گوناگون

تجمع ۷۰۰ کارگر مخابرات روستایی مقابل ساختمان مجلس

هر بار که تجمع می‌کنیم مسئولان با وعده پی‌گیری، ما را روانه شهرمان می‌کنند اما این وعده‌ها هیچ‌گاه محقق نمی‌شوند و پس از آن ما دوباره مجبور به اعتراض می‌شویم…

حدود ۷۰۰ نفر از کارگران مخابرات روستایی از چند استان کشور، صبح امروز (۲۹ مهرماه) با سفر به تهران در اعتراض به وضعیت قرارداد، بیمه و دستمزدشان در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

یکی از این کارگران معترض درباره دلایل این تجمع به ایلنا گفت: به دلیل محقق نشدن وعده‌های مسئولان شرکت مخابرات ایران و نمایندگان مجلس در پی گیری مطالبات حقوقی ۹ ماه گذشته‌ و قراردادهای ناعادلانه کارمان امروز ناچار شدیم برای چندمین بار برای اعلام اعتراض به تهران سفر کنیم.

این کارگر گفت: هر بار که تجمع می‌کنیم مسئولان با وعده پی‌گیری، ما را روانه شهرمان می‌کنند اما این وعده‌ها هیچ‌گاه محقق نمی‌شوند و پس از آن ما دوباره مجبور به اعتراض می‌شویم.

کارگر معترض مخابرات روستایی به آخرین تجمع کارگران در تهران اشاره کرد و گفت: آخرین بار روز شنبه ۲۴ خرداد ماه سال جاری مقابل ساختمان مجلس و دادسرای تهران تجمع کردیم. در آن روز قاضی پرونده به ما گفت شرکت مخابرات مکلف است حداکثر تا دو هفته آینده قانون مربوط به کارگران مخابرات روستایی را اجرا کند اما در ماه‌های اخیر این اتفاق نیافتاده است.

اشاره این کارگر به بند ۶۲ ردیف ۸۶ قانون بودجه سال‌های ۹۲ و ۹۳، مخابرات ایران متعهد به استمرار بیمه و انعقاد قرارداد مستقیم با کارگران روستایی طبق شرایط و ضوابط مقرر در قانون کار است.

کارگران حاضر در تجمع امروز از استان‌های لرستان، ‌خوزستان، زنجان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کرمان به تهران آمده‌اند تا به اجرا نشدن این بند قانونی اعتراض کنند.

در تاریخ ۴ اسفند سال گذشته نیز شرکت مخابرات ایران طی تفاهم نامه‌ای با نمایندگان مجلس و نمایندگان کارگران مخابرات روستایی، متعهد شد که این قانون را از تاریخ ۱ فروردین سال جاری به طور کامل اجرا کند.

گفتنی است اکنون حدود ۱۰ هزار نفر در بخش‌های نگهداری مرکز، راه اندازی، سیم کشی و خرابی تلفن، بعضا با حدود ۱۵ تا۲۰ سال سابقه کار به صورت ساعتی و بدون بیمه و رعایت حداقل حقوق مشغول به کارند و تا کنون این قانون فقط در خصوص حدود ۱۵۰۰ نفر از این کارگران اجرا شده است.
کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا