گوناگون

دو میلیون آواره سوری در خطر گرسنگی و سرمازدگی

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد که به دلیل کمبود مالی، از روز، دوشنبه، اول دسامبر دیگر قادر نیست به آوارگان سوری غذا برساند. افزون بر بی‌غذایی، زمستان سختی هم در پیش است …

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد که به دلیل کمبود مالی، از روز، دوشنبه، اول دسامبر دیگر قادر نیست به آوارگان سوری غذا برساند. افزون بر بی‌غذایی، زمستان سختی هم در پیش است. یک میلیون آواره سوری در خطر سرمازدگی قرار دارند.
دو میلیون آواره سوری در خطر گرسنگی و سرمازدگی

بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار آواره سوری در اردوگاه‌های آوارگان در اردن، ترکیه، لبنان و مصر و همچنین عراق به‌سر می‌برند. آن‌ها که تا امروز از سازمان ملل کوپن غذا دریافت می‌کردند، از این پس از این امکان بی‌بهره می‌مانند. آوارگان با در دست داشتن کوپن غذای سازمان ملل می‌توانستند از فروشگاه‌ها غذای مورد نیازشان را تهیه کنند.
اردرین کازین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل گفته است که آوارگان سوری از این پس در خطر گرسنگی قرار دارند. به گفته مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل این احتمال وجود دارد که در اردوگاه‌های آوارگان تنش و درگیری به وجود آید و ثبات اجتماعی کشورهای میزبان به خطر افتد.
فقط در ماه دسامبر، برنامه جهانی غذای سازمان ملل برای غذارسانی به آوارگان سوری به ۶۴ میلیون دلار بودجه نیاز دارد.
جامعه جهانی به سازمان ملل وعده داده بود که یک بودجه میلیاردی برای کمک به آورارگان اختصاص دهد. اما کشورهای مرفه به این وعده عمل نکردند. به گفته اردرین کازین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا چنانچه بودجه کافی در اختیار این نهاد وابسته به سازمان ملل قرار بگیرد، به وظیفه غذارسانی خود به آوارگان سوری عمل می‌کند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل گزارشی منتشر کرده است مبنی بر اینکه بیش از یک میلیون آواره سوری از امکانات کافی برای از سر گذراندن فصل زمستان برخوردار نیستند و به همین جهت در خطر سرمازدگی قرار دارند. پیش‌بینی می‌شود که در کشورهای میزبان امسال زمستان برف ببارد و درجه هوا به ۱۶ درجه زیر صفر برسد. هفته گذشته در اردوگاه آوارگان سوری در شهر عرصال در لبنان دو کودک در اثر ذات‌الریه جان خود را از دست دادند.

رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا