گوناگون

دستور مخفیانه اوباما برای گسترش عملیات نظامی آمریکا در افغانستان

رئیس‌جمهوری آمریکا طی حکمی مخفیانه دستور گسترش عملیات نظامی آمریکا در افغانستان را صادر کرد…

به گزارش تایمز، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا دستوری را مبنی بر توسعه عملیات نظامی در افغانستان در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا کرده است.

براساس این دستور، نیروهای نظامی آمریکا اجازه دارند تا مبارزه با هر گروه شبه‌نظامی که امنیت کارمندان آمریکایی را تهدید می‌کنند، ‌ادامه دهند.

بر اساس حکم صادر شده توسط اوباما، جنگنده‌های آمریکایی در کنار هواپیماهای بمب‌افکن و پهپادهای این کشور اجازه پرواز و کمک به نیروهای نظامی آمریکایی را دارند.

یک مقام رسمی آمریکایی حکم صادر شده توسط رئیس‌جمهوری این کشور را برگ برنده‌ای برای نیروهای نظامی این کشور دانسته است، اما مقام رسمی دیگری اعلام کرده است که نیروهای نظامی «حمله‌های مستقیم» انجام نمی‌دهند.

این مقام رسمی در این‌باره گفت: «دیگر اعضای وابسته به گروه طالبان را هدف قرار نمی‌دهیم اما برای حفظ امنیت آمریکا و ثبات در منطقه تصمیم‌های مناسب را اتخاذ می‌کنیم.»

«اشرف غنی» رئیس‌جمهوری جدید افغانستان بارها از مقام‌های آمریکایی خواسته است حضور و فعالیت خود را در سال ۲۰۱۵ ادامه دهند.

در همین راستا، به نظر می‌رسد که شمار نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان در سال ۲۰۱۵ میلادی بدون تغییر حدود ۹ هزار و ۸۰۰ نفر باشد. تا پایان سال ۲۰۱۶ نیز باقی سربازان آمریکایی، افغانستان را ترک کرده و به حضور نظامی در این کشور پایان می‌دهند.

گزیده هایی از گزارش تایمز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا