گوناگون

روسیه و چین دلار را ضعیف می کنند

به اعتقاد کارشناسان، نزدیک شدن روسیه و چین تهدیدی است برای دلار امریکا…

روسیه و چین دلار را ضعیف می کنند

در جریان دیدارهای اخیر میان لی کیتسیان و مقامات روس در مسکو، طرفین تمایل دو کشور را به افزایش پرداخت های دو طرفه از طریق روبل و یوآن تا بالاترین حد ممکن اعلام کردند. کارشناسان خاطر نشان می کنند که این تصمیم می تواند تسلط اقتصادی امریکا از میان بردارد.

در ماه مه شرکت های گازپروم و سی ان پی سی یک قرارداد سی ساله برای فروش گاز روسیه به چین به مبلغ کلی ۴۰۰ میلیارد دلار امضاء کردند. اولین پرداخت ها برای اجرای این قرارداد به صورت سوآپ و به یوآن انجام گرفته است. بانک مرکزی روسیه یک خط سوآپ با بانک خلق چین به مبلغ ۱۵۰ میلیارد دلار معادل ۲۴،۴ میلیارد دلار افتتاح کرد. به این ترتیبف اولین معامله بین المللی در طول تاریخ فروش انرزی بدون حضور دلار و صرفا با یوان انجام گرفت. ابته، قرارداد گاز روسیه – چین به تنهایی روی سرنوشت دلار تاثیر نخواهد گذاشت. با این حال، می توان گفت که قراردادهای بعدی در دنیا نیز به همین صورت و بدون دلار امریکا پیش خواهند رفت. آندره وینوگرادوف مدیر مرکز مطالعات و پیش بینی های سیاسی در این رابطه می گوید: «حجم تجارت میان چین و روسیه بسیار بالا است. ما باید به ثبات برسیم. نوسانات روبل در مقابل دلار تاثیر منفی بر تجارت دو طرفه میان روسیه و چین می گذارد. به همین خاطر، هر دو کشور مایل هستند که از ریسک های ارزی خودداری کنند. یکی از راه های دستیابی به ثبات، می تواند تغییر ارز مورد استفاده در پرداخت ها باشد».

افتتاح سوآپ بین بانک مرکزی روسیه و بانک خلق چین می تواند یک گام در جهت باثبات ساختن شرایط باشد. تحریمات غرب سبب شده که شرکت ها نتوانند از اعتبارات ارزان استفاده کنند. با بسته شدن مسیر سرمایه بازارهای غرب، سواپ یوآن می تواند راهکار برون رفت از شرایط باشد. زیرا بانک مرکزی دیگر مجبور نیست دلار امریکا تهیه کند.

در حال حاضر، کشورهای دیگر نیز به دنبال کاهش وابستگی از امریکا و دلار هستند. این کشورها حتی مشمول تحریم های غرب نیستند. تابستان امسال رهبران کشورهای عضو بریکس توافقنامه ای درخصوص تشکیل صندوق ذخیره ارزی و تاسیس بانک جدید توسعه امضا کردند. از صندوق جهانی پول و بانک جهانی که سابقه زیاد دارد، به ابزاری برای فشارهای سیاسی امریکا بدل شده اند.

علاوه بر این، حتی شرکت های امریکایی نیز به تسویه حساب ها از طریق یوان روی آورده اند. طبق امار ارایه شده توسط swift فقط در یک سال، حجم معاملات انجام گرفته با یوآن چین تا سه برابر افزایش یافته است. برای شرکت های امریکایی خودداری از دلار برای تسویه حساب با شرکای چینی سودمند است، زیرا در معاملات با دلار، کمیسیون پرداخت می کنند.

ظاهرا، پکن امروز به مساله رقابت در ارز ذخیره جهانی بیشتر فکر می کند. هم اکنون دولت چین به فکر تدوین سیاست ازادسازی تدریجی ارز افتاده است. کریدور تجاری تا ۲% افزایش یافته و در چارچوب آن نرخ یوآن نیز می تواند تغییر کند. برخی محدودیت ها در جابجایی سرمایه نیز تضعیف شده است. سرگی لوکونین از مرکز مطالعات آسیایی – اقیانوسیه می گوید: «مقامات چین کم کم می خواهند یوان را به ارز ذخیره تبدیل کنند. برای این کار سهم یوآن را در تبادلات ارزی بین المللی بیشتر کرده اند. چین بعدا سود پولی خود را از این پروسه دریافت خواهد کرد. یوان می تواند با این حساب ثبات بیشتری پیدا کند. علاوه بر این فعالان صادرات چین نیز سود خوبی کسب می کنند. و مهم تر از همه اینکه اگر یوآن تبدیل به ارز ذخیره جهانی شود، حتی اگر این پروسه زیاد به طول انجامد، باز هم چین می تواند بر تمام سیستم پولی جهان تاثیر بگذارد».

به گفته کارشناس روس، فعلا سهم یوآن در تجارت با جایگاه چین در اقتصاد جهانی هماهنگ نیست. هیچ کدام از بانک های مرکزی به غیر از بانک چین، ارز چین را به عنوان ذخیره نگه نمی دارند. یوان در سیستم سی ال اس ارزی وارد نشده است.

به این ترتیبف کاهش ناگهانی وابستگی به دلار ساده نیست. سرگی لوکونین با شاراه به این مطلب می گوید که دلار امریکا همچون سابق بیش از ۷۰ درصد تبادلات جهانی را به خود اختصاص می دهد. یوان فقط ۷ % از این تبادلات را شامل می شود. با این وجود، هیچ مانعی برای یوآن چین در اینده نزدیک وجود ندارد و جایگاه آن می تواند تغییر کند. زیرا تعداد کشورهایی که مایل به معامله مستقیم با یوان چین به جای دلار هستند، دایما در حال رشد است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا