زحمتکشان

اعتراض صنفی،تاخیر درحقوق ومحروم از ابتدایی‌ترین وسایل زندگی

کارگران پارس‌جنوبی محروم از ابتدایی‌ترین وسایل زندگی*
*۱۴۰۰ کارگر معادن البرز شرقی ۲ ماه حقوق نگرفته‌اند
* اعتراض صنفی کارگران کاشی گیلانا به دوازدهمین روز رسید.
بدون دریافت حقوق ۳ ماه اخیر، ۱۰۰ کارگر پالایشگاه آبادان اخراج شدند*…

کارگران پارس‌جنوبی محروم از ابتدایی‌ترین وسایل زندگی

به گزارش خبرگزاری «ایلنا» پیمانکاران منطقه پارس جنوبی در تهیه و تدارک استراحت‌گاه‌های کارگری کوتاهی می‌کنند.بنا بر این گزارش یکی از کار‌شناسان ایمنی و بهداشت کار منطقه پارس جنوبی روز شنبه ۵ مهر ۱۳۹۳ گفت
در حالی که اتاقک‌های استراحتگاه کارگران حداکثر باید به ۵ یا ۶ نفر اختصاص یابد، در این اتاقک‌ها بیش از ۹ نفر جای داده می‌شوند که با توجه به فضای کم اتاقک‌ها امکان استراحت بعد از کار سخت و طولانی کارگران، بسیار نامناسب تلقی می‌شود.
این کارشناس ایمنی و بهداشت کار منطقه پارس جنوبی اضافه کرد که در یک استراحت‌گاه سالم و استاندارد، تخت‌خواب به‌شمار افراد مستقر در اتاق‌، سیستم استحمام مناسب، آب نوشیدنی استاندارد، به دلیل گرمای یخ، دستگاه تهویه مطبوع، یخچال، تلویزیون، چوب لباسی و جاکفشی وجود دارد. کارفرمایان اما به این امکانات بی‌توجهی می‌کنند و فقط خود را مقید به تامین اتاقک می‌دانند.

در شرایطی که کارفرمایان ابتدایی‌ترین وسایل را در اختیار کارگران قرار نمی‌دهند، کارگران خود برخی از این وسایل را تهیه می‌کنند.
آن‌طور که در این گزارش آمده در کنار معوقات مزدی که اغلب شرکت‌های پیمان‌کاری منطقه پارس جنوبی گرفتار آن هستند، امکانات رفاهی – آسایشی نامناسب بر روحیه و انگیزه کارگران تاثیر منفی می‌گذارد.

در همین زمینه و در ماه‌های اخیر ۴۲۰ کارگر پارس‌جنوبی با ارسال طوماری به «شورای عالی کار» خواستار اجرای وعده حسن روحانی درباره افزایش متناسب مزد و تورم شده‌اند.

کارگران پروژه‌ای نفت و گاز پارس جنوبی در ادامه نامه‌شان به شورای عالی کار همچنین به توصیف شرایط سخت کاری خود پرداخته‌اند. آن‌طور که در این نامه آمده طبق قانون کار ایران، زمان کار کارگر در طول روز ۸ ساعت است و اضافه کاری در صورت موافقت کارگر، نباید از دو ساعت در روز بیشتر باشد و هر روز هم نباید اضافه کاری وجود داشته باشد. این در حالی است که کارگران و همه نیروی کار پروژه‌ای روزانه ۱۲ ساعت کار می‌کنند.

«اردوگاه‌های کار اجباری»

آن‌طور که کارگران پروژه‌ای نفت و گاز پارس جنوبی نوشته‌اند کارگران پروژه‌ای ۲۴ ساعته در اختیار پروژه هستند، و در خوابگاه‌ها زندگی عمومی دارند. بابت حداقل‌های بهداشتی، مسکن و غذا و بدون هیچ امکانات رفاهی و یا ورزشی زندگی می‌کنند. این وضعیت کاری در حالی ادامه دارد که یک کارگر پروژه‌ای باید ۲۴ روز در ماه و ۲۴ ساعته در پروژه و خوابگاه‌های عمومی با روزی ۱۲ ساعت کار پر شتاب به سر ببرد.

در پایان این نامه کار پروژه‌ای در صنایع نفت و پتروشیمی ایران به «اردوگاه‌های کار اجباری» تشبیه شده است.
***

۱۴۰۰ کارگر معادن البرز شرقی ۲ ماه حقوق نگرفته‌اند

عضو شورای اسلامی کارگران معادن زغال سنگ البرز شرقی در استان سمنان از تعویق بیش از ۲ ماه حقوق ۱۴۰۰ کارگر شاغل در این واحد، به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود منابع مالی عنوان می‌شود خبر داد.

«رحمان عجم» نماینده کارگران معادن زغال‌سنگ البرز شرقی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: علاوه بر تعویق ۲ ماه حقوق که مربوط به ماه‌های مرداد وشهریور می‌شود، مابه التفاوت حقوق سالهای ۹۰ تا ۹۱ نیز به کارگران پرداخت نشده است.

این فعال کارگری در معادن زغال سنگ البرز شرقی با بیان اینکه هر ماه حقوق کارگران این واحد با تاخیر پرداخت می‌شود پیرامون وضعیت واگذاری معدن البرز شرقی به بخش خصوصی گفت: بعد از واگذاری معادن البرز شرقی به ذوب آهن اصفهان؛ هنوز هیچ پولی بین سازمان خصوصی سازی و ذوب‌آهن رد و بدل نشده و شائبه واگذاری مجدد این واحد به دولت قوت گرفته است.

عجم در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کارگران معادن زغال سنگ طرزه در شهرستان شاهرود مخالف خصوصی سازی این واحد معدنی و واگذاری ان به شرکت ذوب آهن اصفهان هستند افزود: از مسئولان کشوری و استانی می‌خواهیم مانع خصوصی سازی این معدن و فروش ۴۲ هکتار از املاک آن در مرکز شهر شاهرود به شهرداری شوند.
***
اعتراض صنفی کارگران کاشی گیلانا به دوازدهمین روز رسید

در حالی که اعتراض صنفی حدود ۱۶۰ کارگر گیلانا از صبح امروز (یکشنبه ۶ مهر) به دوازدهمین روز متوالی وارد شده است، کارگران این واحد همچنان دست از کار کشیده و در محوطه این واحد تولیدی تجمع کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان که در بخش‌های پرس، پخت، کوره، رنگ، لعاب، بسته بندی و… کار می‌کنند خواستار دریافت حداقل حقوق و پرداخت حق بیمه سال جاری برای تمدید دفترچه‌های درمانیشان و تامین امنیت شغلی‌شان پس از خاتمه اعتصاب هستند.

گفتنی است پرداخت حقوق کارگران این واحد تولیدی در فاصله سال ۸۸ تا شهریور ماه سال جاری به مدت ۱۶ ماه به تعویق افتاده است.
***
بدون دریافت حقوق ۳ ماه اخیر، ۱۰۰ کارگر پالایشگاه آبادان اخراج شدند
یک فعال کارگری در آبادان از تعدیل حدود ۱۰۰ کارگر پیمانکاری شاغل در فاز سه پالایشگاه آبادان به دلیل اتمام قرارداد کاری خبر داد، گفت: این تعداد کارگر طی سه ماه اخیر حقوق دریافت نکرده‌اند.
«مصطفی نظری» نماینده محوری کانون شوراهای اسلامی کار در شهرهای آبادان، خرمشهر و اروند کنار با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شرکت پیمانکاری «جندی شاپور» از شرکتهای پیمانکار فاز ۳ پالایشگاه آبادان ۱۰۰ نفر از کارگران را به دلیل اتمام قرارداد کاری اخراج کرد.
او با بیان اینکه هنوز از اتمام پروژه در دست شرکت جندی شاپور در فاز ۳ پالایشگان آبادان زمان باقی است، در ادامه افزود: یکی از مشکلات این شرکت پیمانکاری مسدود شدن حسابهای بانکی‌اش از سوی اداره دارایی آبادان به دلیل افزایش بدهی‌ها است که مشکلات آنان را چندین برابر کرده است.
این نماینده رسمی کارگران با تأکید بر این موضوع که «در صورت وجود نظارت بر شرکت‌های پیمانکاری می‌شد از بیکاری کارگران جلوگیری کرد»، ادامه داد: هر یک از این پیمانکاران پروژه‌های متفاوتی در فازهای پالایشگاه آبادان بر عهده دارند و می‌توانستند این کارگران را به پروژه‌های دیگر منتقل کنند.
این فعال کارگری در ادامه گفت: با وجود آنکه بیشتر کارگران پیمانکاری شاغل در پالایشگاه نفت آبادان، افراد کار بلد و ماهری هستند که پس از گذراندن دوره‌های تخصصی از طریق اخذ آزمون استخدام شده‌اند اما همواره به دلیل موقت بودن قرارداد کار در معرض تعدیل و اخراج قرار دارند.
به گفته نظری، نبود امنیت شغلی در کنار پرداخت نشدن مطالبات مزدی شرایط نامناسبی را برای کارگران پیمانی و قراردادی پالایشگاه آبادان فراهم کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا