گوناگون

«لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش ایران»

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش ایران (NITC) «لغو شد.» وکیل این شرکت بزرگ نفتی ایران روز سه‌شنبه (۷ اکتبر/ ۱۵ مهر) در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز خبر داد، با صدور حکم دادگاه عمومی اتحادیه اروپا برای لغو تحریم شرکت ملی نفتکش ایران و نبود درخواست تجدید ن‍ظر از سوی اتحادیه اروپا این تحریم‌ها لغو شده است…

رویترز به نقل از یک مقام اتحادیه اروپا گزارش داد که به رغم سپری شدن مهلت درخواست تجدیدنظر٬ اتحادیه اروپا همچنان مشعول فعالیت برای اقدامی جایگزین به منظور باقی ماندن شرکت ملی نفتکش ایران در لیست تحریم‌هاست.
در ماه ژوئیه دادگاه عالی اتحادیه اروپا واقع در لوکزامبورگ به علت نبود مستندات کافی برای قرار گرفتن شرکت ملی نفتکش ایران در لیست سیاه تحریم‌ها٬ تحریم‌ها علیه این شرکت جانبی شرکت ملی نفت ایران را لغو کرد. از آن زمان تا کنون اتحادیه اروپا فرصت تجدید‌نظرخواهی داشت که در این فرصت اقدامی جهت اعتراض نکرد.
روین چاندراسکرا٬ وکیل شرکت استفنسون هاروود٬ نماینده شرکت ملی نفتکش ایران٬ به خبرگزاری رویترز گفت: «خوشحالیم که شورای اروپا قضاوت دادگاه اتحادیه اروپا را که بنا بر آن تحریم‌ها غیرقانونی تلقی می‌شوند پذیرفت.» وی با این‌همه لغو نکردن زود هنگام‌تر تحریم‌ها علیه شرکت ملی نفتکش ایران را «قابل تاسف» خواند.
علی‌اکبر صفایی٬ مدیر عامل شرکت ملی نفتکش نیز از برداشته شدن تحریم‌ها ابراز خشنودی کرد.
او گفت: «همیشه از روابط تجاری خوب با شرکای اروپایی خود رضایت داشته‌ایم و منتظر از سرگیری آن روابط و به پایان رسیدن این موقعیت دشوار هستیم.»
شرکت ملی نفتکش ایران پیش از این به قرار گرفتن در لیست سیاه با این استدلال که شرکتی خصوصی است که منابعش از صندوق‌های بازنشستگی تامین می‌شود اعتراض کرده بود. این شرکت هرگونه ارتباطی با سپاه پاسداران ایران را رد کرده است.
همچنان در لیست تحریم‌های آمریکا
تحریم‌های حوزه نفت که در سال ۲۰۱۰ میلادی دامن‌گیر شرکت ملی نفتکش ایران نیز شد٬ در پی مناقشات بین‌المللی پرونده هسته‌ای ایران وضع شده بود و به شدت در صنعت نفت ایران تاثیر گذاشت.
بر اساس تحریم‌های وضع‌شده هر گونه مبادله اقتصادی بین اتحادیه اروپا و کمپانی‌ها و شهروندان آن با شرکت ملی نفتکش ایران از جمله خدمات بانکی یا بیمه‌ای ممنوع شده بود.
لغو تحریم‌ها به شرکت ملی نفتکش ایران کمک می‌کند تا ارتباطات خود با شرکای اروپایی‌اش از جمله شرکت‌های باربری دریایی را احیا کند. با این‌همه شرکت ملی نفتکش همچنان در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد و این به معنای آن است که هنوز چالش‌هایی بر سر راه مبادلات بین‌المللی خود دارد.
رویترز در گزارش خود درباره برخی از این چالش‌ها نوشت‌، غیرمحتمل است که بانک‌ها و دیگر خدمات‌دهندگان بین‌المللی خطر از دست دادن بازار بزرگ‌تر آمریکا را برای مبادلات خود با شرکتی که از سوی آمریکا تحریم است بپذیرند.
دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا