اجتماعی

روستایی که رنگ شبکه های تلویزیون را هرگز ندیده است

استان چهارمحال و بختیاری اگرچه استانی با وسعت کم در روی رشته کوه زاگرس است اما روستاهای کوچک و بزرگی را در خود جای داده است.این استان در حدود ۹۰۰ روستا دارد که که جمعیت بسیاری از این استان را جمعیت روستایی تشکیل می دهد.…

روستاهای این استان به علت شرایط توپوگرافی، کوهستانی و خاص منطقه مشکلات بسیاری دارند که مهمترین این مشکلات را می توان در بخش های بهداشت، کمبود آب شرب، نبود راه های دسترسی مناسب، نامناسب بودن پوشش سیگنال های تلویزیونی، کمبود امکانات تفریحی و ورزشی و… تقسیم بندی کرد.

یکی از دهستان های محروم شهرستان کوهرنگ دهستان موگویی است.

دهستان موگویی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ در شمال‌غرب استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی مرز این استان، با استان لرستان قرار دارد.
دهستان موگویی شامل ۱۵ روستا با جمعیتی در حدود چهار هزار و۵۰۰ نفراست. این دهستان دارای ۷۵۰ خانوار است و مرکز دهستان موگویی روستای خویه‌است.

روستاهای این دهستان از محروم ترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری و کشور محسوب می شوند و با کمترین امکانات و بیشترین مشکلات در حال زندگی هستند.

هم اکنون بخشی از روستاهای این دهستان سیگنال های تلویزیونی را دریافت نمی کنند و مردم سال ها است که از دیدن شبکه های تلویزیون محروم هستند.

بسیاری از مردم منطقه از حوادث مهم کشور و جهان نیز به علت کمبود ها و ضعف ها در این خصوص بی اطلاع هستند و بسیاری دیگر حتی نمی دانند کشور چند شبکه تلویزیون دارد.

هزینه ۷۰۰ هزار تومانی اهالی روستای چین برای خرید لوح فشرده فیلم ها

عضو شورای اسلامی روستای چین در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: روستای چین یکی از روستاهای محروم شهرستان کوهرنگ است که مردم آن با کمترین درآمد ها زندگی می کنند.

سیدحسینلی درخشان بیان کرد: این روستا مشکلات بسیاری از جمله نداشتن راه مناسب، نداشتن سیگنال های تلویزیون، نبود کار برای اهالی و… دارد که لازم است مشکلات این روستا برای حل در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

وی ادامه داد: مردم سالها است که از دیدن شبکه های تلویزیون محروم هستند که به علت نبود پوشش سیگنالهای تلویزیون مردم قادر به مشاهده شبکه های تلویزیون نیستند.

وی بیان کرد: کودکان و نوجوانان منطقه مجبور هستند لوح های فشرده فیلم ها و سریال ها را در سفر به شهرهای استان خریداری کنند و از طریق سیستم پخش کنند از طریق تلویزیون مشاهده کنند که این امر هزینه های زیادی را برای خانوده های این منطقه که درآمد کمی دارند در پی داشته است.

وی ادامه داد: در همه خانه های اهالی لوح های فشرده بسیاری به واسطه نبود پوشش شبکه های تلویزیون انباشته شده است و خانوارها سالانه حدود ۶۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان هزینه خرید لوح فشرده می کنند.

عضو شورای اسلامی روستای چین بیان کرد: نبود پوشش شبکه های تلویزیون در منطقه موجب شده است که بخشی از درآمد مردم منطقه صرف خرید لوح فشرده فیلم ها و سریال ها شود که این مهم به یکی از مشکلات مهم منطقه تبدیل شده است.

شش روستای دیگر منطقه نیز مشکل نداشتن پوشش شبکه های تلویزیونی را دارند

وی عنوان کرد: در حدود شش روستای دیگر منطقه نیز مشکل نداشتن پوشش شبکه های تلویزیونی را دارند که ضرورت دارد مسئولان در خصوص حل این مشکل اقدام قابل توجهی انجام دهند.

سیدحسینعلی درخشان ادامه داد: مشاهده شبکه های تلویزیون می تواند در آگاهی بخشی مردم منطقه نقش قابل توجهی داشته باشد و مردم در حوزه مختلف بهداشت و درمان، خبر، آشپزی و…اطلاعات کسب کنند و بسیاری از مشکلات در این روستا می تواند از این طریق حل شود.

وی تصریح کرد: دریافت سیگنال های تلویزیونی و مشاهده شبکه ها می تواند درتوسعه روستا نقش قابل توجه داشته باشد.

عضو شورای اسلامی روستای چین بیان کرد: از مسئولان استان و کشور خواستار این هستیم که در راستای حل مشکل این استان اقدام قابل توجه انجام دهند.

نبود بودجه و اعتبار مشکل اصلی در نصب تجهیزات برای پوشش شبکه های تلویزیون در روستای چین است

مدیر واحد تعمیرات و فرستنده های تلویزیونی صدا و سیمای استان چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: هم اکنون بخشی از روستاهای دهستان موگویی سیگنال های تلویزیونی را دریافت می کنند و تصویر شبکه های تلویزیونی را مشاهده می کنند.

مسعود فیاضی ادامه داد: هم اکنون روستاهای خویه، بیرگان، صالح کوتاه و… سیگنال های تلویزیونی را دریافت می کنند و مشکلی در مشاهده شبکه های تلویزیونی ندارند.

وی ادامه داد: تعدادی از روستاهای منطقه موگویی نیز به واسطه اینکه برق ندارند و امکان داشتن تلویزیون را هم ندارند تجهیزات نصب نشده است و اول باید روستاهای این منطقه برق رسانی شوند تا بتوان تجهیزات برای پوشش شبکه های تلویزیون را نصب کرد.

وی در ادامه با اشاره به روستای چین، عنوان کرد: روستای چین برق دارد اما پوشش شبکه های تلویزیونی را ندارد.

وی بیان کرد: نبود بودجه و اعتبار مشکل اصلی در نصب تجهیزات برای پوشش شبکه های تلویزیون در این روستا است که امیدواریم با تخصیص اعتبارات بتوانیم مشکل نداشتن سیگنال را در این روستا حل کنیم.

مدیر واحد تعمیرات فرستنده های تلویزیونی صدا و سیمای استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در حال برنامه ریزی و پیگری برای تخصیص اعتبارات برای پوشش شبکه های تلویزیون در این روستا هستیم.
مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا