گوناگون

وجود ۱۲ میلیون فقیر

علی ربیعی هرچند به شناسایی ۱۲ میلیون فقیر در کشور اشاره کرد اما به خط فقر مدنظر در محاسبه این فقرا اشاره‌ای نکرد…

وی تصریح کرد: سعی ما بر این است که با فقر غذایی مقابله کنیم. بیش از هشت میلیون نفر را در این رابطه شناسایی کرده‌ایم، علاوه بر این نظام شناسایی، با کمک مرکز آمار و سازمان‌های آماری دیگر تا حدود ۱۲ میلیون نفر را شناسایی کرده‌ایم.

آن طور که مهر گزارش داده، ربیعی با بیان اینکه مهمترین ابعاد توسعه، توسعه انسانی است گفت: سه شاخص عده طول عمر، سلامت و سطح آموزش نیز در این رابطه وجود دارد.

وزیر کار اظهار کرد: اگر بخواهیم برای ایرانیان زندگی بهتری تدارک ببینیم همین سه شاخص است که آن را مشخص می‌کند. درآمد اقتصادی و معیشت مناسب و پایداری سلامت از مهمترین وجوه آن است.

وی افزود: اگر همه می خواهیم با فقر مقابله کنیم باید حداقل چند فقر را از بین ببریم. معتقدم مهم ترین فقر بعد از فقر درآمدی، فقر سلامت است.

ربیعی ادامه داد: شاید نتوایم بر آن دو فقر، تقدم و تاخر قائل شویم. از سوی دیگر فقر خوراکی، فقر آموزشی، فقر سلامت، فقر امنیت از آینده و فقر مسکن از مهم ترین فقرهایی است که جوامع را تهدید می کند.

وی تاکید کرد: قصدم نقد غیرمنصفانه نیست، اما در طول هشت سال گذشته میلیاردها دلار ارز قسمتمان شد، اما بی‌عدالتی و فقر کم نشد و در کشور ایجاد شغل هم نشد. شاید برخی به دنبال پاسخ سیاسی برای این سوال می‌گردند اما من یک پاسخ ساده برای آن دارم و اینکه وقتی هر پولی را بدون اصلاح ساختاری و نهادی هزینه کنیم، سرنوشتی جز این نخواهد داشت.
اقتصادنیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا