گوناگون

در سال‌های اخیر به جای جشنواره مطبوعات، سوگواره مطبوعات داشتیم

خوشحالم از این که عنوان جشنواره مطبوعات حذف شده و جایش را نمایشگاه مطبوعات گرفته است. این عنوان هم سالم‌تر است و هم حرفه‌ای‌تر. مطبوعات زمانی جشن می‌گیرند که دوران طلایی و شکوفایی‌شان را طی می‌کنند، ولی ما طی سال‌های اخیر جشنواره مطبوعات نداشتیم، سوگواره مطبوعات داشتیم، یعنی هر سال سالگرد مرگ یک مطبوعه را برگزار می‌کردیم….

رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در خصوص تیراژ مطبوعات نسبت به جمعیت کشور به آماری ناخوشایند اشاره کرد و گفت: بالاترین تیراژ مطبوعات امروز کشور نسبت به جمعیت تقریبا ۰/۷- درصد به ازای یک درصد از جمعیت است و این خیلی خطرناک است. باید آقایان این وضعیت و چرایی آن را بررسی کنند.

به گزارش ایسنا، ماشاءالله شمس‌الواعظین با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات درباره وضعیت تیراژ مطبوعات امروز کشور اظهار کرد: باید بتوانیم بگوییم ما در غرب آسیا با توجه به اینکه کشوری کهن با ادبیات و فرهنگ ژرف هستیم و کتاب‌ها و خلاقیت‌های ابداعی که در شعر و فرهنگ و رمان و همه چیز داریم، دارای بیشترین تیراژ مطبوعات هستیم، اما متاسفانه چنین چیزی اکنون وجود ندارد. در حالیکه این جز از طریق گشودن بستر آزادی بیان و آزادی گردش اطلاعات میسر نخواهد شد.

وی با اشاره به رشد کمّی نمایشگاه مطبوعات عنوان کرد: فرد خوشبینی هستم و خوشحالم که رشد کمّی در کشور در عرصه مطبوعات در حال وقوع است.

این مدرس ارتباطات از یک خوشحالی صحبت کرد که نمی‌تواند آن را پنهان کند و گفت: خوشحالم از این که عنوان جشنواره مطبوعات حذف شده و جایش را نمایشگاه مطبوعات گرفته است. این عنوان هم سالم‌تر است و هم حرفه‌ای‌تر. مطبوعات زمانی جشن می‌گیرند که دوران طلایی و شکوفایی‌شان را طی می‌کنند، ولی ما طی سال‌های اخیر جشنواره مطبوعات نداشتیم، سوگواره مطبوعات داشتیم، یعنی هر سال سالگرد مرگ یک مطبوعه را برگزار می‌کردیم.

شمس‌الواعظین همچنین اظهار کرد: رشد کمّی در مطبوعات و رسانه‌ها در این نمایشگاه زیاد می‌بینم، اما رشد کیفی نیاز به مطالعه، تحقیق، پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات دارد که خیلی زمان می‌برد.

او اظهار کرد: نمی‌دانم در یک سال اخیر با روی کار آمدن دولت روحانی چه اتفاق محتوایی و کیفی افتاده است، اما مسلما رشد کمّی عاملی است برای رشد کیفی.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا