گوناگون

مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در سفر به وین

محمدجواد ظریف، رییس هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای بامداد روز سه‌شنبه به همراه معاونان و برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده راهی وین می‌شود….

در ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ قرار است این هفته وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون، نماینده ۱+۵ در مذاکرات با ایران دیدار می کنند.

هم‌چنین قرار است صبح روز سه‌شنبه در دیداری جداگانه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجهدولت روحانی با وندی شرمن و ویلیام برنز معاونان وزیر خارجه آمریکا پیش از ملاقات سه جانبه وزیران خارجه دیدار کنند.

در دیدار روز سه‌شنبه هیات ایرانی و آمریکایی نیز هیات اتحادیه اروپا به سرپرستی کاترین اشتون نیز حضور خواهد داشت.

هم‌چنین محمد امیری، حمید بعیدی‌نژاد و داود محمدنیا در این سفر ظریف را همراهی می‌کنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفرش به فرانسه و مصر روز چهارشنبه برای دیدار با محمدجواد ظریف وارد اتریش می‌شود.

به گزارش ایسنا،‌ هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به مدت ۱۰ روز انجام شد و در حالی که انتظار می‌رفت با وجود حضور وزیران خارجه دو طرف در نیویورک به نتایج قابل توجه برای حل اختلاف‌نظرها بر سر موضوعات اساسی دست یابند، بدون نتیجه‌ای ملموس پایان یافت.

مذاکرات نیویورک بدون برگزاری کنفرانس خبری و پس از دیدار سه جانبه ظریف، کری و اشتون پایان یافت.

بر اساس اعلام تیم مذاکراتی ایران بعد از مذاکرات نیویورک، “مذاکرات سه جانبه ظریف، کری، اشتون در فضایی کاملا جدی و صریح صورت گرفت و ابعاد مختلف فنی، سیاسی و حقوقی برنامه هسته‌ای کشورمان و نیز تحریم‌ها را در بر گرفت. اگرچه مذاکرات به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در موضوعات مورد اختلاف نشد اما در مجموع مفید و سازنده بود. با عنایت به مجموعه شرایط و بحث‌های فنی فشرده‌ای که تاکنون صورت گرفته است، دو طرف تصمیم گرفتند مشورت‌ها در آینده نزدیک از سر گرفته شود. ”

در حالی که حدود یک ماه تا پایان مذاکرات جامع زمان باقی است برخی از اعضای ۱+۵ از جمله روسیه از پیشرفت ۹۵ درصدی مذاکرات خبر داده‌اند. اما ایران و آمریکا که دو طرف اصلی در مذاکرات هستند هم‌چنان بر این موضع که طرف مقابل باید تصمیمات سخت بگیرد تاکید دارند و به نظر می‌آید دو طرف به شکلی محتاطانه در مسیر منتهی به خط پایان گام برمی‌دارند.

ظرفیت غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژ‌ها و نیز چگونگی لغو و تعلیق تحریم‌ها از جمله مهم‌ترین اختلاف‌های میان دو طرف است.

سید عباس عراقچی، در اظهاراتی در شهر مشهد گفت: در صورتی که تغییر مواضع در طرف مقابل صورت نگیرد احتمالا” تا تاریخ سوم آذرماه به توافق نمی‌رسیم.

اظهار کرد: فرصتی که برای مذاکرات داشتیم تا ۳ آذرماه بود که در حال اتمام است.

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اظهار کرد: انتظار می‌رفت که مذاکرات در نیویورک با پیشرفت همراه باشد، اما این اتفاق نیفتاد.

وی در عین حال افزود: دو طرف برای ادامه مذاکرات جدی هستند و امیدواریم کمال استفاده از مذاکرات صورت گیرد.

عراقچی اظهار کرد: در مذاکرات سه جانبه وین درباره موضوعات کلیدی مثل تحریم و چگونگی رفع آن و هم‌چنین غنی‌سازی بحث می‌شود و امیدواریم مسیر جدیدی در این راه باز شود.
ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا