گوناگون

۷ میلیون نفر در فقر شدید به سر می‌برند

وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام اینکه ۵ تا ۶ میلیون نفر دارای ثروت بالا مانند ثروتمندان خارجی هستند گفت: در عین حال، ۷ میلیون نفر نیز در فقر شدید به سر می برند…

images

وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام اینکه ۵ تا ۶ میلیون نفر دارای ثروت بالا مانند ثروتمندان خارجی هستند گفت: در عین حال، ۷ میلیون نفر نیز در فقر شدید به سر می برند.
به گزارش خبرگزاری مهر، علی ربیعی با اعلام اینکه جمعیت تحت‌ پوشش بسته امنیت غذایی افزایش می یابد، پنجره جمعیتی را فرصتی مغتنم برای رشد و توسعه کشور دانست و بر رفع عدم توازن‌های موجود تاکید کرد.

ربیعی با اشاره به اینکه فقر آموزشی، فقر سلامت، فقر غذایی و فقر درآمدی از شاخص‌ های مهم بررسی میزان فقر در جامعه هستند گفت: هرم توزیع درآمدی کشور ما نشان می‌دهد که ۷ میلیون نفر در شرایط فقر شدید هستند و همچنین امنیت غذایی آنها در مخاطره است.

ربیعی افزود: ۵ تا ۶ میلیون فرد پُردرآمد داریم که میزان ثروت آنها با میزان ثروت پولداران یا ثروتمندان در کشورهایی مثل آمریکا چندان تفاوتی ندارد.

وزیر کار با بیان اینکه ما در اجرای برنامه یارانه ۷ میلیون نفر را شناسایی کرده‌ایم تصریح کرد: دولت یازدهم در تامین امنیت غذایی موفق بوده، ضمن اینکه در آینده‌ای نزدیک میزان این ۷ میلیون نفر به ۱۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در جریان اجرای طرح تحول سلامت و بیمه اجتماعی ۶ میلیون نفر برای بیمه سلامت ثبت‌نام کرده‌اند. طبق بررسی‌ های ما این افراد اغلب جزو طبقات فقیر شهری هستند.

ربیعی با اشاره به اینکه ما با انواع عدم توازن در جامعه روبرو هستیم اظهارداشت: میزان توزیع درآمد در تهران ۷ برابر بیشتر از استان سیستان و بلوچستان است، اما فقر شهری در تهران بسیار برهنه‌ تر است.

وزیر کار گفت: از سال ۸۳ تا به حال فقر شهری رو به افزایش بوده و به استثنای سال ۸۶ که میزان این شاخص، کمی کاهش می‌یابد همچنان رو به‌ رشد است. بنابراین بیشترین مسائل آموزشی در مناطق محروم و حاشیه شهرها رخ می‌دهد.

وی به عدم توازن جنسیتی نیز اشاره کرد و افزود: طبق شاخص توزیع فقر بر حسب جنسیت، زنان سرپرست خانوار دو برابر فقیرتر از مردان سرپرست خانوار هستند. ضمن اینکه ۳۵ درصد دختران دبیرستانی در روستا از تحصیل باز می‌مانند که این رقم برای پسران کمتر است. همینطور ما به موارد زیادی از به کارگیری زنان و دختران با حقوق بسیار پایین در شرکت‌ های خصوصی روبرو هستیم .

مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا