گوناگون

سازمان ملل: سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان به سه برابر زمان حکومت طالبان رسید

ثبت رکورد جدید در تولید تریاک در افغانستان

به گزارش سازمان ملل، سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان باز هم افزایش یافته و به سه برابر زمین‌های زیر کشت خشخاش در زمان سرنگونی حکوکت طالبان رسیده است. رکورد جهانی تولید و صادرات تریاک و هرویین در دست افغانستان است…

مزرعه کشت خشخاش در افغانستان مزرعه کشت خشخاش در افغانستان

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان) گزارش سالانه خود در مورد تولید تریاک در افغانستان را منتشر کرد. بر این اساس، در افغانستان با وجود کارزاری بزرگ علیه مواد مخدر، رکورد تازه‌ای در تولید تریاک به ثبت رسیده است.

بنا بر گزارش یادشده، سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان در مقایسه با سال گذشته هفت درصد رشد یافته و به ۲۲۴ هزار هکتار رسیده است. پس از سرنگونی حکومت طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۲، در ۷۴ هزار هکتار از زمین‌های این کشور خشخاش کشت می‌شد. از گیاه خشخاش تریاک تولید می‌شود.

با وجود تلاش‌های بین‌المللی بر ضد تولید تریاک، کشت خشخاش روز به روز افزایش می‌یابد. کشت این محصول ساده و مقدار محصول نهایی زیاد است. البته بسیاری از کشاورزان افغان را طالبان به کشت خشخاش مجبور می‌کنند.

منبع درآمد طالبان

بیشترین زمین‌های کشت خشخاش هم در مناطق پشتون‌نشین جنوب و غرب افغانستان هستند‌؛ جایی که طالبان از نفوذ زیادی برخوردارند. بنا بر برخی گزارش‌ها، نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ درصد تریاک افغانستان در ولایت هلمند (جنوب) تولید می‌شود و بی‌سبب نیست که این ولایت برای طالبان اهمیت ویژه‌ای دارد.

مارس ۲۰۱۲؛ یک کارزار ضد مواد مخدر در ایالت هلمند مارس ۲۰۱۲؛ یک کارزار ضد مواد مخدر در ایالت هلمند

طالبان بخش بزرگی از تولید و تجارت تریاک در افغانستان را در دست دارند و سود حاصل را خرج مبارزه مسلحانه با دولت مرکزی و حامیان غربی آن می‌کنند. هر چند، بنا بر گزارش‌ها، نزدیکان به دولت یا مقام‌های دولتی افغانستان نیز در دادوستد مواد مخدر دست دارند.

در سال ۲۰۱۳ تنها درآمد حاصل از کشت خشخاش در افغانستان حدود یک میلیارد دلار برآورد شده بود.

حفظ رکورد چند ساله

افغانستان بزرگترین صادرکننده تریاک دنیاست. دفتر مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل سال گذشته (۲۰۱۳) اعلام کرد که سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان به ۲۰۹ هزار هکتار رسیده است. این کشور سال گذشته با تولید ۵ هزار و ۵۰۰ تن تریاک، بنا بر آمار ارائه شده، ۸۰ درصد تریاک دنیا را تأمین کرد.

دفتر مقابله با مواد مخدر وابسته به سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که دو ولایت فاریاب و بلخ که در سال ۲۰۱۲ عاری از کشت خشخاش بودند، به تولیدکنندگان تریاک پیوسته‌اند. بر این اساس، ۱۷ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان به کشت خشخاش مشغولند.

افغانستان نه تنها در زمینه تولید و صادرات تریاک و هرویین رکورددار است، بلکه بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور نیز به این مواد معتاد هستند. کارشناسان نسبت به افزایش روزافزون اعتیاد کودکان افغان هشدار می‌دهند.

جین-لاک لیماهیو، نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، روز چهارشنبه (۲۱ آبان) از مقام‌های افغانستان خواست مبارزه با فساد اقتصادی و سیاسی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا