گوناگون

ده‌ها دانش‌آموز در انفجار بمب در نیجریه کشته شدند

در اثر انفجار بمب در مدرسه‌ای در شمال شرقی نیجریه دست‌کم ۴۸ دانش‌آموز کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شدند.یکی از آموزگاران دبیرستان گفته است، انفجار زمانی صورت گرفت که نزدیک به دو هزار دانش‌آموز برای انجام مراسم صبحگاهی در حیاط مدرسه جمع شده بودند …

این آموزگار افزوده است پس از انفجار که به‌شکل انتحاری انجام شد، حیاط مدرسه پوشیده از خون و وسایل دانش‌آموزان بود. احتمالاً فردی که این حمله انتحاری را انجام داده با لباس مدرسه وارد محوطه مدرسه شده و مواد منفجره را در کیف خود قرار داده است.

این مدرسه دولتی در شهر پوتیسکوم، مرکز ایالت یوبو قراردارد و هنوزهیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

مقامات دولتی احتمال می‌دهند این بمب‌گذاری توسط گروه بوکوحرام انجام شده باشد. هفته پیش درهمین شهر انفجار بمب در یک مدرسه دینی باعث کشته شدن ۳۰ نفر شد.

از پنج سال پیش تاکنون گروه بوکوحرام که یک گروه مسلح تندروی اسلامی است، با اقداماتی خشونت‌آمیز برای برقراری یک حکومت اسلامی مبارزه می‌کند. این گروه در شمال نیجریه، که اکثریت ساکنان آن مسلمان هستند، خلافت اسلامی برقرار کرده است.

نیجریه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت آفریقا است. در حملاتی که این گروه به کلیساها، مدارس و مکان‌های نظامی و دولتی نیجریه داشته تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

«بوکوحرام» به زبان محلی هواسا، یکی از زبان‌های شرق و مرکز آفریقا، به‌معنی «آموزش غربی حرام» است و به همین دلیل دانش‌آموزان یکی از اهداف عملیاتی این گروه هستند.

در آوریل ۲۰۱۴ این گروه حدود ۲۷۶ دانش‌آموز دختر از یک مدرسه را در شهر چیبوک در شمال شرقی نیجریه ربود. تعدادی از این دانش‌آموزان فرار کردند و یا آزاد شدند اما سرنوشت تعداد دیگری از آن‌ها نامعلوم است.

اواسط ماه اکتبرگذشته دولت نیجریه و گروه بوکوحرام برای یک آتش‌بس به توافق رسیدند، اما اوایل نوامبر این گروه در یک پیام ویدئویی این توافق را ملغی کرد. در این پیام ویدئویی که توسط رهبر بوکوحرام، ابوبکر شیکاو، خوانده شد، همبستگی این گروه با گروه داعش در سوریه و عراق اعلام شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا