زحمتکشان

اعتصاب ۹۰۰ کارگر کارخانه واگن پارس اراک

مشکلات مالی که با بروز برخی مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها، عدیده شده مدت‌هاست بزرگترین واحد تولید واگن‌ کشور را دچار چالش کرده است. کارگران واگن پارس که در خیابان مجاور محوطه مجاور کارخانه تجمع کرده‌اند به تعویق حقوق تیر، مرداد و شهریور ماه امسال معترض‌اند…

‌کشورمان، در ماه‌های اخیر، اعتراض‌های سرنوشت‌ساز و گستردۀ طبقۀ کارگر ایران برای حفاظت از منافع طبقاتی خود شاهد بوده است. مبارزاتِ قهرمانانه کارگران، نبردی حیاتی به ‌منظور ممانعت از تعطیلیِ کارخانه‌ها، جلوگیری از خصوصی‌سازی و ”واگذاریِ“ کارخانه‌ها به کلان سرمایه‌داران و سرمایه‌داری انگلی، نگهبانی از تشکل‌های مستقلِ کارگری و حمایتِ قاطعانه از نمایندگانِ منتخبِ‌شان، دستیابی به دستمزدهایی شرافتمندانه بوده است.

تجمع نزدیک به ۹۰۰ کارگر واگن پارس اراک در پی مذاکرات نمایندگان کارگران با «حسن بختیاری»، فرماندار این شهرستان به محوطه کارخانه منتقل شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرماندار اراک ساعاتی پیش در تجمع کارگران واگن پارس در بلوار آیت الله اراکی، خیابان مجاور محوطه این واحد تولیدی حاضر شده است و قول داده که مشکلات صنفی کارگران را حل کند.

بر اساس این گزارش، کارگران اعتصابی در پی وعده‌های فرماندار تصمیم گرفته‌اند به محوطه کارخانه بازگردند و اعتراض صنفی‌شان را در داخل کارخانه ادامه دهند.

منابع کارگری ایلنا حاضر در تجمع صبح امروز گزارش داده‌اند کارگران واگن پارس در ساعاتی که در بلوار آیت الله اراکی تجمع کرده بودند، یک باند از این بلوار را بسته بودند. این کارگران در عین حال در گفتگو با خبرنگار ایلنا، حضور پلیس و ماموران امنیتی در محل تجمع را پرشمار توصیف کرده‌اند اما برخورد خشنی با کارگران معترض گزارش نکرده‌اند.

یکی از این کارگران با اشاره به حاضر شدن فرماندار در جمع کارگران معترض، به ایلنا گفته «فرماندار برای همکاری در ۳ موضوع پرداخت به موقع حقوق، اجرای قانون طبقه بندی مشاغل و رسیدگی به وضعیت کلی کارخانه قول مساعد داده است».

او در ادامه با اشاره به خلف وعده‌ مدیرعامل واگن پارس، گفته «در جلسه‌ای که در پی اعتراضات صنفی ماه گذشته کارگران این واحد تولیدی در شورای تامین شهرستان اراک برگزار شده بود، کارفرما متعهد شده بود ضمن پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران، قانون طبقه بندی مشاغل را تا پایان سال در این واحد تولیدی اجرا کند».

او در عین حال تاکید کرده با گذشت چندین هفته از جلسه یاد شده، نه تنها حقوق عقب افتاده کارگران پرداخت نشده است، بلکه کارفرما برای اجرای قانون طبقه بندی مشاغل نیز اقدامی نکرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا