اجتماعی

۱۰ میلیون بی‌سواد در کشور وجود دارد

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه ۵۰ درصد روستائیان کشور کشاورز هستند، گفت: عمده این افراد سن بالایی دارند، ضمن اینکه بیشتر آنان نیز کم‌سواد و یا بی‌سواد هستند…

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه ۵۰ درصد روستائیان کشور کشاورز هستند، گفت: عمده این افراد سن بالایی دارند، ضمن اینکه بیشتر آنان نیز کم‌سواد و یا بی‌سواد هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر زند در مراسم امضای تفاهم نامه وزارت جهادکشاورزی و وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سوادآموزی زمینه ساز افزایش اعتماد به نفس و اعتماد به نفس زمینه ساز تمام شکوفایی هاست، اظهار کرد: سواد آموزی برای همه ضروری است و برای بیسوادان ضروری تر است، متاسفانه کم سوادی و بی‌سوادی در بخش کشاورزی بیشتر بارز است.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد روستائیان کشور، کشاورز هستند، افزود: عمده این کشاورزان سن بالایی دارند و همچنین اکثر آنها کم سواد یا بیسواد هستند. ما حدود ۱۰ میلیون بی‌سواد در کشور داریم که این اصلا زیبنده جامعه ما نیست و عمده این بیسوادان در بخش کشاورزی حضور دارند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: هر چه ما در زمینه فراهم آوردن تکنولوژی‌های جدید تلاش کنیم اما بهره برداران ما زمینه های لازم برای استفاده از این تکنولوژی ها را نداشته باشد، اثر گذاری کار کم می شود.

وی توضیح داد: به عنوان مثال، یکی از مشکلات ما این است که گفته می شود کارآیی مصرف نهاده‌ها در بخش کشاورزی پایین است. علت این امر آن است که بهره برداران ما دانش کافی برای استفاده صحیح از آنها ندارند و افزایش سواد و تقویت آنها ضروری است.

زند، وابستگی کامل افراد بی‌سواد و کم سواد را مورد اشاره قرار داد و گفت: افرادی که کم سواد یا بیسواد هستند، باید همه چیز به آنان گفته شود اما افراد باسواد و با اعتماد به نفس مستقل هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: جامعه ما اگر دانش بنیان نشود، مستقل نیست؛ به همین دلیل دانش و سواد از ضروریات کشور ما است.

مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا