گوناگون

برگزاری تظاهرات در بسیاری از شهرهای دنیا در روز جهانی “همبستگی با کوبانی”

همزمان با بسیاری از شهرهای جهان، در مناطق کردنشین ایران از جمله سنندج هم تجمعی در حمایت از «کوبانی» برگزار شد که بنا به اخبار منتشر شده، تجمع سنندج با خشونت نیروهای امنیتی، به تشنج کشیده شده و گفته می شود شماری از تجمع کنندگان بازداشت شده اند…

تظاهرات همبستگی با «کوبانی» در شهرهای مختلف دنیا

 

 

تظاهرات حمایت از کوبانی در بسیاری از شهرهای ترکیه، افغانستان، سوئد، جمهوری چک، آلمان، ایتالیا، لهستان، اتریش و بسیاری از کشورهای دیگر برگزار شد.

همچنین همزمان با بسیاری از شهرهای جهان، در مناطق کردنشین ایران از جمله سنندج هم تجمعی در حمایت از «کوبانی» برگزار شد که بنا به اخبار منتشر شده، تجمع سنندج با خشونت نیروهای امنیتی، به تشنج کشیده شده و گفته می شود شماری از تجمع کنندگان بازداشت شده اند.

تظاهرات کردها در شهرهای مختلف ترکیه

هزاران نفر از کُردهای ترکیه در حمایت از نیروهای شبه نظامی که در عین‌العرب (کوبانی) سوریه از این شهر دفاع می‌کنند، امروز در ترکیه تظاهرات کردند. همچنین در هفت شهر افغانستان، تظاهرات‌هایی در حمایت از کوبانی برگزار شد.

به گزارش فارس، هزاران نفر از کُردهای ترکیه امروز (شنبه) در حمایت از کردهای مبارزی که از شهر عین العرب (کوبانی) سوریه در برابر داعش دفاع می‌کنند، تظاهرات کردند. گزارش ها حاکیست تانک های ارتش ترکیه در خیابان؛ در «روز جهانی همبستگی با کوبانی» به چشم می خوردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که این تظاهرات به دعوت احزاب مختلف کُرد ترکیه از جمله حزب «ملت‌های دموکراتیک» برگزار شده است.

۱۵۰ نیروی پیمشرگه کُرد چند روز گذشته برای ورود به عین‌العرب و مبارزه با عناصر تکفیری داعش، عازم ترکیه شده بودند و تعدادی از آنها نیز وارد شهر کردنشین عین العرب (کوبانی) سوریه شدند اما این اجازه از طرف ترکیه زمانی به آنان داده شد که شماری از نیروهای گروهک «ارتش آزاد» نیز وارد عین‌العرب شدند.

ترکیه طی چند هفته گذشته عرصه اعتراض‌های مردمی بوده است. در جریان تظاهرات مردم ترکیه در حمایت از کردهایی که در شهر مرزی کوبانیِ سوریه با تروریست‌های تکفیری داعش می‌جنگند، حدود ۴۰ نفر کشته شده‌اند.

آنکارا همچنان از ارسال هرگونه کمک‌ نظامی، پزشکی و یا انسانی به کوبانی ممانعت می‌کند، اما اخیرا به نیروهای پیشمرگه کرد اجازه ورود داد تا از مرزهای ترکیه برای ورود به شهر مرزی عین العرب (کوبانی) سوریه استفاده کنند.

کوبانی و مناطق اطراف آن از اواسط سپتامبر هدف حملات تروریست‌های داعش قرار گرفته‌‌اند؛ در این بین، ده‌ها روستای کردنشین به تصرف این گروه تروریستی درآمده است.

این تحولات در حالی رخ داده است که دولت ترکیه به مبارزان کُرد اجازه نمی‌داد برای ورود به سوریه و مقابله با تروریست‌های داعش از مرز ترکیه بگذرند. گفته می‌شود ترکیه یکی از حامیان اصلی گروه تکفیری داعش در منطقه است.

راه‌پیمایی‌های «حزب همبستگی افغانستان»‌ به مناسبت روز جهانی همبستگی با کوبانی

همچنین پس از فراخوان جهانی نیروها و شخصیت‌های آزاده مانند نوام چامسکی و دیسموند توتو جهت همبستگی با مبارزان کوبانی، »حزب همبستگی افغانستان» در دفاع و حمایت از مبارزان دلیر کوبانی به کارزار «روز جهانی در همبستگی با کوبانی» پیوست و بدین مناسبت در هفت ولایت (بامیان، هرات، فراه، ننگرهار، بلخ، تخار و نیمروز) کشور اکسیون‌هایی به راه انداخت. در ضمن «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» نیز در شهرهای برلین و هانور- آلمان و زندام – هالند دست به راه‌پیمایی‌هایی ‌زدند.

بنا به خبرهای رسیده به جرس، معترضان، اعم از زن و مرد، با شعار مشترک «کوبانی نماد انسانیت و شهامت!» به راه‌پیمایی پرداختند. عده‌ای زیاد از شرکت کنندگان پلاکارت‌ها و دستنویس‌هایی به دفاع از مردم مبارز کوبانی با خود حمل می‌کردند که در آن تصاویر زنان مبارز کوبانی و شعار‌هایی به دفاع از خلق کوبانی دیده می‌شد. در بعضی از دستنویس‌ها شعارهای همچون «به دفاع از کوبانی برخیزیم!»، «ایستادگی در برابر بنیادگرایان را، از شیرزنان کوبانی بیاموزیم!»، «کوبانی ته‌نیا نییه!»، «داعش مولود حرامزاده‌ی امریکا و عربستان و ترکیه و قطر!»، «مرگ بر رژیم ترکیه و عربستان و دیگر حامیان وحوش داعشی!»، »ادعای مخالفت امریکا با داعش بدون توقف جنگ علیه ملت سوریه دروغ است!»، »دفاع از کوبانی، دفاع از انسانیت است!»، «اردوغان ننگت‌باد!» و «کوبانی به جهان درس ایستادگی و انسانیت داد!» نوشته شده‌ بود.

پس از راه‌پیمایی و خواندن اعلامیه‌ها که هر ولایت اعلامیه مختص خود را نوشته بود، معترضان پرچم داعش را به آتش کشیدند.

جرس/

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا