گوناگون

ایرانیان در دبی چه می‌کنند؟

بسیاری از ایرانیان در دبی، به این شهر مثل تکه ای از خاک ایران نگاه می کنند؛ یکی از ایرانیانی که در دبی مدیر یک شرکت گردشگری است، می گوید: «این جا مثل یک استان ایران است. هر جا که می روی، ایرانی ها را می بینید و همه فارسی می فهمند. توی هر کوچه و خیابان، یک رستوران ایرانی است. گاهی واقعا احساس می کنی که انگار در یکی از شهرهای جنوبی ایران زندگی می کنی.» با این که تخمینی از جمعیت ایرانیان حاضر در دبی زندگی می کنند، وجود ندارد اما حضور پرتعداد ایرانیان در ابرشهر امارات متحده عربی مشهود است…

دبی در ده سال اخیر بسیار رشد کرده و برجها و مجتمع های عظیم تجاری در آن ساخته شده است. سرمایه های بسیاری از همه جای جهان وارد دبی شده و با همکاری مهمترین شرکتهای پیمانکاری ساختمانی غربی، عمارتهای غول پیکری در این شهر ظاهر شده اند. در این میان، ایرانیان نیز در تامین سرمایه برای ساختن دبی، به خصوص در بخش مسکن سهیم بوده اند. در سالهایی که تحریم ایران به اوج خود رسیده بود، بسیاری از تجار ایرانی تلاش کردند برای دور زدن تحریمها و باقی ماندن کسب و کارشان، دفتری در یکی از کشورهای نزدیک به ایران تاسیس کنند و شهر دبی، با سرعت بی نظیری که در توسعه زیرساخت های خود داشت، یکی از مکان های جذاب برای برپایی نمایندگی شرکتهای ایرانی بود.

طبق آماری که بانک جهانی برای چشم انداز سال ۲۰۱۵ اعلام کرده، رتبه انجام کسب و کار در امارات متحده عربی ۲۲ است؛ در حالی که رتبه انجام کسب و کار در ایران ۱۳۰ است. این شکاف بزرگ در سهولت انجام کسب و کار، برای صادرکنندگان، واردکنندگان و صنعتگران ایرانی، جاذبه بسیار زیادی داشت و همچنان هم دارد. خرید ملک در دبی برای کسانی که اقامت این شهر را دارند، با وامهای کم بهره مسکن انجام می شود و دولت محلی تلاش خود را می کند که شرکتها دفاتر نمایندگی خارجی خود را هر چه راحت‌تر و با تسهیلات ویژه راه اندازی کنند. به همین دلیل است که در هر جایی از این شهر، می توان انواع نژادها و مردمی با فرهنگهای رنگارنگ را دید که برای کسب و کار به این شهر آمده اند.

در یک دهه اخیر حاکمان دبی تلاش کردند که زیرساختهای این شهر را فراهم کنند؛ برجهای مرتفع و مالهای بسیار بزرگ، هتلها و مراکز تجاری آن جا را بسازند و مخابرات و سیستم حمل و نقل عمومی را توسعه دهند. حالا همه این امکانات مهیا شده و دبی به شهری تبدیل شده که اتفاقات مهم اقتصادی، فرهنگی و حتی ورزشی جهان در آن جا رخ می دهد. گاهی حراجهای بزرگ آثار تجسمی در آن جا برگزار می شود، هر از چندی مسابقات ورزشی تیمها و افراد مطرح جهان در آن جا شکل می گیرد یا گردهماییهای بزرگ اقتصادی با موضوعات مختلف در آن رخ می دهد.
دبی شهری شده است که سرمایه‌های عظیم منطقه‌ای و جهانی، در آن در حال گردش است. تبلیغات عظیم روی در و دیوار شهر، خودروهایی که در خیابانها می چرخند، برندهایی که در مجتمعهای بزرگ تجاری به چشم میخورند، همه نشانی از شرکتهای عربی یا منطقه ای ندارند و بیشتر برندهای بزرگ جهانی و نشانهای شرکتهای عظیم بین‌المللی هستند.

در این میان، ایرانی‌ها نیز تلاش کرده اند با حضور پررنگ در این عرصه، جایی را از سبد اقتصاد جهانی در حال چرخش در دبی اشغال کنند. با این که حضور بهترین برندها در زمینه های مختلف اقتصادی – از بانک و فروشگاه زنجیره ای گرفته تا هتل و کارت اعتباری و تلفن همراه و خودرو – در دبی به راحتی حضور دارند و مجال رقابت را برای محصولات ایرانی بسیار تنگ کرده اند، اما اغلب ایرانیانی که در آن کشور زندگی می کنند، تلاش کرده اند با ادغام شدن در چرخه اقتصادی جهانی دبی، نقشی داشته باشند. اگر تحریمهای ایران لغو شود، این نقش بسیار پررنگتر هم خواهد شد؛ برای نمونه، پیش بینی شده است که بازار نساجی در دبی، با لغو تحریمها دو برابر بزرگتر شود.

طبق آن چه که رییس اتاق بازرگانی دبی اعلام کرده، نزدیک به ۵۰ هزار شرکت و موسسه ایرانی در دبی فعالیت می کنند. اغلب آنها به کار واردات به ایران مشغولند و تعدادی نیز در حال صادرات محصولات ایرانی به نقاط دور و نزدیک جهان هستند. شهرداری دبی اعلام کرده که ایرانیها به خصوص در بخش مسکن در دبی بسیار فعال هستند و پس از هند و انگلستان، ایران سومین کشوری است که اتباعش بیشترین ملک را در این شهر خریده اند.

گزیده هایی از گزارش صدای اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا