جوانان

پذیرش غیرقانونی دانشجو، این بار در دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: در بررسی پرونده برخی دانشجویان یا سوابق تحصیلی آنها متاسفانه مشخص شد که تعداد زیادی از افراد که در کلاس‌های ارشد و دکترا نشسته‌اند دارای سوابق شرکت در آزمون نیستند. عدم شرکت این افراد در کنکورهای دانشگاه آزاد زمانی فاش شد که برخی از واحدهای دانشگاه اعلام کردند که برای پذیرفته شدن این افراد نیاز به سابقه تحصیلی دارند اما هیچ سابقه تحصیلی یعنی شرکت در کنکور در احراز هویت این افراد دیده نمی شد. هم اکنون پرونده این افراد در حال بررسی است…

به گزارش ایسنا، دکتر حمید میرزاده در نشست خبری که به همراه معاونین دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به برنامه این دانشگاه در راستای استخدام ۵۰۰۰ عضو هیئت علمی در سال جاری، این امر را در راستای توسعه کیفی دانشگاه دانست و با بیان اینکه تا پایان سال ۹۶ نسبت استاد به دانشجو «یک به ۳۵» خواهد رسید، گفت: اکنون نسبت استاد به دانشجو در آزاد «یک به ۴۹» است و در دانشگاه‌های دولتی وضعیت «یک به ۳۳» است. مطابق برنامه چشم‌انداز باید نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌ها یک به ۱۸ برسد که این مسئله مستلزم هزینه‌های مختلفی است.

وی اعلام کرد دانشگاه آزاد در این راستا هر ساله ۵۰۰۰ نفر به اعضای هیئت علمی خواهد افزود و این روند ادامه خواهد داشت.

پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور

میرزاده با بیان اینکه از این هفته پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور آغاز خواهد شد، گفت: در این دوره دانشجویان بر اساس معدل پذیرش خواهند شد و دانشجویان علوم انسانی با معدل بالای ۱۸ و مهندسی بالای ۱۷ باید باشند. دوره دکترای پژوهش محور سه الی چهار سال است و این دوره صرف کار پژوهشی در عرصه صنعت و خدمات می‌شود.

میرزاده با اشاره به اینکه این دانشجویان شهریه‌ای برای پروژه‌های پژوهشی خود نمی‌پردازند، گفت: اعتبار پروژه‌های پژوهشی نیمی از سوی دانشگاه و نیمی از سوی صنعت تامین خواهد شد.

دکتر علوی فاضل، معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد نیز با اشاره به فراخوان پذیرش دانشجوی پژوهش محور از سه شنبه همین هفته گفت: ظرفیت دانشجویان پژوهش محور در همان سقف ۱۲ هزار نفر در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در مجموعه گروه علوم پزشکی نیز جذب دانشجو مطابق با قانون وزارت بهداشت بوده گفت: متاسفانه حدود ۴۰ هزار نفر متقاضی معدل بالای ۱۷ امسال نتوانستند در رشته مورد علاقه خود وارد شوند و این به معنای هدر رفت سرمایه‌های کشور است. پیشنهاد می‌کنیم اجازه دهند مکانیزم‌های کیفی را تقویت کنیم و امتحان جامع دانشجویان دکترا را نیز متمرکز برگزار کنیم.

پذیرش بدون آزمون و غیرقانونی در مقاطع ارشد و دکترا، این بار در دانشگاه آزاد

در بخش دیگری از این نشست رئیس دانشگاه آزاد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره پرونده برخی دانشجویان که در دوره گذشته بدون آزمون و خارج از روال قانونی وارد دوره‌های تحصیلات تکمیلی شده‌اند، گفت: قصد کنکاش در گذشته را نداریم اما در عمل گاهی به مشکلاتی بر می‌خوریم که باید به گذشته برگردیم. در بررسی پرونده برخی دانشجویان یا سوابق تحصیلی آنها متاسفانه مشخص شد که تعداد زیادی از افراد که در کلاس‌های ارشد و دکترا نشسته‌اند دارای سوابق شرکت در آزمون نیستند.

به گفته ی میرزاده عدم شرکت این افراد در کنکورهای دانشگاه آزاد زمانی فاش شد که برخی از واحدهای دانشگاه اعلام کردند که برای پذیرفته شدن این افراد نیاز به سابقه تحصیلی دارند اما هیچ سابقه تحصیلی یعنی شرکت در کنکور در احراز هویت این افراد دیده نمی شد. میرزاده می گوید هم اکنون پرونده این افراد در حال بررسی است.

در ادامه دکتر علوی فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در این باره گفت در بحث سنجش و پذیرش اصولی وجود دارد که باید افراد از طریق مسیر شفاف و طی فراخوان‌های عمومی و با شانس برابر در فرایندی عادلانه انتخاب شوند. اگر کسی بر این اساس وارد دانشگاه شده باشد سند پذیرش برای او صادر می‌شود اما اگر کسی خارج از این مسیر و به اصطلاح دستوری وارد دانشگاه شده باشد، هویت او در بخش احراز هویت ثبت نمی‌شود.

وی افزود: متاسفانه برخی مغایر با فرآیند سنجش دانشگاه وارد دانشگاه آزاد شده‌اند و به دلیل اینکه در بخش احراز هویت ثبت نشده‌اند تا زمانی که اسناد و مدارک خود را ارائه نکنند حق تحصیل در آن دوره را ندارند.

در گذشته استفاده درستی از کرسی های آزاد اندیشی نشده است

میرزاده همچنین در خصوص فعالیت تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه آزاد اظهار داشت: دانشجویان و اساتید محورهای اصلی هر دانشگاه هستند و مبنای کار آنها بر اساس تبادل علم و دانش است اما از آنجا که محیط دانشگاه باید با طراوت سیاسی همراه باشد و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز چارچوب مشخصی برای فعالیت تشکل‌ها تصویب کرده ما از هرگونه فعالیت تشکل‌ها در چارچوب قانون استقبال می‌کنیم و برای ایجاد تشکل‌های اساتید نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته‌ایم.

دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد نیز در این جلسه در خصوص برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در این دانشگاه اظهار کرد: متاسفانه در گذشته استفاده درستی از این مسئله نشده است. با هماهنگی‌های وزارت علوم با نهاد مقام معظم رهبری و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها بناست آیین‌نامه کرسی‌ آزاد اندیشی اصلاح و در سال تحصیلی جدید آیین نامه جدید به واحدها ابلاغ شود. البته در سال گذشته در برخی واحدها این مسئله پیگیری شد اما در آیین نامه جدید محدودیت‌هایی که برای برخی تفکرات وجود داشت اصلاح و اکنون فضا برای فعالیت بیشتر در زمینه کرسی‌های آزاد اندیشی فراهم شده است.

دانشجویان می توانند نیمی از شهریه شان از طریق وام تامین کنند

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی شهریه‌های دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد از پول نفت بی نصیب است و این مایه خوشحالی است. اما متاسفانه وابسته به شهریه هستیم و امسال با وجود آنکه مجوز افزایش ۲۵ درصدی شهریه را داشتیم ۱۵ درصد شهریه‌ها را افزایش دادیم و در ما به التفاوت این رقم ۴۳۶ میلیارد تومان در ورودی‌های سال ۹۳ متضرر شدیم و به طور میانگین سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان برای این تصمیم ضرر می‌دهیم.

دکتر کاردان معاون دانشجویی دانشگاه آزاد نیز با اشاره به تسهیلات دانشجویی در زمینه شهریه گفت: تا ۵۰ درصد مبلغ شهریه‌های واحدهای دانشگاهی به صورت وام کوتاه مدت،‌ میان مدت و بلند مدت ارائه خواهد شد. که در زمینه ارائه وام بلند مدت محدودیتی نداریم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا