گوناگون

قتل دومین آموزگار در استان سیستان و بلوچستان

موج خشونت و ترور در استان سیستان و بلوچستان فروکش نکرده است. رضا سرگزی معلم روستای کارچان و گورناک از توابع شهرستان قصرقند ترور شد. این دومین آموزگاری است که امسال در این استان ترور می‌شود…

 

Download (1)


دو فرد مسلح ناشناس با ورود به داخل مدرسه روستای کارچان و گورناک با رگبار گلوله رضا سرگزی معلم مدرسه روستا را به قتل رسانده و متواری شدند.
روستای گورناگ از توابع بخش مرکزی قصرقند در ۳۴ کیلومتری مرکز این شهرستان واقع شده است.شهرستان قصرقند در ۶۰۰ کیلومتری جنوب زاهدان قرار دارد.
هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت ترور رضا سرگزی را به‌عهده نگرفته است، اما مقام‌های امنیتی و انتظامی استان سیستان و بلوچستان بلافاصله وقوع این حادثه را به «ایادی استکبار» و «اشرار» نسبت دادند.
سردار رحیمی فرمانده انتظامی سیستان‌ و بلوچستان در گفت‌وگو با ایسنا خبر داد که اقدامات امنیتی و انتظامی در این رابطه آغاز شده و به «خرده شرارت‌ها» اجازه نخواهد داد که منطقه را ناامن کند.
ترور معلم یک روستا اقدام تروریستی است
خبرگزاری ایرنا هم در گزارشی (۳۰ مهر / ۲۲ اکتبر) از حضور»معتمدان، ریش سفیدان و شماری از مردم روستای گورناگ در محل حادثه خبر داده و از قول همایون امیری رئیس آموزش و پرورش شهرستان قصرقند نوشته است که این حادثه ماهیت تروریستی داشته است.
به گفته رئیس آموزش و پرورش شهرستان قصر قند سرگزی به عنوان معاون آموزگار دبستان ابتدایی آزادی گورناگ کار می‌کرده و به همراه دو نفر از همکاران خود در یکی از اتاق‌های مدرسه سکونت داشت.
آقای امیری همچنین گفته است در زمان وقوع این حادثه این معلم تنها بوده و همکاران وی برای خرید به شهر رفته بودند.
ترور اولین آموزگار در آستانه سفر روحانی به استان
در سال‌جاری این دومین بار است که یک معلم در بلوچستان ترور می‌شود. روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین هم یک معلم شاغل در آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان مورد حمله چند موتور سوار مسلح قرار گرفت و کشته شد.
0,,17186048_404,00این آموزگار که در روستای حیط در ۳۵ کیلومتری شهرستان راسک مشغول خدمت بود، به ضرب پنج گلوله ترور شد. مقتول جواد نوروزی نام داشت و آموزگار پایه ششم بود.
هشدار جیش‌العدل به کارمندان دولت در سیستان و بلوچستان

گفتنی است اوضاع این استان در روزهای اخیر نیز متشنج بود. در «شبکه خبر عدالت نیوز» که اخبار مربوط به گروه جیش العدل را در اینترنت منتشر می‌کند، تابحال درباره ترور معلم قصر قند خبری منتشر نشده است. این گروه، که خود را مدافع اهل سنت بلوچستان معرفی می‌کند، ۵ شهریور ۱۳۹۳ در اعلامیه‌ای تهدید کرد: «تمامی ارگان‌های دولتی موظف به اخراج و انتقال کارمندان و مدیران غیربومی و اشتغال جوانان و مدیران بلوچ می‌باشند.»
جیش العدل اعلام کرده بود که با طرح این پیشنهاد هدفی جز اشتغال و امنیت جانی وشغلی برای بلوچ‌ها و ایجاد امید در «بلوچستان حزین» ندارد. با این همه، هنوز سندی مبنی بر دخالت این

گروه در قتل معلم روستائی به دست نیامده است. جیش العدل در گذشته همواره ماموران انتظامی، امنیتی و مرزبانی جمهوری اسلامی را هدف حملات خود قرار داده است.

 

ایرنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا