بین‌المللی

«نبرد شدید» بین نیروهای کرد و داعش در شهر کوبانی

گزارش ها حاکی است که نبردی شدید بین نیروهای گروه خلافت اسلامی، (داعش سابق) و نیروهای کرد در شهر کوبانی در نزدیکی مرز با ترکیه در جریان است و نیروهای گروه خلافت اسلامی توانسته اند بخشی از یک تپه استراتژیک مشرف به این شهر را تصرف کنند…

نیروهای کرد مدافع شهر کوبانی می گویند، نیروهای گروه خلافت اسلامی توانستند اواخر شب شنبه بخشی از این تپه استراتژیک را تصرف کنند ولی به دلیل حملات هوایی نیروهای ائتلاف پیشروی آنها کند شده است.
یک مقام کرد سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است، نیروهای خلافت اسلامی به یک کیلومتری شهر کوبانی رسیده اند و حملات هوایی نیروهای ائتلاف برای متوقف کردن نیروهای گروه خلافت اسلامی کافی نیست.

سامی عبدالرحمن، رییس دیده بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است، نیروهای گروه خلافت اسلامی در درگیری‌های سنگین بامداد یکشنبه توانسته کنترل بخش جنوبی تپه «مَشته نور» را بدست گیرند. با این همه خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان محلی گزارش داده‌اند که کنترل بخش شمالی این تپه همچنان در اختیار کردها و شورشیان سوری مخالف گروه خلافت اسلامی است.

گروه خلافت اسلامی تهاجم گسترده خود برای تصرف کوبانی، و همچنین تسلط بر بخش طولانی از مرز سوریه با ترکیه و عراق، را از ۲۵ شهریور شروع کرده است. به دلیل این حملات، تاکنون بیش از ۱۸۰ هزار تن از مردم کوبانی و ده ها روستای کردنشین اطراف آن به ترکیه پناه برده اند.

گروه خلافت اسلامی پیشتر اعلام کرده بود طی روز های آینده شهر کوبانی را تصرف خواهد کرد.

این گروه بنیادگرای اسلامی در خرداد ماه گذشته توانست بخش های وسیعی از مناطق سنی نشین عراق را تصرف کند. پیروزهای سریع و خشونتهای گسترده این گروه باعث نگرانی آمریکا، اروپا و کشورهای منطقه شد.

این گروه پس تصرف موصل و تعداد دیگری از شهرهای عراق نام خود از «دولت اسلامی عراق و شام»، داعش، به «خلافت اسلامی» تغییر داد.

سامی عبدالرحمان، رییس دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید، از زمان آغاز حمله گروه خلافت اسلامی به کوبانی صدها نفر از دو طرف کشته شده اند.

رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا