گوناگون

نبرد تن‌به‌تن در خیابان‌های «کوبانی»

رهبر «حزب اتحادیه دموکراتیک» کرد سوریه (PYD) که مبارزان آن صف محکمی در دفاع از شهر «کوبانی» ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد که چرا ائتلاف جهانی، ترکیه و نیروهای پیشمرگه عراق به نیروهای مردمی سلاح نمی‌فرستند و از آنان حمایت نمی‌کنند…


 

اعتراض جهانی علیه «داعش» و ترکیه افزایش یافت

«کوبانی» از همه‌سو زیر آتش توپخانه‌های داعش است. نبرد قهرمانانه کُردها، داعش را از شرق «کوبانی» عقب رانده است اما سروکله نیروهای داعش این‌بار از غرب و جنوب این شهر پیدا شده است. اوضاع شهر هر لحظه در حال وخیم‌ترشدن است و از همین‌رو، نیروهای مسلح کرد شهر را از غیرنظامیان خالی کرده‌اند. مقاومت نیروهای یگان‌های مدافع خلق علیه تبهکاران داعش در محلات شرقی «کوبانی» به صورت تن‌به‌تن و با سلاح فردی ادامه دارد. کردها بارها اعلام کرده‌اند که با سلاح‌های سبک یارای مقابله با تجهیزات عموما آمریکایی داعشی‌ها را ندارند، اما همه کشورهایی که بدون اماواگر برای مخالفان سوری بشار اسد سلاح می‌فرستادند و ذره‌ای به عاقبت افتادن این تجهیزات به دست گروه‌های تروریستی فکر نمی‌کردند، امروز تنها به پرواز‌های کم‌حاصل جنگنده‌هایشان اکتفا می‌کنند؛ حملاتی که مانع دفع تهدید داعش برای «کوبانی» نشده است. آنطور که یک عضو ارشد داعش به سی‌ان‌ان گفته است، نیروهای داعش پس از پرواز پهپادهای آمریکایی برای تعیین موقعیت و مواضع داعش، موقعیت خود را تغییر می‌دهند. به گفته این عضو داعش، آنها پناهگاه‌های یدک و پشتیبانی ایجاد کرده و به محض شنیدن صدای هواپیماها موقعیت خود را تغییر می‌دهند و به همین دلیل بمباران‌ها تاکنون نتوانسته تاثیری بر توانایی آنها بگذارد. فرماندهان یگان‌های مدافع خلق «کوبانی» ((YPG) یکصدا می‌گویند که تنها راه جلوگیری از سقوط این شهر ارسال تسلیحات به مدافعان است و بی‌شک در صورت عدم ارسال کمک‌های نظامی شهر از سوی داعش اشغال شده و فاجعه‌ای انسانی رخ می‌دهد. در همین حال صالح مسلم، رهبر «حزب اتحادیه دموکراتیک» کرد سوریه (PYD) که مبارزان آن صف محکمی در دفاع از شهر «کوبانی» ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد که چرا ائتلاف جهانی، ترکیه و نیروهای پیشمرگه عراق به نیروهای مردمی سلاح نمی‌فرستند و از آنان حمایت نمی‌کنند. صالح مسلم در کنفرانسی مطبوعاتی در پاریس بعد از بازگشتش از ترکیه با بیان کافی‌نبودن حملات ائتلاف اعلام کرد که دستیابی به سلاح‌های ضدتانک و زرهی می‌تواند نیروهای مردمی «کوبانی» را از حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی بی‌نیاز کند. او از جزییات مذاکرات خود با مقامات ترکیه در استانبول پرده برداشت و آنچه رسانه‌ها درباره سه شرط این کشور مطرح کرده‌اند را رد کرد که شامل توقف همکاری کردها با نظام سوریه، پایان‌دادن به حکومت خودگردان در مناطق کردنشین و ممانعت از خطر تهدیدات مرزی برای ترکیه است. صالح مسلم اعلام کرد که خواهان همکاری و دریافت کمک‌های ترکیه است اما تاکنون وعده‌هایی که برای کمک به مردم کرد سوریه داده شده بود محقق نشده است. در حالی که وضعیت «کوبانی» هرروز بغرنج‌تر می‌شود، دولتمردان ترکیه همچنان برای مبارزه با داعش شرط‌وشروط می‌گذارند. داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» تاکید کرد، در صورتی که استراتژی آمریکا شامل تعقیب بشار اسد باشد، می‌توان از نیروهای زمینی در سوریه استفاده کرد. داووداوغلو همچنین عنوان کرد که ترکیه تنها در شرایطی به ائتلاف ضدداعش می‌پیوندد که منطقه پروازممنوع و پناهگاه امن در داخل سوریه ایجاد شود. نخست‌وزیر ترکیه همچنین مدعی شد که باقی‌ماندن اسد در قدرت تنها به رشد داعش کمک می‌کند. اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نیز با تاکید بر اینکه شهر کوبانی در آستانه سقوط به دست داعش است، گفت که باید در طول مرزهای سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد شود و همچنین به مخالفان میانه‌رو سوری آموزش داده شود.
ادعای مبارزه با داعش در حالی مطرح می‌شود که روزنامه «طرف» ترکیه اخیرا نوشت ۱۸۰نفر از اعضای گروه تکفیری داعش که در حملات آمریکا در آگوست گذشته مجروح شده بودند با ۴۹ دیپلمات ترک معاوضه شدند. ترکیه در بیستم سپتامبر گذشته موفق شد دیپلمات‌های ربوده‌شده خود را آزاد کند. اردوغان در این زمینه با تاکید بر اینکه دولت ترکیه هیچ مبلغی در قبال آزادی گروگان‌های خود به داعش پرداخت نکرده، اعتراف کرد که دولت این کشور برای آزادی گروگان‌ها با داعش مذاکراتی انجام داده است. رییس‌جمهور ترکیه در موضع‌گیری دیگری، با اشاره به اینکه «حملات هوایی برای شکست «داعش» کافی نیست»، نسبت به سقوط این شهر مرزی هشدار داد. وی این سخنان را دیروز در اردوگاه پناهجویان سوری در استان غازی عینتاب بیان کرد. اردوغان افزود: «باید با آنهایی که در حال جنگ زمینی با داعش هستند، همکاری شود.» ترکیه چند روز پیش گفته بود که اجازه نمی‌دهد «کوبانی» به دست پیکارجویان داعش بیفتد.
همزمان، بی‌تحرکی ترکیه به اعتراض شهروندان کرد این کشور منجر شد. به گزارش رسانه‌های ترکیه، پلیس در استانبول و دست‌کم شش‌شهر دیگر این کشور با صدها کرد معترض به تحولات جاری در «کوبانی» درگیر شد. تظاهرکنندگان به پیشروی‌های گروه تروریستی داعش در شهر اعتراض دارند و دولت ترکیه را نیز در تحولات «کوبانی» متهم به کارشکنی به نفع داعش می‌کنند. پلیس ترکیه از گاز اشک‌آور و آب پرفشار برای متفرق‌کردن تظاهرات‌ در استانبول و تظاهرات مشابه در شهرهای عمدتا کردنشین از قبیل دیاربکر، باتمان، وان، شرناک، شانلی‌اورفا و هکاری استفاده کرد. همچنین ده‌هانفر از کردهای ساکن هلند در اعتراض به اقدامات گروه داعش در حمله به شهر کردنشین «کوبانی» در سوریه، به ساختمان پارلمان محلی در لاهه یورش بردند. کردهای ساکن هلند با حضور در لابی این مجلس، خواستار اقدامات بیشتر برای مبارزه با گروه تروریستی داعش شدند. معترضان که با واکنش نهادهای امنیتی روبه‌رو شدند در حرکتی صلح‌طلبانه در لابی و سالن اصلی ساختمان پارلمان ملی هلند نشستند. فعالان کرد همچنین در اعتراض به اقدامات بی‌نتیجه انگلیس در برابر حملات داعش به شهرهای کردنشین، ایستگاه تیوب (Tube) در مرکز لندن را اشغال کردند. معترضان، این ایستگاه را به‌طور موقت بستند و مانع از کار مراکز چک بلیت در ورودی ایستگاه شدند. همچنین ده‌ها کرد عصر دوشنبه در فرودگاه شارل دوگل در نزدیکی پاریس در راستای اعلام همبستگی با کردهای سوریه و در محکومیت رفتن تندروهای فرانسوی به سوریه، تظاهرات کردند.

شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا