گوناگون

خطر بیکاری هزاران کارگر نانوای سنندج

«کارگران نانوای سنندج برای چندمین بار با صدور بیانیه‌ای انتقادی به افزایش نیافتن دستمزد‌هایشان از ابتدای سال ۹۱ و خطر بیکاری هزاران کارگر این شهرستان اعتراض کردند.»…

کارگران نانوای سنندج برای چندمین بار با صدور بیانیه‌ای انتقادی به افزایش نیافتن دستمزد‌هایشان از ابتدای سال ۹۱ و خطر بیکاری هزاران کارگر این شهرستان اعتراض کردند.
نویسندگان این بیانیه با اشاره به تورم وگرانی کمرشکن کالاهای ضروری خانواده‌های کارگری، هزینه‌های بالای آموزش و درمان و افزایش بی‌رویه اجاره مسکن گفته‌اند وضعیت نابسامان اقتصادی حاکم بر جامعه سفره کارگران را لاغر‌تر از گذشته کرده است.
کارگران خباز سنندج در ادامه با انتقاد از پایین‌تر بودن دستمزد‌هایشان از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در حداقل دو سال گذشته، گفته‌اند تمامی مراجعات حضوری و مکاتبات رسمی نمایندگان قانونی کارگران نانوا جهت پیگیری مطالبات و خواسته‌های برحق و قانونی آن‌ها نه تنها به افزایش دستمزد شاغلان در این صنف منجر نشده بلکه بعضا با نادیده گرفتن جایگاه قانونی نمایندگان و بی‌حرمتی به آنان همراه بوده است.
آنطور که در این بیانیه گفته شده است اتحادیه کارفرمایان خباز به جای آنکه به فکر حل مسئله باشند، صورت مساله را پاک کرده و اقدام به مکانیزه کردن کارگاه‌های خبازی کرده است.
به اعتقاد نویسندگان این بیانیه، این اقدام کارفرمایان در شرایطی به بیکاری گسترده کارگران خباز سنندجی منجر می‌شود که به دلیل رعایت نشدن حداقل‌های قانونی مربوط به محاسبه مزد کارگران خباز، خانواده‌های این کارگران هم اکنون یکی از دشوار‌ترین دوران حیات خود را از لحاظ اقتصادی و معیشتی سپری می‌کنند.
کارگران خباز سنندج در این بیانیه با هشدار نسبت به بیکاری هزاران کارگر نانوای این شهرستان در آینده نزدیک، خواستار افزایش دستمزد‌هایشان بر اساس قانون و پایان پروژه مکانیزه کردن کارگاه‌های خبازی شهرستان سنندج شده‌اند.
نویسندگان این بیانیه در پایان ضمن حمایت از اعتراضات کارگران پیمانی قطار شهری اهواز، کارگران معدن سنگرود، کارگران شهرداری زابل، کارگران پتروشیمی کارون، کارگران معدن بافق، کارگران شهرداری سقز و مریوان، کارگران پتروشیمی رازی و ایلام، کارگران نیشکر هفت تپه، کارگران کاشی گیلانا، از مسئولان دولتی خواسته‌اند که به خواسته‌های آن‌ها رسیدگی کنند.
گفتنی است شمار زیادی از کارگران نانوای سنندج، شنبه این هفته (۱۹ مهر) به قصد بررسی افزایش نیافتن دستمزد‌هایشان (از ابتدای سال ۹۱ تا کنون) و شیب صعودی بیکاری کارگران نانوا در دفتر نهاد کارگری این صنف تشکیل جلسه داده بودند.
بر اساس این گزارش، بیانیه فوق در پایان جلسه روز شنبه خوانده شده و نسخه‌ای از آن در اختیار مقامات دولتی قرار گرفته است.
لازم به ذکر است رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان کردستان و رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سنندج نیز در این جلسه حاضر شده بودند و از نزدیک در جریان مشکلات کارگران نانوا قرار گرفتند.

ایلنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا