گوناگون

نجف دریابندری، مترجم و نویسنده، در آی سی یو بستری شد

نجف دریابندری، مترجم و نویسنده پیشکسوت ایرانی، در پی سکته مغزی در آی سی یو بستری شد.مترجم آثار ارنست همینگوی و ویلیام فاکنر روز چهارشنبه ۲۱ آبان به دلیل سکته مغزی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شد. او پیش از این نیز یکبار دیگر دچار سکته مغزی شده بود…

نجف دریابندری، مترجم و نویسنده پیشکسوت ایرانی، در پی سکته مغزی در آی سی یو بستری شد.

آقای دریابندری که برای بار دوم دچار عارضه سکته مغزی شده، شامگاه پنجشنبه در بیمارستان بستری شد.

نجف دریابندری متولد اول شهریورماه سال ۱۳۰۸ در آبادان است.

او با ترجمه شماری از بزرگ ترین آثار ادبی از جمله آثاری از مارک تواین (“هاکلبری فین” و “بیگانه ای در دهکده”)، ارنست همینگوی (“پیرمرد و دریا” و “وداع با اسلحه”)،‌ کازوئو ایشی گورو (بازمانده روز)، ای ال دکتروف (“رگتایم” و “بیلی باتگیت”) و جبران خلیل جبران (“پیامبر و دیوانه”) ضمن معرفی این آثار به خوانندگان ایرانی، ترجمه ادبی در ایران را به جایگاهی بلندتر از پیش رسانده است.

آقای دریابندری علاوه بر ترجمه، دستی در تالیف و نقدنویسی هم داشته است. “به عبارت دیگر”،”از این لحاظ”و “افسانه اسطوره” از جمله مجموعه مقالات و تالیفات اوست.

کادر پزشکی نجف دریابندری مترجم و نویسنده سرشناس ایران می‌گویند که شرایط جسمی او ثابت و قابل کنترل شده است.

نجف دریابندری در بیمارستان

در حال حاضر قسمت راست بدن دریابندری بی‌حس است و کادر پزشکی داروهای ضد انعقاد خون به او تزریق کرده‌اند.

وقتی یکی از ملاقات کنندگانش مصرع اول شعری را خواند که زنده‌یاد محمد قاضی مترجم، برای او سروده بود، دریابندری بلافاصله مصرع دوم این شعر را خواند، او اتفاقا همان مصرعی را خواند که دوست نداشت.

قاضی در سال‌های دور شعری برای دریابندری سروده بود که مطلع آن چنین است:«تو که شه‌بندر دریای عشقی / چرا باید نجف نام تو باشد» دریابندری هم که مصرع دوم این شعر را دوست نداشت، مصرع یادشده را به این شکل تغییر داد:«چه فرقی می‌کند نامت چه باشد»
روزبه زهرایی مدیر نشر کارنامه و فرزند زنده یاد محمد زهرایی، یکی فعالان حوزه نشر بود که امروز به ملاقات نجف دریابندری آمده بود.

به‌گفته کادر پزشکی قرار است فیزیوتراپی این مترجم برای بازیابی توان حسی در بخش راست بدن او آغاز شود.
مطلب دریافتی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا