گوناگون

مذاکرات نیویورک بدون پیشرفت پایان یافت

لوران فابیوس گفت که در موارد معینی ، مثل مورد اراک امکاناتی بوجود آمده و راهگشائی هائی انجام شده است ، ولی درباره باقی نکات پیشرفتی به چشم نمی خورد…

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک به مدت هشت روز در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک جریان داشت و طی آن نشست‌های دوجانبه و چندجانبه متعددی برگزار شد.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه که در نیویورک بسر می برد امروز در مقابل خبرنگاران فاش کرد که جلسه وزیران کشورهای پنج بعلاوه یک با ایران که برای امروز برنامه ریزی شده بود، بدلیل پیشرفت نکردن بحث ها در جلسات اخیر ، لغو شد.

فابیوس به خبرنگاران گفت ” در این لحظه ای که من با شما صحبت می کنم هیچ پیشرفت معنا داری در گفتگو ها دیده نمی شود.”
او ادامه داد که ” ما توافق کردیم که بزودی ملاقاتی داشته باشیم.”

گفته می شود که قرار است تاریخ جدیدی برای یک همایش دیگر در سطح وزیران تعیین گردد.

وزیر خارجه فرانسه به خبرنگاران توضیح داد که هدف از این مذاکرات رسیدن به توافقی است که در آن اطمینان وجود داشته باشد که ایران تحت هیچ شرایطی به اسلحه اتمی دست نیابد. در این راستا ” ما باید درباره راکتور اراک ودرباره سانتریفوژ ها توافق کنیم. چراکه اگر ایران نمی خواهد اسلحه اتمی تهیه کند به تعداد زیادی سانتریفوژ احتیاج نخواهد داشت.” فابیوس اضافه کرد که علاوه بر این ها باید درباره کنترل همه این عوامل نیز گفتگو کرد.

لوران فابیوس گفت که در موارد معینی ، مثل مورد اراک امکاناتی بوجود آمده و راهگشائی هائی انجام شده است ، ولی درباره باقی نکات پیشرفتی به چشم نمی خورد.

اینک حدود ده روز است که دور جدیدی از مذاکرات، میان ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک ، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیو یورک آغاز شده است. دو طرف توافق کرده اند تا ۲۴ نوامبر گفتگو ها را به سرانجام رسانند.

شب گذشته حسن روحانی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که ایران مصمم است این مذاکرات را ” صادقانه و با حسن نیت ” به نتیجه برساند.

دیروز همچنین وزیر امور خارجه آلمان درباره مذاکرات اظهار نظر کرد که دو طرف هرگز به این میزان به یک توافق نهائی نزدیک نشده بودند.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا