گوناگون

اولین فروش شرکت بوئینگ به ایران پس از ۳۵ سال

بوئینگ در گزارش فصلی خود برای بورس اعلام کرد: در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ به فروش راهنمای عملکرد، نقشه، جداول و داده های ناوبری هواپیما به «ایران ایر»، شرکت ملی هواپیمایی ایران اقدام کرده است…

گروه هواپیما سازی بوئینگ آمریکا در سندی به بورس نیویورک اعلام کرد: در اولین قرارداد خود با جمهوری اسلامی پس از اعمال تحریمهای آمریکا بر ضد این کشور در سال ۱۹۷۹ ، کالای مربوط به هواپیمایی به ایران فروخته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، بوئینگ در گزارش فصلی خود برای بورس اعلام کرد :« در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ به فروش راهنمای عملکرد، نقشه، جداول و داده های ناوبری هواپیما به «ایران ایر»، شرکت ملی هواپیمایی ایران اقدام کرده است.»

این شرکت افزود ارزش این قرارداد ۱۲۰ هزار دلار و سود حاصل از آن ۱۲ هزار دلار بوده است.

این قرارداد قانونی است چرا که شرکت بوئینگ آوریل گذشته موافقت وزارت خزانه داری آمریکا را پس از لغو موقتی تحریمهای اعمال شده بر ضد بخش حمل و نقل هوایی ایران ، به دست آورده است.

لغو جزئی این تحریمها در چارچوب توافق در مذاکرات بین گروه پنج بعلاوه یک (آمریکا ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و آلمان) با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور به دست آمد.

بر اساس مجوزی که بوئینگ از وزارت خزانه داری آمریکا کسب کرده است اجازه دارد «برای دوره محدود» به ایران لوازم یدکی که در «اهداف صلح آمیز» در هواپیماهای تجاری ایران استفاده می شود بفروشد.

بوئینگ همچنان اجازه ندارد به ایران هیچ هواپیمای جدیدی بفروشد.

این گروه آمریکایی اعلام کرد :« در چارچوب این مجوز ، فروشهای دیگری (در ایران) خواهیم داشت.»

شرکت ایران ایر ، ناوگانی متشکل از هواپیماهای بوئینگ دارد که آنها را پیش از سال ۱۹۷۹ خریداری کرده است

یک گروه آمریکایی دیگر که «جنرال الکتریک» است مجوز فروش لوازم یدکی هواپیماهای تجاری را به ایران به دست آورده است.

کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا