زحمتکشان

چند خبر کارگری

کارگران قطار شهری اهواز در چهارمین روز اعتصاب تهدید به اخراج شدند*
کارگران با هر گونه ادغام درمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت مخالف هستند/کارگران سال های متمادی ۲۷/۹ حق بیمه پرداخته اند*
کارگر قراردادی سازمان آب و فاضلاب تهران با ۲۴ سال سابقه کار، شبانه اخراج شد*…

تا وقتی که کارگران ناچارند بطور انفرادی با سرمایه‌داران معامله کنند، بسان بردگان واقعی باقی خواهند ماند که مجبورند برای بدست آوردن یک قرص نان مداوم به دیگران منفعت برسانند، که باید تا ابد خدمتکاران کرایه شده زبان بسته‌ای باقی بمانند. ولی وقتی کارگران تقاضاهای خود را بصورت دسته جمعی بیان کنند و حاضر به تسلیم شدن در برابر خرپولها نشوند، بردگی آنها بسر میآید
درباره اعتصابها:کوتاه نوشت هایی از ولادیمیر لنین
کارگران قطار شهری اهواز در چهارمین روز اعتصاب تهدید به اخراج شدند

کارگران پیمانی قطار شهری اهواز صبح امروز (پنج شنبه ۳ مهر) برای چهارمین روز متوالی دست از کار کشیده و نزدیک به ۱۵۰ نفر از آنان در کارگاه مرکزی این پروژه عمرانی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگا ایلنا، علاوه بر کارگران کارگاه مرکزی قطار شهری اهواز (مترو)، کارگران سایر کارگاه‌های این پروژه عمرانی در تجمع صبح امروز شرکت کردند، تجمع کنندگان به تعویق ۴ ماهه حقوق‌ از ابتدای خرداد ماه امسال معترض‌اند.

منابع کارگری ایلنا در عین حال گزارش داده‌اند حدود ۱۰۰ کارگر شیفت شب قطار شهری اهواز شب گذشته برای چهارمین شب متوالی دست از کار کشیده بودند.

بر اساس این گزارش، حداقل دو مدیر میانی شرکت پیمانکاری کیسون در چهارمین روز متوالی اعتصاب کارگران قطار شهری اهواز، کارگران معترض را به اخراج تهدید کردند اما مدیرعامل این شرکت به آنان وعده داده است حقوق‌ ماه های گذشته را به زودی پرداخت می‌کند.

گفتنی است حدود ۹۰۰ کارگر پیمانی در قطار شهری اهواز کار می‌کنند که ۴۰۰ نفر از آنان در شیفت صبح و ۱۰۰ نفر دیگر در شیفت شب یه کار گرفته می‌شوند. همچنین ۱۰۰ کارگر این پروژه عمرانی به صورت روزمزد کار می‌کنند که اکثرا از کارگران با سابقه و اخراجی به شمار می‌آیند.

لازم به ذکر است مابقی کارگران قطار شهری اهواز در بخش‌های اداری این پروژه عمرانی کار می‌کنند.
***

کارگران با هر گونه ادغام درمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت مخالف هستند/کارگران سال های متمادی ۲۷/۹ حق بیمه پرداخته اند

رئیس بیمارستان حضرت فاطمه (س) گفت: این بیمارستان فعالیت خود را از سال ۱۳۹۱ با ۳ بخش فعال و ۶ تخت ای سی یو و بخش های سونوگرافی – ماموگرافی و آزمایشگاه و با تمام امکانات یک بیمارستان مجهز کار خود را آغاز کرد.

دکتر شریف نیا هدف این بیمارستان را کمک رسانی به همه اقشار بالاخص جامعه کارگری اعلام نمود و اظهار کرد: ایده و افکار ما این است که سرویس دهی خوبی برای جامعه کارگری داشته باشیم.

وی گفت: ما در نظر داریم افرادی که بیمه تکمیلی ندارند تخفیف ویژه ای در نظر گرفته شود و هم تلاش خواهیم کرد بخش دندانپزشکی بیمارستان را راه اندازی نمائیم و از پزشکان متخصص و فوق تخصص استفاده کنیم.

شریف نیا بیان کرد: ما آمادگی داریم تا با عقد قرارداد با خانه کارگر و تبلیغات از سوی خانه کارگر، ما را همیاری کنند و تلاش ما برای بهبودی بیماران اقشار ضعیف است.

وی خاطر نشان شد: بخش های جراحی قلب و چشم این بیمارستان با تمام امکانات تا پایان سال مورد بهره برداری قرار می گیرد و سعی کردیم با تجربیات و مشاوره هایی که در این بیمارستان همیار ما هستند بهترین خدمات و امکانات را در این بیمارستان داشته باشیم.

رئیس بیمارستان حضرت فاطمه (س) در مورد پزشک های متخصص و فوق تخصص اظهار داشت: ما برای جذب پزشک های متخصص و فوق تخصص مورد بی مهری قرار گرفتیم و انتظار ما از مسئولین زیربط این است که ما را یاری و کمک کنند تا بیماران را در همین شهر مداوا کنیم.

دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستانهای ساوه و زرندیه در این نشست از زحمات دلسوزانه و خداپسندانه رئیس و همکاران این بیمارستان تقدیر و تشکر کرد و گفت: ما اعلام آمادگی می کنیم جهت هر گونه همکاری و توسعه همه جانبه پیشبرد اهداف این بیمارستان را داشته باشیم.

وی در خصوص اجرای طرح بیمه سلامت در کشور گفت: کارگران و بیمه شدگان تامین اجتماعی، سال‌های متمادی با پرداخت ۲۷/۹ حی بیمه بابت سهم درمان به صندوق تامین اجتماعی خواستار بهره مندی از خدمات درمانی مطلوب هستند.

مهدی زمانی نوری اظهار کرد: کارگران شهرستانهای ساوه و زرندیه با هر گونه ادغام درمان تامین اجتماعی در وزارت بهداشت و درمان و بیمه سلامت مخالف بوده و معتقدند سازمان تامین اجتماعی سازمانی بین النسلی و متعلق به کارگران و بیمه شدگان نسلهای گذشته، حال و آینده است و درمان مستقیم سازمان نیز خط قرمز جامعه کارگری کشور محسوب می شود.

ناصر رحیمی یکی از اعضاء هیئت اجرایی خانه کارگر و عضو شورای اسلامی شهرستان ساوه با بیان اینکه این بیمارستان یکی از آرزوهای قلبی مردم بوده است، گفت: ما خواستار کمک به جامعه شریف کارگری از سوی ریاست بیمارستان هستیم.

وی گفت: اگر این بیمارستان، پزشک متخصص و فوق تخصص با تجربه نداشته باشد با بیمارستان‌های دیگر هیچ تفاوتی ندارد و باید نیروی انسانی مجرب در این بیمارستان فعال باشد.

رئیس کانون بازنشستگان استان مرکزی خواستار عقد قرار داد بیمه تکمیلی درمان جهت بازنشستگان این شهرستانها شد و گفت: تا عقد قرارداد جدید با بیمه آتیه سازان از سوی کانون بازنشستگان کشور را داشته باشیم.

علیرضا امیری اظهار کرد: ما امیدواریم که این بیمارستان با ما همکاری دو جانبه داشته باشد و بازنشستگان و مستمری بگیران ما بتوانند برای درمان خود به این بیمارستان مراجعه و با امکانات خوب شما مجبور نباشند جهت مداوای خود به شهرهای اطراف بروند.

در پایان با لوح تقدیر از دکتر سید علی شریف نیا تجلیل شد.
***
کارگر قراردادی سازمان آب و فاضلاب تهران با ۲۴ سال سابقه کار، شبانه اخراج شد

حکم اخراج یکی از کارگران شرکت پیمانکاری «نماد‌پیشکسوتان‌آب» شبانه به وی اعلام شد.

«داوود نورائی»  کارگر قراردادی شرکت پیمانکاری «نماد‌ پیشکسوتان‌ آب» در تشریح جزئیات اخراج شبانه‌اش به ایلنا گفت: عصر روز دوشنبه (۱۰ شهریورماه) طی تماس تلفنی از سوی کارفرما به‌ من اعلام شد که قرارداد شما خاتمه یافته و از فردا نباید سرکار حاضر شوید.

وی که از ۲۴ سال پیش بصورت قراردادی در یکی از شرکت‌های پیمانکاری شرکت آب و فاضلاب استان تهران مشغول به کار بوده است، ادامه داد: این ابلاغیه تلفنی شبانه بدون هیچ توجیهی به اطلاع من رسید.

نورائی در خصوص قرارداد کاری خود با شرکت پیمانکاری گفت: آخرین بار قرارداد کاری من از تاریخ ۱۵ /۰۶/ ۹۲ تا ۱۵ /۰۶/ ۹۳ منعقد شده بود و  با گذشت این همه سال نمی‌توانم باور کنم که بدون هیچ دلیلی شبانه از کار اخراج شده‌ام.

در همنی رابطه «مهدی عقبایی» عضو هیئت مدیره اتحادیه کارگران آب و برق ایران با تایید خبر اخراج آقای نورائی به ایلنا گفت: مطابق قرارداد کار کارفرما می‌بایست یک‌ماه قبل از اتمام زمان قرارداد، مسئله قطع همکاری را به آقای نواریی اعلام می‌کرد، بنابراین در این مورد اخراج این کارگر از نظر حقوق کار مسئله دار تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر با شکایت این کارگر به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران این پرونده در حال رسیدگی است و ما نیز به عنوان نماینده کارگری در تلاش هستیم تا با نماینده کارفرما گفتگو کرده تا زمینه برای بازگشت به کار این کارگر فراهم شود.

[تصویر دادخواست کارگر قراردادی اخراجی سازمان آب و فاضلاب شبکه منطقه ۵ استان تهران]

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا