گوناگون

۷۰۰هزار تا ۱۰میلیون‌تومان، میانگین کف و سقف هزینه هر دانش‌آموز

یک دانش‌آموز تهرانی در کمترین حالت در مدرسه دولتی و بدون رفت‌وآمد با سرویس مدرسه به‌طور میانگین ۷۰۰‌هزار‌تومان برای نشستن در کلاس درس در روز اول مهر، برای خانواده خود هزینه‌بردار…

یک دانش‌آموز طی هفته‌های گذشته تا به امروز که سر کلاس درس نشسته ، چه هزینه‌هایی را برای خانواده خود تراشیده است؟ پاسخ به این سوال نیازمند بررسی‌های میدانی است.

بر اساس بررسی صورت‌گرفته یک دانش‌آموز تهرانی در کمترین حالت در مدرسه دولتی و بدون رفت‌وآمد با سرویس مدرسه به‌طور میانگین ۷۰۰‌هزار‌تومان برای نشستن در کلاس درس در روز اول مهر، برای خانواده خود هزینه‌بردار است. در طرف دیگر اما برای یک دانش‌آموز در مدرسه غیرانتفاعی با احتساب نرخ سرویس مدرسه و شهریه دریافتی، حدود ۱۰میلیون‌تومان هزینه صرف شده است. هزینه‌های نجومی‌ای که هم‌اکنون با افزایش سهم مدارس غیرانتفاعی و هیات‌امنایی از ۵/۸درصد سال ۱۳۹۱ به ۵/۱۲‌درصد از میان کل مدارس کشور در سال ۱۳۹۲، روزبه‌روز در حال افزایش است و الزام مدارس دولتی برای دریافت هزینه‌هایی از خانواده‌ها نیز بر جمع این هزینه‌ها افزوده است.

یک دانش‌آموز در کمترین حالت برای نشستن سر کلاس در روز اول مهر نیاز‌هایی همچون: خرید کتاب‌های درسی، خرید ۱۰جلد دفتر تحریر، پنج‌عدد مداد، پنج‌عدد خودکار، یک‌عدد مدادتراش، یک‌عدد پاک‌کن، یک‌عدد جامدادی، یک‌جعبه مدادرنگی، روپوش مدرسه، کیف مدرسه، کفش، یک‌دست لباس ورزشی، هزینه‌های خوراکی دانش‌آموز در طول روز (یک کیک و شیرکاکائو) و هزینه‌های متفرقه در آغاز سال تحصیلی (جشن آغاز سال و…) دارد که جمع آنان رقمی حدود ۷۰۰‌هزار‌تومان می‌شود. (شرح کامل در جدول شماره یک) علاوه‌بر این دانش‌آموزانی که سال تحصیلی خود را در مدارس غیرانتفاعی آغاز می‌کنند، اوضاع متفاوت‌تری دارند. چرا که خانواده‌های این دانش‌آموزان باید در قبال دریافت خدمات آموزشی شهریه‌هایی را نیز پرداخت کنند.

در حال حاضر بر اساس بررسی‌های میدانی صورت‌گرفته در روزنامه «شرق» میانگین شهریه‌های مدارس غیرانتفاعی به شرح زیر است: مدرسه غیرانتفاعی ابتدایی درجه‌یک ۵/۵میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی ابتدایی درجه‌دو ۵/۴میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی راهنمایی درجه‌یک ۵/۶میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی راهنمایی درجه‌دو ۵/۵میلیون‌تومان، مدرسه غیرانتفاعی دبیرستان درجه‌یک ۹‌میلیون‌تومان و مدرسه غیرانتفاعی دبیرستان درجه‌دو هفت‌میلیون‌تومان (کمتر یا بیشتر از این رقم شهریه‌ها نیز وجود دارد اما این ارقام به‌صورت میانگین است). بر این اساس می‌توان گفت خانواده‌ها با هزینه‌های جاری دانش‌آموز در کمترین حالت متحمل هزینه ۷۰۰‌هزار‌تومانی می‌شوند و در مدارس غیرانتفاعی با میانگین شهریه‌های هفت‌میلیون‌تومانی، هزینه‌های جاری و هزینه‌های سرویس مدارس، رقمی حدود ۱۰‌میلیون‌تومان صرف فرزندان خود برای نشستن سر کلاس درس می‌کنند.

هزینه ۲۰۰ تا ۸۰۰‌هزار‌تومانی سرویس مدارس

علاوه‌بر هزینه‌های اشاره‌شده، سرویس مدارس نیز یکی از هزینه‌بردارترین موارد در آغاز سال تحصیلی برای خانواده‌هاست. بر اساس ارقام اعلام‌شده از سوی سازمان تاکسیرانی تهران که به تصویب شورای شهر تهران نیز رسیده است، هزینه ماهانه کرایه خودرو سواری هر دانش‌آموز ۸۵‌هزار‌تومان است که جمع سالانه آن به رقمی در حدود ۸۰۰‌هزار‌تومان می‌رسد. همچنین اگر دانش‌آموزان با خودرو ون رفت‌وآمد کنند، باید سالانه رقمی حدود ۴۴۰‌هزار‌تومان پرداخت کنند و اگر به‌جای ون از میدل‌باس یا اتوبوس استفاده می‌کنند باید به‌ترتیب سالانه ۲۵۰‌هزار‌تومان و ۲۰۰‌هزار‌تومان پرداخت کنند. ارقامی که تنها مربوط به مسافت‌های ۱۰ تا ۱۵کیلومتر می‌شود و اگر مسافت‌ها بالای ۲۰ تا ۲۵کیلومتر شود به تمامی ارقام حدود ۲۵‌درصد افزوده می‌شود.

هزینه‌های دریافتی در مدارس دولتی

مدارس دولتی طبق قانون موظف به دریافت شهریه از خانواده‌ها نیستند. اما شانه خالی‌کردن آموزش‌وپرورش از پرداخت هزینه‌های جاری مدارس اعم از هزینه‌های انرژی و… باعث شده مدیران مدارس دولتی راهی جز دریافت هزینه‌ها از خانواده‌ها نداشته باشند. مساله‌ای که هنوز از سوی آموزش‌وپرورش کنترل نشده است و هر سال باوجود شعار‌های این وزارتخانه مبنی بر برخورد با مدیران متخلف، باز هم خانواده‌ها گزینه‌ای جز پرداخت شهریه به مدارس دولتی ندارند.

منبع: روزنامه شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا