گوناگون

بیکاری در آذربایجان بیداد می کند!

”مجید خدابخش استاندار اردبیل با بیان اینکه اکثر بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی در اردبیل بیکار هستند، گفت: وجود ۵ هزار بیکار در اردبیل بزرگ‌ترین تهدید امنیتی در استان است!“…

بیکاری یکی از معضلات دائمی سیستم‌های اقتصادی سرمایه‌داری از بدو پیدایش آن در جهان بوده و هست و اگر چنین سیستمی را در جامعه‌ای مانند ایران به حاکمیتی مذهبی اسلامی ضرب کنید، تبدیل به جهنمی وحشتناک برای کل جامعه خواهد شد. یکی از بروزات این جهنم اجتماعی، بیکاری وسیع و میلیونی و به‌ویژه تحصیل‌کردگان است. اظهارنظر استاندار اردبیل در رابطه باوجود پنجاه‌هزار بیکار و اینکه بیشتر این بیکاران را تحصیل‌کردگان تشکیل می‌دهد، نشان از اوضاعی بحرانی است که جناب استاندار را وادار به‌ عکس‌العمل و اظهار نگرانی نموده است. شاخک‌های حسی استاندار زمانی عکس‌العمل نشان داده که هم‌اینک بنا به اظهارات مسئولین دولتی، ده میلیون بیکار در جامعه وجود دارد و نگرانی‌شان از شورش گرسنگان بی‌دلیل نیست. انسداد اقتصادی موجود در ایران که هم‌اینک خود را در بسته شدن بیش از ۵۰ درصد کارخانه‌ها در شهرک‌های صنعتی در شهرهای آذربایجان و کاهش تولید در باقیمانده مراکز و کارخانه‌های صنعتی به کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت تولید، راهی جز بیکارسازی‌های گسترده در برابر سرمایه‌داران اسلامی نمی‌گذارد. این معضلی است به عظمت جامعه ایران و راهی جز به زیر کشیدن رژیم اسلامی سرمایه برای مردم متصور نبوده و نمی‌گذارد. جناب استاندار اردبیل نیز دقیقاً به همین دلیل است که وجود خیل عظیم بیکاران در اردبیل را تهدیدی امنیتی برای رژیم ارزیابی می‌کند! البته تهدید امنیت رژیم از طرف مردم جان به لب رسیده.
وجود جنبش اعتراضی است علیه بیکاری است که استاندار را وادار به اظهارنظر نموده است! یکی از راه‌ها مراجعه دسته‌جمعی بیکاران در شهرها به دفاتر کاریابی ادارات کار و امور اجتماعی است، مراجعه و ثبت‌نام و پیگیری مداوم خواست تأمین کار و اشتغال و در صورت عدم تأمین شغل، درخواست بیمه بیکاری مکفی برای تأمین یک زندگی انسانی از همین ادارات می‌باشد. جنبش علیه بیکاری می‌تواند و این ظرفیت را دارد که تبدیل به جنبشی پرقدرت علیه رژیم فقر و نکبت اسلامی سرمایه‌داران شود.

نشریه سهند

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا