گوناگون

خبرنگار اخراجی ایرنا برنده «جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات» شد

سیامک قادری که در ماه‌های اخیر پس از تحمل ۴ سال حبس از زندان آزاد شده بود، جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را دریافت می‌کند. این جایزه علاوه بر قادری به روزنامه‌نگارانی از برمه، روسیه و آفریقای جنوبی هم اهدا می‌شود…

سیامک قادری، روزنامه‌نگار ایرانی، به همراه روزنامه‌نگارانی از برمه، روسیه و آفریقای جنوبی جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۴ را دریافت کرد. «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» مستقر در ایالات متحده (CPJ) روز سه‌شنبه (۳۰ سپتامبر/ ۸ مهر – به وقت محلی) از این روزنامه‌نگاران به دلیل «ادامه فعالیت با وجود خشونت و سانسور» تقدیر کرد.

جوئل سیمون، مدیر اجرایی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، در مراسم اعلام برندگان جایزه سال جاری گفت: «ما شاهد سطح بی‌سابقه‌ای از خشونت و سرکوب علیه روزنامه‌نگاران و اخیرا هم اقدامات خشونت‌بار به صورت زنده علیه روزنامه‌نگارانی هستیم که از بحران سوریه گزارش می‌دهند». او دریافت‌کنندگان جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را روزنامه‌نگارانی «نترس و مصمم» توصیف کرده که برای خبررسانی هر آنچه دارند به خطر انداخته‌اند. از کار ایرنا تا بازجویی در اوین

سیامک قادری حدود دو دهه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) همکاری می‌کرد. او که پس از اخراج از این خبرگزاری به صورت مستقل به روزنامه‌نگاری و وبلاگ‌نویسی ادامه می‌داد، در مرداد‌ماه ۱۳۸۹ بازداشت و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب» به تحمل چهار سال حبس و ۶۰ ضربه شلاق محکوم شد. نوشته‌های انتقادی قادری در وبلاگ «ایرنای ما» در مورد خبرگزاری ایرنا و رخدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸، از جمله مواردی بودند که وی به دلیل آن‌ها به دادگاه رفت.
نامه قادری در سال ۲۰۱۱ از داخل زندان اوین خطاب به علی‌اکبر جوانفکر، مدیر مسئول وقت روزنامه «ایران»، در رسانه‌های مستقل بازتاب گسترده‌ای یافت. قادری در این نامه از «رفتارهای ضد انسانی نیروهای اطلاعاتی با خود» سخن گفته بود که در پی نامه جوانفکر به وزارت اطلاعات صورت گرفته بودند. این روزنامه‌نگار در نامه خود نوشته بود که سرش را در توالت اتاق بازجویی فرو می‌کردند تا علیه جنبش سبز و سایت کلمه اراجیفی را به صورت مصاحبه تلویزیونی ارایه کند.

قادری، علی‌اکبر جوانفکر و جریان متبوع او را «گروهی منحرف، قدرت‌طلب و ثروت‌اندوز» خوانده و خطاب به او نوشته بود: «چرا در قبال فجایعی که بعد از خرداد ۸۸ رخ داد سخنی نگفتید و سکوت کردید ولی وقتی با برخی از اعضای باند شما به دلیل فساد مالی برخورد شده است از غیر قانونی بودن سلول انفرادی و نداشتن وکیل می‌گویید». قادری همچنین از «سازماندهی نیروهای بسیج خبرگزاری جمهوری اسلامی برای شرکت در سرکوب معترضان به نتایج انتخابات» زیر نظر جوانفکر سخن گفت.

نامه قادری واکنشی به گفت‌وگوی جوانفکر با روزنامه «اعتماد» بود که در آن به بازداشت و حبس انفرادی محمد شریف ملک‌زاده، یکی از نزدیکان مشایی و رئیس «شورای عالی ایرانیان خارج از کشور» اعتراض شده بود.

سیامک قادری سرانجام در تیرماه سال جاری (۱۳۹۳) با پایان‌یافتن دوران محکومیتش از زندان آزاد شد.

دیگر برندگان

علاوه بر سیامک قادری، آونگ زاو از برمه، پایه‌گذار و سردبیر مجله «The Irrawaddy» برنده جایزه آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۴ شد. مجله او در زمان دیکتاتوری پیشین برمه «دشمن کشور» نامیده شده بود؛ در دولت کنونی هم تحت فشار قرار داشته است.

میخائیل زیگار روسی، دیگر برنده جایزه سال جاری، در میان انبوهی از کانال‌های تلویزیونی همراه با دولت روسیه، کانال تلویزیونی مستقلی به نام «Dozhd» دارد.

خانم فریال هفاجی، دیگر برنده ۲۰۱۴، هم به دلیل تنظیم گزارش‌های انتقادی بارها تهدید شده است.

برندگان روز بیست و پنجم نوامبر (۴ آذر) در مراسمی به میزبانی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا جوایز خود را دریافت خواهند کرد. کریستین امان‌پور، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیونی مشهور، این برنامه را اجرا می‌کند.
دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا