گوناگون

بازگشت پژو به ایران،دومین بازار مصرف این شرکت

در حالی که بر اساس آمار اعلام شده از سوی مدیرعامل شرکت ایران‌خودرو، ۲۵ درصد از خودروهای درحال تردد در ایران فرانسوی هستند، گروه خودروسازی پژو سیتروئن اعلام کرد که در نظر دارد فعالیت‌های خود را در ایران، از سر گیرد. پیشتر فعالیت شرکت پژو در ایران که دومین بازار مصرف این شرکت به شمار می‌رود، به دلیل وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور متوقف شده بود…

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، ژان کریستف کمار، مدیر بخش خاورمیانه و آفریقای شرکت پژو در دومین کنفرانس بین المللی صنعت خودروسازی در تهران گفت: ما تا کنون گفت‌وگوهای فشرده‌ای با شرکت ایران‌خودرو داشته‌ایم و ما به شدت مایل به سرمایه‌گذاری مشترک در ایران هستیم.

آقای کمار اضافه کرد: این سرمایه گذاری مشترک جدید می تواند تمامی زنجیره خودروسازی در ایران را شامل شود و محصولات جدید و تکنولوژی‌های تازه خودروسازی را در اسرع وقت وارد ایران کند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران به نقل از برنو فوشه سفیر فرانسه در تهران نوشت که فرانسه همچنان مایل به ادامه حضور در بخش های مختلف اقتصادی از جمله صنعت خودرو ایران است.

با این حال محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، امروز درباره مذاکره با نمایندگان شرکت‌های فرانسوی به خبرنگاران گفت: «ایران به همکاری با شرکای فرانسوی تمایل دارد اما ادامه این همکاری ها با توجه با شروط جدید ایران است.»

هاشم یکه زارع، مدیر عامل ایران خودرو نیز امروز درباره بازگشت پژو به ایران گفت: «پژو باید بهای ترک ایران را که باعث آسیب دیدن صنعت خودرو شد پرداخت کند و بهای آن نیز انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری مشترک است.»

بر اثر تحریم‌های بین المللی به ویژه تحریم‌های آمریکا، تولید صنعت خودروسازی ایران از یک میلیون و ششصد هزار خودرو در سال ۲۰۱۱ به ۸۰۰ هزار خودرو در سال ۲۰۱۳ کاهش یافت.

شرکت پژو که در مارس سال ۲۰۱۲ ایران ترک کرد، در اکتبر گذشته در حاشیه برگزاری نمایشگاه خودروی پاریس تماس‌هایی با شریک تجاری خود در ایران، یعنی شرکت ایران خودرو برقرار کرد.

اکنون بزرگترین شرکت فرانسوی حاضر در صنعت خودروی ایران، شرکت رنو است که این شرکت نیز بر اثر تحریم‌های بین المللی فعالیت خود را در ایران متوقف کرد، اما در نوامبر ۲۰۱۳ و به دنبال توافق موقت ژنو که بر اثر آن بخشی از تحریم‌ها علیه ایران لغو شد، شرکت رنو فعالیت خود را با شیب ملایمی از سر گرفت.
رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا