گوناگون

دانش رای نیاورد:روحانی سرپرست وزارت علوم می شود

مجلس با ۱۷۱ رای مخالف در برابر تنها ۷۰ رای موافق، به فخرالدین احمدی آشتیانی برای وزارت علوم رای اعتماد نداد …

با عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به فخرالدین احمدی دانش آشتیانی گزینه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی ، حسن روحانی رئیس جمهوری با حکم خامنه ای به عنوان سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری انتخاب می شود.

این چهارمین بار است که دولت تدبیر و امید گزینه مورد نظر خود برای تصدی وزارت علوم تحقیقات و فناوری را به مجلس معرفی می کند. پیش از این و بعد از استیضاح فرجی دانا، میلی منفرد و نیلی احمد آبادی به مجلس معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن روحانی از همان دقایق پیش از بررسی صلاحیت برای دفاع از احمدی آشتیانی و با خیرمقدم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مجلس حضور یافت، در حالی که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی او را همراهی می‌کردند.
روحانی در سخنرانی خود تاکید کرد که من در انتخاب وزیر بر خلاف آنچه برخی رسانه‌ها شایعه می‌کنند، تحت تاثیر فشار گروه سیاسی یا شخصی نیستم و تحت تاثیر فشار گروهی کاری انجام نمی‌دهم.
قاسم جعفری و علیرضا زاکانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم و باقر شریعتی و عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم سخنرانی کردند. دو نماینده موافق دانش آشتیانی بخشی از وقت خود را به محمدرضا تابش و علی مطهری دادند.

اظهارات مخالفان و موافقان به شرح زیر است:
چرا همه وزرای پیشنهادی از گروه آقای معین هستند ؟
قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در سخنانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم ابراز عقیده کرد که همه وزرای پیشنهادی علوم از گروه وزیر دوران اصلاحات و تیم آن‌ها هستند.

گویا وزارت علوم سهم حزب مشارکت منحله است
سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در سخنانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم گفت: گویا وزارت علوم سهم حزب مشارکت منحله است.

کاری نکنیم خاطره بدی از مجلس نهم در ذهن مردم باقی بماند
از سوی دیگرعلی مطهری که در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم سخن می‌گفت از نمایندگان مجلس خوب است کاری نکنند که از مجلس نهم خاطره بدی در ذهن مردم باقی بماند.
بعد از اظهارات علی مطهری در دفاع از صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم، روحانی جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

مطهری سعی دارد مجلس نهم را با مجلس ششم مقایسه کند
علیرضا زاکانی نماینده تهران در مجلس و دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نیز در مخالفت با دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن‌آوری، با انتقاد به بخشی از نطق علی مطهری گفت: مطهری سعی دارد مجلس نهم را با مجلس ششم مقایسه کند؛ تعجب می‌کنم، آقای آشتیانی و ۱۱۹ استاد دیگر در۷ بهمن ٨۲ بیانیه رسمی را امضا و تأکید کردند به نفع متحصنان مجلس ششم روزه سیاسی می‌گیرند. در بیانیه جبهه مشارکت آمده بود تحصن مجلس ششم نقطه عطفی در توسعه سیاسی کشور است و دانش آشتیانی عضو همین جبهه مشارکت است.

بگذاریم دولت کارش را بکند
هم‌چنین محمدرضا تابش یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در سخنانی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم، از نمایندگان خواست اجازه دهند دولت کارش را بکند و به وزیر پیشنهادی علوم رای دهند.

به دانش آشتیانی که سابقه جبهه و جنگ دارد اعتماد کنیم
سیدعبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در سخنانی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم با اعتقاد به اینکه کشور به آرامش نیاز دارد اظهارکرد: ما باید به دانش آشتیانی که سابقه جبهه و جنگ دارد و مدیری دانشگاهی است اعتماد کنیم.

نمایندگان در صحبت‌هایشان بیشتر به حاشیه‌ها پرداختند
فخرالدین دانش‌آشتیانی که به عنوان وزیر پیشنهادی علوم در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس صحبت می‌کرد نیزپس از سخنان مخالفان و موافقان گفت: متأسفانه مسائل حاشیه‌ای در بیان با موافقان و مخالفان بیشتر مطرح شد و فرصت نشد که به برنامه‌های اجرایی و علمی به چالش کشیده شود.

پس از اظهارات فخر‌الدین احمدی دانش آشتیانی رای گیری مجلس برای صلاحیت وی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم انجام شد و با آغاز رای گیری اعضای کابینه یازدهم جلسه علنی مجلس را ترک کردند.

مخالفت مجلس با «دانش»
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی با ۱۷۱ رای مخالف، ۷۰ رای موافق و ۱۶ رای ممتنع، اعتماد مجلس نهم را برای تصدی این وزارت خانه کسب نکرد.
محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رییس مجلس شورای اسلامی نیز پس از قرائت آرای نمایندگان و اعلام رای عدم اعتماد مجلس به دانش آشتیانی، گفت: نمایندگان در انتظار گزینه برخوردار از شاخصه‌های علمی، فرهنگی و سیاسی برای تصدی وزارت علوم هستند.
ایسکا نیوز-ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا