گوناگون

انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم کشیده شد

دیلما روسف، رئیس جمهور کنونی برزیل با کسب ۴۲ درصد آرا و سناتور نیوس، از حزب سوسیال دموکرات با حدود ۳۴ درصد آرا به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل راه یافتند. بازنده بزرگ مارینا سیلوا از حزب سوسیالیست بود که تنها ۲۱ درصد آرا را کسب کرد…

این نتیجه خلاف نظرسنجی‌های انجام شده بوده است. در نظرسنجی چهارم اکتبر عنوان می‌شد که دیلما روسف ۴۸ درصد آرا را کسب می‌کند.
شگفتی این انتخابات بالا آمدن آسیو نیوس بود. او بر بستر نارضایتی‌های اجتماعی توانست موقعیت حزب سوسیال دموکرات (راست میانه) را نسبت به حزب حاکم کارگر (چپ میانه) تقویت کند. نیوس در نطق خود گفت: «این پیامی از سوی برزیلی‌ها در ابراز نارضایتی از وضعیت کشور بود.»
در دور دوم این تعیین کننده است که هواداران سیلوا به چه کسی رای بدهند. مارینا سیلوا گفته که با همه احزاب حاضر به گفت‌وگوست. او در نطق خود پس از اعلام نتیجه و خطاب به هواداران خود گفت: «پیام برزیل مخالفت با سیستم موجود بود. ما می‌دانیم که بخش بزرگی از برزیل از سال ۲۰۱۰ تا کنون به دنبال کیفیت بهتری از زندگی است.»
بسیاری از برزیلی‌ها روسف را به خاطر رشد اقتصادی کند و برای افزایش تورم و ریخت‌وپاش‌های بالای دولتی به خصوص هزینه‌های انجام شده برای جام جهانی فوتبال مقصر می‌دانند. نیوس از نظر برنامه‌های اقتصادی محبوبیت دارد. او طرفدار اقتصاد آزاد، کمتر شدن نفوذ دولت در بازار است و در شعارهایش به فساد دولتی اشاره می‌کند.
کارشناسان احتمال می‌دهند که رقابت دوش به دوشی بین دو نامزد در دور دوم در بگیرد.
در برزیل بیش از ۱۴۲ میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن بودند. میزان مشارکت در انتخابات ۸۰ درصد گزارش شده است.
رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا