گوناگون

آغاز مذاکرات ظریف، کری و اشتون در عمان

مذاکرات سه جانبه «محمد جواد ظریف» و «جان کری» وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا و «کاترین اشتون» هماهنگ کننده کشورهای ۱+۵ امروز (یکشنبه) در هتل بوستان مسقط آغاز شد…

به گزارش ایرنا، محور این مذاکرات که ۱۵ روز مانده به پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات جامع هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ در مسقط پایتخت عمان برگزار شده است، درباره موارد اختلافی عمیق میان طرفین یعنی میزان غنی سازی اورانیوم ایران، چگونگی لغو تحریم ها و مدت زمان توافق جامع است.

بر اساس برنامه اعلام شده، این مذاکرات سه جانبه بعد از ظهر امروز به وقت محلی نیز ادامه خواهد داشت.

پیش از این ظریف، کری و اشتون در روزهای ۲۲ تا ۲۴ مهرماه با یکدیگر در وین پایتخت اتریش دیدار سه جانبه داشتند و درباره موضوعات اختلافی یعنی میزان غنی سازی اورانیوم ایران، نحوه لغو (برداشتن) تحریم ها و مدت زمان توافق مذاکره کردند.

مذاکره کنندگان در تلاشند تا پیش از پایان مهلت تعیین شده (۲۴ نوامبر / ۳ آذر ماه ) برای مذاکرات هسته ای جهت دستیابی به توافق جامع، به این هدف دست یابند.

محمدجواد ظریف رییس هیات مذاکره کننده هسته ای
«دولت تدبیر وامید»همواره بر این نکته تاکید کرده که غرب با نشان دادن حسن نیت و پافشاری نکردن بر مواضع غلط گذشته خود در خصوص برنامه هسته ای ایران فرصت توافق با ایران را از دست ندهد.

رییس دستگاه دیپلماسی رژیم ولایت فقیه به طرف های غربی بویژه آمریکا گفته است که تحریم نمی تواند عاملی برای فشار به جمهوری اسلامی ایران در چشم پوشی از حقوق مسلم خود در کسب دانش و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای باشد و ایران میزان فعالیت های هسته ای خود را بر اساس نیازهای خود تعیین کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا