گوناگون

«اپل در حال مذاکره برای فروش آی‌فون‌های خود در ایران است»

برخی گزارش‌ها حاکی است که اپل در پی رفع برخی تحریم‌های تکنولوژیک علیه ایران، در حال مشاوره و امکان‌سنجی فروش محصولات خود در این کشور است. تحریم‌های بانکی و حضور دولت ایران در فن‌آوری ارتباطات از موانع اپل است…

کمپانی اپل در تماس با برخی از توزیع‌کنندگان ایرانی، جوانب و مقدمات ورود محصولات خود به بازار ایران را بررسی می‌کند٬ اقدامی که نیازمند رفع موثر تحریم‌ها علیه ایران است.

به گزارش وال استریت ژورنال٬ مدیران ارشد کمپانی اپل با توزیع‌کنندگان احتمالی ایرانی در دفتر مرکزی اپل در لندن ملاقات داشته‌اند.

بر اساس گفته‌های منابع خبری وال استریت ژورنال، اپل در پی افتتاح اپل‌-استور درایران نیست٬ بلکه در پی شرکایی برای ارایه حق فروش محصولات خود به آن‌هاست تا در فروشگاه‌هایی که مخصوص همین امر گشوده خواهند شد به فروش رسند.

اپل از اظهارنظر درباره صحت این گزارش‌ها خودداری کرد. وال استریت ژورنال همچنین می‌نویسد که سخنگوی هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک نیز در این باره نظری ارایه نداد.

مذاکرات اپل با وزارت خزانه‌داری آمریکا

به گفته برخی منابع خبری٬ کمپانی اپل با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره شرایط آغاز فعالیت در ایران مشورت کرده است. به‌رغم پیشرفت‌های سیاسی در روابط ایران و غرب، هر حرکتی از سوی کمپانی‌های غربی به سمت ایران همچنان با موانع زیادی روبروست.

با این‌همه اپل برای ارسال تلفن‌های هوشمند (آی‌فون) خود به ایران بر اساس تصمیم سال گذشته دولت آمریکا در زمینه رفع برخی از تحریم‌ها مجاز است. هدف از لغو برخی تحریم‌های مرتبط با گوشی‌های همراه و کامپیوتر در سال گذشته کمک به ایرانیان برای برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی، پیام‌های کوتاه و ویدئوهای ضبط شده با تلفن همراه، به منظور غلبه بر محدودیت‌های اعمال شده از سوی حکومت ایران در زمینه اطلاع‌رسانی بود.

پیش از آن نیز در سال ۲۰۱۱ وزارت خزانه‌داری آمریکا با هدف “بهره‌گیری از پتانسیل اینترنت برای ایجاد تحول و گشایش در جوامع بسته” بخشی از تحریم صادرات خدمات و نرم‌افزارهای آنلاین برای کاربران ایرانی را از میان برداشت.

در پی این اقدام، مجوز ارائه سرویس‌ها و نرم‌افزارهای رایگان و شخصی اینترنت به کاربران ایرانی صادر شد تا کمپانی‌هایی نظیر گوگل، یاهو و مایکروسافت برای ارائه خدمات به کاربران این کشورها با دشواری‌ها و محدودیت‌های شدید مواجه نشوند.

موانع اپل به رغم رفع برخی تحریم‌ها

با وجود رفع برخی تحریم‌های تکنولوژیک علیه ایران همچنان موانع مختلفی بر سر راه اپل برای ورود به بازار این کشور قرار دارد. از آن میان٬ محدودیت‌های نظام بانکی جهانی در مواجهه با ایران به علت وجود تحریم‌هاست. جدا از این اپل مجبور است در ایران با یکی از شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات موبایل کار کند که این موضوع با توجه به حضور گسترده دولت در این بخش می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

با این‌همه ایران با جمعیت نزدیک به ۸۰ میلیون نفر که ۴۲ درصد آن زیر ۲۵ سال هستند بازار وسوسه‌کننده‌ای برای اپل است.

وال استریت ژورنال می‌گوید اپل در ایران مجبور خواهد بود با کمپانی‌هایی نظیر ال جی و سامسونگ که پیش از این در بازار این کشور جایی برای خود یافته‌اند رقابت کند.
صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا