گوناگون

چه کشورهایی کشور مستقل فلسطین را به رسمیت می شناسند؟

یازدهم دسامبر سنای فرانسه درباره پیشنهاد قطعنامه ای توسط گروهی متشکل از کمونیست ها و جمهوری خواهان رای گیری می کند تا فرانسه به طور رسمی پایبندی خود را به اصل کشور مستقل فلسطین برای زندگی در صلح و آرامش در کنار اسرائیل اعلام کند …

10369209_14433522222.jpg

روزنامه فرانسویی لیبراسیون در مطلبی تحت عنوان چه کشورهایی کشور مستقل فلسطین را به رسمیت می شناسند نوشت: به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین سیزدهم اکتبر توسط انگلیس سپس سی ام اکتبر توسط سوئد، بحث و گفتگو در این باره را در فرانسه آغاز کرد.

یازدهم دسامبر سنای فرانسه درباره پیشنهاد قطعنامه ای توسط گروهی متشکل از کمونیست ها و جمهوری خواهان رای گیری می کند تا فرانسه به طور رسمی پایبندی خود را به اصل کشور مستقل فلسطین برای زندگی در صلح و آرامش در کنار اسرائیل اعلام کند و همچنین خواست خود را برای اینکه فرانسه کشور مستقل و دموکراتیک فلسطین را به رسمیت شناسد، ابراز کند. نمایندگان سوسیالیست نیز پیشنهاد قطعنامه ای را برای این منظور آماده می کنند. این رای گیری نیز مانند پارلمان انگلیس نمادین خواهد بود. اما لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه اواسط اکتبر اعلام کرده بود دولت برای آن آماده نیست و فرانسه کشور مستقل فلسطین را هنگامی که زمان آن فرا برسد به رسمیت خواهد شناخت. این تصمیم باید برای صلح نیز مفید باشد و فقط نمادین نباشد. با وجود این، به رسمیت شناختن بین المللی کشور مستقل فلسطین یکی از شصت تعهد فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، در هنگام مبارزات انتخاباتی وی در سال ۲۰۱۲ بود. به گفته مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین، امروز ۱۳۵ کشور فلسطین را به رسمیت می شناسند. اکثر کشورهایی که کشور مستقل فلسطین را به رسمیت می شناسند، به دنبال اعلام تشکیل کشور مستقل فلسطین در پانزدهم نوامبر سال ۱۹۸۸ توسط شورای ملی فلسطین در الجزیره، پایتخت الجزایر، فلسطین را به رسمیت شناخته اند. سوئد نحستین کشور عضو اتحادیه اروپا است که هم اکنون کشور فلسطین را به رسمیت می شناسد. هفت عضو اتحادیه اروپا نیز شامل جمهوری چک، مجارستان، لهستان، بلغارستان، رومانی، مالت و قبرس پیش از عضویت در اتحادیه اروپا فلسطین را به رسمیت شناخته بودند. بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین نیز در سال ۲۰۱۰ برای نشان دادن استقلال سیاست خود از واشنگتن برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین گام برداشتند. در نوامبر سال ۲۰۱۲، فلسطین با رای فرانسه، برغم مخالفت آمریکا به جایگاه کشور ناظر در سازمان ملل متحد دست یافت. آمریکا بیم داشت فلسطین از این جایگاه برای توسل به دیوان کیفری بین الملل استفاده کرده و تحقیق درباره جنایت های جنگی صورت گرفته توسط نظامیان اسرائیلی را در سرزمین های اشغالی و نوار غزه خواستار شود.

خبر آنلاین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا