گوناگون

خشم روزنامه سپاه از برگزاری همایش حزب اعتماد ملی

عالیت علنی و رسمی حزب اعتماد ملی پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸، که بازداشت خانگی مهدی کروبی دبیرکل این حزب را در پی داشت در عمل متوقف شد…

نخستین همایش حزب اعتماد ملی در غیاب مهدی کروبی روز دوشنبه (۲۱ مهر/ ۱۳ اکتبر) زیر عنوان “امتداد اعتماد” برگزار شد. مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دیگر نامزد معترض انتخابات سال ۸۸ همراه با زهرا رهنورد، همسر موسوی از حدود سه سال و نیم پیش در حبس خانگی به سر می‌برند.

طرح این موضوع و درخواست آزادی همه زندانیان سیاسی در همایش “امتداد اعتماد” یکی از محورهای اصلی گزارش انتقادی روزنامه جوان از این نشست است.

«محفل حمایت از سران فتنه»

محافظه‌کاران راست‌گرا جنبش اعتراضی سال ۸۸ را “فتنه” و شخصیت‌های ارشد جناح اصلاح‌طلب حکومت جمهوری اسلامی را “سران فتنه” می‌خوانند.

نشریه وابسته به سپاه پاسداران نوشت، همایش یادشده به “محفل حمایت از سران فتنه” بدل شده و یکی از اقدام‌های “گروه‌های منسوب به طیف دوم خرداد” برای بازگشت به صحنه سیاسی است.

رسول منتجب‌نیا، قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی در سخنرانی روز دوشنبه خود ابراز امیدواری کرد که به زودی “مقدمات رفع حصر” کروبی، موسوی و رهنورد و آزادی “زندانیان سیاسی بی‌گناهی که سال‌ها از حقوق اجتماعی محروم شده‌اند” فراهم شود.

رئیس جمهور پیشین محمد خاتمی در پیامی که به همایش حزب اعتماد ملی فرستاد بدون نام بردن از فرد خاصی خواستار به وجود آمدن “فضایی گسترده‌تر و کاهش و رفع محدودیت‌ها به خصوص برای دلبستگان به انقلاب و خواستاران سربلندی ایران و ایرانی” شد.

محسن رهامی، از دیگر سخنرانان نشست “امتداد اعتماد”، نیز گفته است: «‌همایش امروز یک غایب بزرگ دارد که مهدی کروبی است و امیدواریم در جشن‌های بعدی شاهد حضورآقایان کروبی، مهندس موسوی و خانم رهنورد باشیم.»

اصل برائت و درخواست اثبات بی‌گناهی

روزنامه جوان مهم‌ترین بخش از “اتفاقات حادث شده در همایش چالش‌برانگیز امتداد اعتماد” را سخنان منتجب‌نیا، به ویژه اظهارات او درباره “زندانیان سیاسی بی‌گناه” ارزیابی کرد.

این نشریه با اشاره به میرحسین موسوی نوشت: «اثبات بی‌گناهی افرادی که با ۱۷ بیانیه ساختارشکنانه و اتخاذ رفتارهای خلاف مصالح و منافع نظام و مردم بیش از هشت ماه کشور را دستخوش بحران قرار داده و زمینه افزایش تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان را فراهم کردند، باید در فرایند قانونی و در دادگاه صالحه محرز شود.»

مطابق اصل ۳۷ قانون اساسی ” اصل، برائت است و هیچ‌کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود، مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد”.

ادعای این روزنامه درحالی مطرح شده که بازداشت خانگی کروبی، موسوی و رهنورد بدون تشکیل دادگاه و بدون حکم قضائی و ظاهرا به دستور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای انجام شده است.

علی مطهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بارها از این‌که این سه نفر “بدون محاکمه و حکم قضایی و بدون دادن حق دفاع به آن‌ها، محکوم به حبس ابد” شده‌اند انتقاد کرده و این عمل را خلاف قانون اساسی خوانده است.

آزادی زندانیان سیاسی و پایان دادن به بازداشت خانگی معترضان سال ۸۸ از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بوده است. او شامگاه دوشنبه، ۲۰ مهر، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی ضمن تاکید بر پای‌بندی به وعده‌هایش، در عین حال اعتراف کرد “برخی مسائل” فقط در حوزه اختیارات دولت نیست.

«محو اصلاح‌طلبان از صحنه روزگار»
نشریه وابسته به سپاه در بخش دیگری از گزارش خود استفاده از تعبیر زندانی سیاسی و محرومیت از حقوق اجتماعی را درباره دو نامزد معترض انتخابات سال ۸۸ نادرست می‌داند و آن‌ها را زندانی امنیتی می‌خواند که “تنها از اقدمات براندازانه آن‌ها جهت اردوکشی خیابانی جلوگیری به عمل آمده” است.

روزنامه جوان همایش حزب اعتماد ملی را ساختارشکنانه و ضد امنیتی خوانده و دادن مجوز به آن را زنگ خطری برای وزارت کشور، به عنوان یکی از مهم‌ترین وزارت‌خانه‌های دولت عنوان می‌کند.
این نشریه می‌پرسد چگونه می‌شود به بازگشت سیاسی اصلاح‌طلبان اقبال نشان داد “در حالی که راهبرد استحاله و براندازی همچنان مهم‌ترین اولویت این جریان بوده و وابستگان به این طیف حاضر نیستند حتی ذره‌ای از عملکرد رادیکال و ضدحاکمیتی خود عدول کنند”.

برخلاف این نگرش، احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم، وزارت کشور را به خاطر فراهم نکردن زمینه فعالیت آزاد تشکل‌های سیاسی سرزنش می‌کند و فعالیت نیروی‌های سیاسی با سلیقه‌های مختلف، را “مسیر ناگزیر عرصه سیاست” می‌خواند.

شیرزاد در یادداشتی که در روزنامه شرق منتشر شد واکنش اصول‌گرایان به گردهمایی حزب اعتماد ملی را تعجب‌آور ارزیابی کرده و می‌نویسد: «آن‌ها باید از خود سؤال کنند آیا می‌توانند مجموعه اصلاحات را از صحنه روزگار محو کنند؟ اگر نمی‌شود آیا می‌توان کاری کرد که این جریان به کلی منفعل شود؟»
دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا