گوناگون

دست کم ۴۵ کشته بر اثر حمله انتحاری به مسابقه والیبال در افغانستان

یک سوء‌قصدکننده انتحاری دست کم ۴۵ نفر را که به تماشای فینال مسابقات والیبال در یکی از شهرستان‌های شرق افغانستان رفته بودند با خود به کام مرگ کشاند. دست کم ۵۰ نفر نیز بر اثر انفجار بمب مجروح شده‌اند…

امروز یکشنبه (۲ آذر / ۲۳ نوامبر) بر اثر سوء‌قصدی انتحاری در افغانستان دست کم ۴۵ نفر از تماشاگران یک مسابقه والیبال کشته شدند. ناظران مسائل افغانستان می‌گویند که چنین سوء‌قصدی از چند ماه پیش تا کنون در نوع خود سابقه نداشته است.

صحنه پس از حمله‌ای انتحاری در ولایت پکتیکا در ژوئیه ۲۰۱۴

به گفته مقامات محلی، این اتفاق در شهرستان “یحیی خیل” در ولایت پکتیکا واقع در شرق افغانستان رخ داده است. سوء‌قصدکننده بمبی را که به همراه داشته در میان صدها تن از تماشاگران بازی فینال مسابقات والیبال منفجر کرده است.

به گفته عطاء‌الله فصلی، معاون والی پکتیکا، مهاجم سوار موتور بوده و با موتور خود به میان جمعیت رفته است.

یک سخنگوی مقامات ولایت پکتیکا گفت که دست کم ۵۰ نفر نیز بر اثر انفجار بمب مجروح شده‌اند. بیشتر قربانیان این حادثه غیرنظامی هستند.

این واقعه صبح یکشنبه هنگامی رخ داده است که شمار زیادی از تماشاچیان به دیدن مسابقه رفته بودند.

تا کنون کسی مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده نگرفته است.

در ولایت پکتیکا در میانه ماه ژوئیه نیز دست کم ۸۹ نفر بر اثر انفجار بمب در یک بازار پر رفت وآمد جان خود را از دست دادند. در این واقعه راننده سوء‌قصدکننده با اتومبیل خود که حامل بمب بود به قلب جمعیت زده و در میان حجره‌های بازار بمب را منفجر کرده بود.

در پایان سال جاری (۲۰۱۴) ماموریت جنگی نیروهای نظامی بین‌المللی در افغانستان به پایان می‌رسد.

در آستانه خروج نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان شمار سوء‌قصدها در این کشور افزایش یافته است. از جمله چهارشنبه گذشته (۲۸ آبان) سوءقصدی با خودرویی حامل بمب در محله‌ای که بیشتر ساکنان آن خارجیان هستند رخ داد که پایتخت افغانستان، کابل را به لرزه در آورد.
بخش هایی از گزارش صدای آلمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا