گوناگون

حذف علوم انسانی و تفکیک جنسیتی؛ پروژه مشترک داعشی های ایران و عراق

چه فرقی است بین نگرانی؟ یک زمان مصباح یزدی و روزنامه کیهان ابراز نگرانی می کنند و یک زمان سرکرده گروه داعش اما نتیجه عمل یکی است. حذف و محدود کردن. افراطی گری در هر اندیشه ای در هر مقامی نتیجه یکسان دارد…

این داستان تکراری است. در آخرین خبر آمده است. داعش بسیاری از رشته های دانشگاهی و برخی از واحدهای درسی در دانشگاه موصل را خلاف شرع دانست و تعطیل کرد. بر اساس تصمیم سرکردگان داعش تمام دروسی که در آنها از دموکراسی و مدنیت سخن به میان می آمده است شرک به خدا و خروج از شریعت اسلامی خوانده و ملغی شد.

یکی از اساتید دانشگاه موصل خبر داد:« داعشی ها رشته های حقوق، علوم سیاسی و شاخه های هنر را تعطیل کرده اند زیرا تحصیل در این رشته ها را با اصول اسلامی در تضاد می دانند ضمن اینکه از استادان دانشگاه خواسته اند به طور رسمی اسم «جمهوری عراق» را از کتاب ها و برگه های امتحانی حذف و به جای آن «دولت اسلامی»را جایگزین کنند چنانچه دستور دادند وزارت آموزش عالی باید به دیوان آموزش تغییر نام داده شود و دانشگاه تفکیک جنسیتی شود.»

پیش از این خبر آمده بود که یک منبع در دانشگاه موصل گفته که گروه داعش اساتید و روسای دانشکده‌های دانشگاه موصل را در این دانشگاه جمع کرد و به آن‌ها دستور داد که دانشجویان دختر و دانشجویان پسر در دانشگاه موصل باید از هم جدا شوند. این منبع افزود که داعش همچنین به اساتید و روسای دانشکده‌های دانشگاه موصل اطلاع داد که در این دانشگاه باید یک دانشکده پزشکی برای دانشجویان دختر و یک دانشکده پزشکی برای دانشجویان پسر ساخته شود.

وی تصریح کرد که گروه داعش همچنین دستور داد که دانشجویان دختر باید از ۹ صبح تا ۲بعد از ظهر و دانشجویان پسر از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ بعد از ظهر سر کلاس حاضر شوند. این منبع در ادامه تاکید کرد که داعش همچنین دستور داده است که در درس‌های رشته‌های مختلف به ویژه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه موصل تغییراتی باید داده شود. این منبع در ادامه گفت که داعش دستور داده است که نام دانشکده «هنرهای زیبا» در دانشگاه موصل باید به دانشکده «خط و تزئین» تغییر داده شود. گروه تروریستی داعش همچنین از دانشجویان و اساتید دانشگاه موصل خواسته است که فعالیت خود را از ماه سپتامبر آینده آغاز کنند.

حالا برگردید به اواخر سال ۱۳۸۹ وقتی آیت الله خامنه ای از دروس علوم انسانی که در دانشگاهها تدریس می شود ابراز نگرانی کرد. هفته ای نگذشت که دوباره نهضت رفع نگرانی رهبری کار خود را آغاز کرد و خبر پشت خبر آمد که دروس علوم انسانی بازنگری می شود. افراطیون همچون مصباح یزدی و کیهان بر این آتش دمیدند. آنان خط فکری واحدی را دنبال می کردند که بتوانند اهداف خود را تامین کنند.

مصباح یزدی در اظهار نظری گفت که مبانی علوم انسانی ما بعد از سه دهه از انقلاب اسلامی ضد اسلام است و این نه تنها به پیشرفت دین کمکی نمی کند بلکه مردم را به سمت ضد دین شدن پیش می برد.

سمینارها و همایش ها برگزار شد. حتا خبرهایی از این دست هم منتشر شد که “دانشگاه علوم اقتصادی در نظر دارد با همکاری سازمان بسیج دانشجویی کشور و با هدف پیگیری و تحقق منویات مقام معظم رهبری در بحث اسلامی شدن دانشگاه‌ها و تحول در علوم انسانی نخستین همایش ملی حسابداری ارزشی اسلامی را با حضور اساتید و فرهیختگان بسیجی حوزه و دانشگاه برگزار کند.”
و در نهایت نتیجه این شد که برخی دروس علوم انسانی حذف شوند. حتا برخی دانشگاهها مانند علامه طباطبایی که کسی همچون شریعتی را بر مسند ریاستش داشت پا را فراتر گذاشت و برخی رشته ها را به طور کل حذف کرد. این در حالی است که حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در رشته های علوم انسانی در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل بودند.

پس از آنکه رییس پژوهشگاه علوم انسانی مدتی بعد از ابراز نگرانی رهبری اعلام کرد “۳۸ رشته و بیش از۴۰۰ سرفصل بازنگری شده علوم انسانی تا اول شهریور ماه در اختیار وزارت علوم قرار خواهد گرفت”، منابع خبری در تهران از حذف ۱۳ رشته علوم انسانی، از جمله رشته روزنامه‌نگاری، فلسفه، مدیریت و روان‌شناسی در مقطع کارشناسی، در دانشگاه علامه طباطبایی خبر داده و علت حذف این رشته‌ها را در راستای بازنگری علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور عنوان کرده اند.

راه اسلامی تر کردن دانشگاه ها با تفکیک جنسیتی هم هموارتر شد . تفکیکی که در دانشگاههای ایران مدتی بود که به عناوین مختلف شروع شده بود. در ایران این تفکیک در لفافه و ملایم تر از گروه داعش انجام شد. در ایران بهانه هایی همچون تکمیل ظرفیت رشته یا … انجام شده بود.

مصباح یزدی در اظهار نظری که پیشتر گفته شد نسخه تفکیک جنیسیتی را هم پیچید و گفت: گسترش رسانه ها و به خصوص اینترنت باعث شده است تا دائما مواد ضد اسلامی به روح جوانان تزریق شود و اگر اوضاع فرهنگی جامعه اسلامی خود را با ۱۰ سال پیش مقایسه کنیم شاهدیم که بسیاری ارتباطات چون ارتباطات محرم و نامحرمی تنزل پیدا کرده است.

کمی قبل تر از آن هم روزنامه کیهان در نوشته ای از دلایل اش برای تفکیک جنسیتی دانشگاههانوشته بود و در آن آورده بود:” دانشگاه‌های ایران اسلامی عمدتاً از دانشجویانی متشکل است که پس از گذراندن تحصیلات ۱۲ ساله عمومی و به امید دانش‌اندوزی مضاعف، از مدارس منفک شده جنسیتی، راهی کلاس‌های مختلط دانشگاهی می‌شوند.
جالب آنکه این تغییر فضای آموزشی از منفک به مختلط، درست در سنینی صورت می‌پذیرد که بیشترین غلبه احساسات بر عقل آدمی حادث شده و هیجانات سرکش و شور و نشاط جوانی بر انسان مستولی می‌گردد.

از این روی هنگامی که می‌توان با اعمال و اجرای طرح تفکیک جنسیتی، راندمان و بازدهی مراکز آموزش عالی را ارتقاء داد، چرا کار امروز را به فردا واگذارده و دلایلی واهی همچون مقاومت و مخالفت معدودی از دانشجویان، لجن‌پراکنی معاندان را در حکم بهانه‌هایی به جهت عدم اجرای طرح تفکیک مطرح نموده و بالفعل نمودن این امر اساسی بالقوه را به تأخیر اندازیم؟!”

حال برگردیم به خبر اول چه فرقی است بین نگرانی؟ یک زمان مصباح یزدی و روزنامه کیهان ابراز نگرانی می کنند و یک زمان سرکرده گروه داعش اما نتیجه عمل یکی است. حذف و محدود کردن. افراطی گری در هر اندیشه ای در هر مقامی نتیجه یکسان دارد.
کلمه – نرگس نامدار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا