گوناگون

۱۱ کودک بر اثر اصابت خمپاره به مدرسه‌ای در ناحیه قوبان در شمال شرقی دمشق کشته شده‌اند.

دست‌کم ۱۱ کودک بر اثر اصابت سه گلوله خمپاره به مدرسه «حیا» در ناحیه قوبان واقع در شمال شرقی دمشق کشته شده‌اند. این منطقه تحت کنترل مخالفان دولت سوریه قرار دارد…

عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از کشته شدن حداقل ۱۱ کودک است. شمار کشته‌شدگان به علت وخامت حال زخمی‌شدگان این حادثه مدام بیشتر می‌شود.
این خبر را عمار حسن یکی از کنشگران محلی و رامی عبدالرحمن از فعالان حقوق بشر و مخالفان دولت سوریه در بریتانیا تأیید کرده‌اند.
هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. مخالفان بشار اسد و فعالان حقوق بشر اما دولت این کشور را در این زمینه متهم کرده‌اند.
نیروهای دولت و مخالفان آنان در ناحیه قوبان در حوالی دمشق با هم توافق آتش‌بس کرده بودند، اما بر اساس این گزارش تاکنون چندین بار این توافق زیر پا گذاشته شده است.
جنگ داخلی سوریه وارد چهارمین سال خود شده است و طی آن شمار زیادی از کودکان این کشور جان باخته‌اند.
بر اساس آمار سازمان ملل ۲۰۰ هزار نفر تاکنون در جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند که اسناد مرگ دست‌کم ۱۷۰۰ کودک زیر ۱۰ سال در اختیار این سازمان قرار دارد.
«تراکم خانه های مسکونی»، «نبود نیروهای امدادگر ویژه برای خروج کودکان از منطقه بحران زده»، «حضور کودکان در کوچه و خیابان به دلیل نبود سرگرمی» و «هیجان ناشی از دوران نوجوانی برای حضور در فضای بحران»، منجر به کشته و مجروح شدن شمار زیادی از کودکان در مناطق بحران زده خاورمیانه ازجمله سوریه شده است.
جنگ داخلی سوریه پیامدهای ویرانگری برای مردم این کشور در بر داشته است: نیمی از جمعیت سوریه در خاک این کشور بی‌سرپناه‌اند.
سه میلیون شهروند سوری به کشورهای لبنان، ترکیه و اردن پناه برده‌اند. ۵/۶ میلیون سوری هم در داخل خاک سوریه بی‌سرپناه‌ و سرگردان‌اند. به این ترتیب نیمی از جمعیت سوریه خانه و کاشانه‌اش را در جنگ داخلی این کشور از دست داده است.
رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا