گوناگون

مورالس بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی پیروز شد

اوو مورالس برای سومین بار پیاپی توانست در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی به پیروزی رسد. نتیجه غیررسمی انتخابات نشان می‌دهد که وی بیش از ۶۰ درصد آرا را از آن خود کرده است. وی این پیروزی را به کاسترو و چاوز و تمامی رهبران ضد سرمایه‌داری و ضدامپریالستی جهان” تقدیم کرد…

اوو مورالس توانست بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی به پیروزی برسد. مورالس که ۵۴ سال دارد، نامزد “جنبش به سوی سوسیالیسم” در این انتخاب بود.

خبرگزاری رسمی بولیوی نیز پیروزی مورالس را تایید کرده است. بنا بر داده‌های غیررسمی، مورالس موفق به کسب ۶۰ درصد آرا در روز یکشنبه (۱۲ اکتبر/ ۲۰ مهر) شده است.

ساموئل دوریا، نامزد محافظه‌کاران و رقیب اصلی مورالس، تنها ۲۵ درصد آرا را کسب کرده است.

مورالس پس از انتخاب مجدد خود گفت که “این پیروزی را تقدیم فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا و هوگو چاوز، رئیس جمهوری متوفی ونزوئلا و تمامی رهبران ضد سرمایه‌داری و ضدامپریالستی جهان” می‌کند.

مورالس که نخستین رئیس جمهور از ساکنان بومی بولیوی به شمار می‌آید، از اپوزیسیون این کشور خواست که با وی برای بهبود وضعیت در بولیوی همکاری کند.

حدود ۳/ ۶ میلیون نفر در بولیوی و ۲۷۰ هزار نفر در خارج از این کشور واجد شرایط رای دادن بودند.

مورالس برای نخستین بار در سال ۲۰۰۶ موفق شد در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسد. بر طبق قانون اساسی بولیوی تنها دو بار می‌توان در مقام ریاست‌جمهوری برگزیده شد، اما با تغییری که در سال ۲۰۰۹ در قانون اساسی این کشور داده شد، دور اول ریاست جمهوری مورالس خارج از چارچوب قانونی قرار گرفت و بدین ترتیب به حساب نمی‌آید. سومین دوره ریاست جمهوری مورالس تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.
دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا