گوناگون

شهرداری های یونان توسط کارکنان اشغال شد

کارکنان شهرداری های شهرهای مختلف یونان، به نشانه اعتراض به سیاستهای دولت ائتلافی این کشور، از صبح روز سه شنبه ساختمان های شهرداری ها را اشغال کردند…


اتحادیه سراسری کارکنان شهرداری های یونان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: تمام کارکنان در اشغال شهرداری ها حضور یافته اند و برای سه ساعت مقر شهرداریها را اشغال و سپس با برپایی تظاهراتی به سوی وزارت اصلاحات اداری، راهپیمایی خواهند کرد.
کارکنان شهرداری ها به ادامه سیاست ریاضت اقتصادی، تعدیل نیروی انسانی شهرداری ها و وضع کاری کارکنان معترض هستند.
در همین حال تعدادی از شهرداران شهرهای بزرگ یونان با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام حمایت از این اعتراض ها اعلام کردند: هم اکنون شهرداریهای کشور با کمبود جدی نیروی انسانی مواجه هستند و از ارسال فهرست کارکنان شهرداریهای خود، برای تعدیل خود داری خواهند کرد.
‘کریاکیس متسوتاکیس’ وزیر اصلاحات اداری با انتقاد شدید از همکاری نکردن تعدادی از شهرداران گفت: از دادگاه خواسته شده است تا بر اساس قوانین موجود شهردارانی را که حاضر به ارسال فهرست کارکنان خود برای تعدیل نیروی انسانی نیستند، تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار دهد.
دادگاه یونان بر اساس همین درخواست تاکنون پنج شهردار شهرهای بزرگ یونان را احضار کرده است.
‘یانیس بوتاریس’ شهردار شهر سالونیک به عنوان دومین شهر بزرگ یونان، دیروز گفته بود که با طرح تعدیل نیروی انسانی کارکنان شهرداری ها مخالف است ولی با دلی دردمند خود را موظف به اجرای قانون می داند.
بانک مرکزی اتحادیه اروپا، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول موسوم به تروئیکا، از دولت یونان خواسته اند که برای کاهش هزینه های دولتی تا پایان امسال حدود هشت هزار نفر از کارکنان دولت را اخراج کند.
بحران مالی و ادامه سیاست ریاضت اقتصادی در یونان، باعث شده است که میزان بیکاری در این کشور از مرز ۲۷ درصد فراتر رود.
در این میان نرخ بیکاری زنان بیش از ۵۰ درصد و جوانان ۱٨ تا ۲۵ سال حدود ۶۰ درصد برآورد شده است.

ایرنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا