گوناگون

ترکیه صحنه تظاهرات کردهای معترض

آنکارا که از آغاز بحران سوریه یکی از گذرگاه های اصلی اعزام و پشتیبانی تروریست های تکفیری در ورود به این کشور برای جنگ شهرها بود، به علت مماشات در برخورد با داعش همزمان با خطر سقوط شهر کردنشین کوبانی، هدف انتقاد گسترده کردهای کردهای ترکیه قرار گرفته است…

مماشات آنکارا با داعشی ها و خطر سقوط کوبانی خشم کردهای ترکیه را برانگیخت

حزب دموکراتیک خلق ترکیه از تمام کردهای این کشور خواست در اعتراض به حمله «داعش» به کوبانی و عملکرد ضعیف دولت ترکیه در پاسخ به این حملات، به خیابان ها بیایند و تظاهرات کنند.

خبرگزاری فرانسه در این زمینه گزارش داد که اصلی ترین حزب کرد ترکیه با ۳۰ نماینده در پارلمان این کشور اعلام کرده که وضعیت در کوبانی بسیار بحرانی است.

پیرو این بیانیه مردم در شهرهای ‘استانبول’ و ‘دیاربکر’ دست به تجمع اعتراضی زده اند؛ همچنین رسانه های ترک نیز از تجمع گسترده مردم در استانبول و درگیری با پلیس ضد شورش خبر داده اند.

این رسانه ادامه داد: در جریان این درگیری ها تظاهرکنندگان از کوکتل مولوتف استفاده کرده و خودرویی را به آتش کشیده اند، در محله ‘گازی’ استانبول نیز اتوبوسی به آتش کشیده شده است.

این خبرگزاری در پایان افزود: همچنین شاهدان عینی خبرداده اند که در ساعات پایانی روز دوشنبه و در پی انتشار بیانیه حزب دموکراتیک خلق، صدها تن از کردهای شهر مرزی ‘سوروچ’ پیاده به سوی شهر کوبانی به راه افتاده اند.

آنکار تاکنون حاضر به همکاری موثر در برخورد با داعش یا توقف حمایت از گروههای تروریستی ضدسوری نشده است.

ترکیه یکی از اعضای اصلی اردوگاه غربی و عربی ضدسوری از آغاز بحران سوریه در کنار آمریکا و انگلیس و قطر، بکارگیری، تسلیح و اعزام مزدوران جنگی چندملیتی را در دستور کار خود قرار داد.

بسیاری از رسانه ها، احزاب و کارشناسان سیاسی و نظامی ترکیه مخالف حمایت های گسترده اردوگاه کشورهای ضد سوری، از گروههای تروریستی تکفیری از جمله جبهه النصره و داعش، هشدار داده بودند که این اقدام سبب گسترش بحران به سراسر منطقه می شود و همچنین به ترکیه سرایت خواهد کرد.

*****

به گزارش ایرنا از آنکارا در پی فراخوان حزب ‘دمکراتیک خلقها’ برای بیان اعتراض نسبت به حوادث شهر کوبانی، شهرهای مختلف ترکیه شب گذشته صحنه تظاهراتهای مردم این کشور بود.

تظاهرکنندگان در شهرهای ازمیر، استانبول، آنکارا، آدانا، چاناک قلعه، سییرت، شیرناک، ماردین، باتمان، موش تجمع و خواستار ارسال کمکهای ترکیه به کردهای سوریه شدند.

پلیس در شهرهای مختلف با عنوان غیرقانونی بودن این تظاهرات خواستار متفرق شدن تظاهرکنندگان شد و در برخی شهرها همانند استانبول، آدانا، شیرناک، سییرت، موش و ماردین تظاهرکنندگان با نیروهای پلیس درگیر شدند.

در درگیری تظاهرکنندگان با پلیس در شهر آدانا دو نفر از معترضان زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

طبق اخبار دریافتی تظاهرکنندگان در منطقه ‘غازی’ شهر استانبول یک اتوبوس و در شهرهای سییرت و باتمان نیز پنج خودرو را به آتش کشیدند.

گفته می شود، تظاهرکنندگان در شهرهای مختلف شعبات بانکهای مختلف را نیز با سنگ و چوب تخریب و در شهرستان شیرناک دو شعبه بانک به آتش کشیده شد و برخی ساختمانهای متعلق به حزب ‘هودا پار’ که مواضعی همسو با دولت آنکارا دارد نیز مورد حمله معترضان قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا برخی معترضان کرد در آنکارا در منطقه ‘ساکاریا’ در مرکز آنکارا از روزها قبل دست به اعتصاب غذا زده اند و در چادری که برپا شده اقامت دارند.

کردهای ترکیه خواستار اجازه دولت آنکارا برای عزیمت آنان به شهر کوبانی و شرکت در درگیریهای کردهای سوریه علیه نیروهای داعش هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا