان خصوصی سازی و کارفرمای این واحد تشکیل شده است افزود: آنچه امروز باعث تشدید اعتراضات کارگران این واحد شده شائبه مخالفت وزیر اقتصاد و سازمان خصوصی سازی در خصوص متوقف کردن انحلال این واحد تا پایان سال ۹۵ است. که در صورت صحت این خبر، این معدن تعطیل و ۳۱۰ کارگر آن بیکار می‌شوند.
به گفته وی، پیش از این نیز (روز ۳۱ خرداد) صورت جلسه‌ای میان نمایندگان کارگران و کافرما و نماینده مردم رودبار در مجلس در حضور معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل وزارتخانه کار به امضا رسید که کارفرما را مکلف می‌کرد تا سال ۹۵ موضوع انحلال شرکت زغال سنگ البرز غربی را به تعویق بیاندازد.
او با بیان اینکه در طول این مدت کارفرما حاضر به اجرای این صورت جلسه بدون موافقت مدیران بالادستی خود همانند وزیر صنعت و شرکت ایمیدرو نبود، در ادامه تصریح کرد: بنا به آنچه از سوی کارفرمای این معدن به کارگران ابلاغ شده دلیل انحلال معدن اتمام ذخایر معدنی و توجیه اقتصادی نداشتن استخراج ذکر می‌شود با این حال مسئولان می‌توانند با رویت مدارک و نقشه‌های موجود ورگه‌های زغالی که نشان دهنده ذخایره غنی معدنی در سنگرود است به این باور برسند که این معدن همچنان می‌تواند به تولید خود برای سالیان دراز ادامه دهد.
رئیس تشکل صنفی کارگران در عین حال یادآور شد که هم اکنون به واسطه دایر بودن این معدن علاوه بر معاش ۳۱۰ خانوار کارگری، هزینه‌های زندگی بیش از ۴ هزار خانوار دیگر در محدوده ۵۰ روستای مجاور از قبل فعالیت‌ها یاین معدن در حال تامین است.
این کارگر با بیان اینکه انحلال غیر موجه این واحد معدنی به زیان کارگران است اظهار داشت: دولت باید تکلیف نهایی کارگران البرز غربی را که دارای سوابق بالایی هستند پیش از انحلال مشخص کند.
رئیس شورای اسلامی کار کارگران معدن سنگرود در خاتمه با بیان اینکه مسئولان بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی وکار کارگران این واحد تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که کاملا به زیان کارگران است افزود:با این حال کارگران سلاحی جز فریاد برای ادامه تجمعات خوددر سطح استان وحتی پایتخت برای رساندندنشبه گوش مسئولان ندارند.
گفتنی است در سال ۸۵، مسئله تعطیلی این معدن مطرح شده بود که پس از مسافرت کارگران به تهران و برپایی تجمعاتی، این اقدام از برنامه دولت احمدی‌نژاد کنار گذاشته شد.
بهارآزادی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا