زنان

افزایش ازدواج‌های زیر ۱۵ سال

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل گفت: متاسفانه ازدواج در سنین زیر ۱۵ سال در استان اردبیل شایع شده که تبعات این مسئله در کوتاه مدت نمایان خواهد شد…

ماریا موسوی پیش از ظهر امروز در کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان اردبیل اظهار کرد: ۴۹٫۳ درصد جمعیت استان را بانوان تشکیل می‌دهند که ۲۱ درصد آنها بین ۱۵ تا ۲۴ سال هستند.

وی جمعیت زنان شهری را ۷۹۹ هزار نفر عنوان کرد و افزود: بی‌سوادی زنان استان اردبیل ۲۵٫۴۴ درصد است که این رقم در آمار کشوری ۱۸٫۹ درصد است.

مشاور استاندار اردبیل در امور بانوان گفت: در بحث سرانه ورزشی بانوان متاسفانه اردبیل در رتبه ۲۸ کشوری قرار دارد.

موسوی با بیان اینکه اردبیل رتبه سوم کشور را در ابتلا به سرطان دارد، بیان کرد: در بحث بیماری‌های شایع در استان، سرطان دومین عامل مرگ و میر زنان استان اردبیل است که احداث مرکز تحقیقاتی سرطان‌شناسی و احداث بیمارستان تخصصی زنان در این رابطه ضروری به نظر می‌رسد.

این مسئول به بحث توریسم‌درمانی و توریسم سلامت در استان اشاره کرد و گفت: بحث توریسم سلامت در اردبیل رونق گرفته و اتباع آذربایجانی به دلیل وجود امکانات و پایین بودن هزینه‌ها برای درمان به منطقه اردبیل سفر می‌کنند که احداث بیمارستان تخصصی در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اردبیل به آمار تکان‌دهنده‌ای از وضعیت بانوان استان اردبیل اشاره کرد و یادآور شد: استان اردبیل در بحث خودکشی زنان رتبه هشتم کشور را دارد و بر اساس آمار چهار ماه اول امسال ۲۶ مورد از خودکشی‌ها منجر به فوت شده است.

موسوی رتبه اردبیل را در بحث طلاق یازدهم کشوری عنوان کرد و افزود: در بحث طلاق نیاز به آسیب‌شناسی و اختصاص بودجه پژوهشی به این حوزه داریم.

وی همچنین بر ایجاد مراکز مشاوره پیشگیری از طلاق، خودکشی و دیگر آسیب‌های اجتماعی زنان تاکید کرد.

مشاور استاندار اردبیل در امور بانوان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش ازدواج‌های زیر ۱۵ سال در منطقه اشاره کرد و گفت: متاسفانه ازدواج در سنین زیر ۱۵ سال در استان اردبیل شایع شده و حدود ۹ درصد ازدواج‌های استان در این سنین صورت می‌گیرد که این مسئله جزو آسیب‌های بزرگی محسوب می‌شود که تبعات آن در کوتاه مدت نمایان خواهد شد.

وی در پایان بیان کرد: تا زمانی که مشکلات به صورت علمی رصد نشود برطرف کردن آن به راحتی صورت نمی‌گیرد.

فارس

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا