گوناگون

راهپیمایی در یونان به خشونت کشیده شد

شهر آتن، پایتخت یونان در ششمین سالمرگ یک جوان ۱۵ ساله که به دست پلیس کشته شد، صحنه شورش و زد و خورد میان دانشجویان و ماموران دولتی بود. معترضان با سنگ و کوکتل مولوتف به خیابان ‌‌آمدند و پلیس با گاز اشک‌آور.‌..

تظاهرات جوانان معترض یونانی در آتن

شامگاه شنبه (۶ دسامبر/۱۵ آذر) بیش از ده هزار دانشجو و دانش‌آموز در آتن و شهرهای دیگر یونان به تظاهرات ضد دولتی پرداختند. بیشتر معترضان از گروه‌های چپ‌گرا بودند.
تظاهرکنندگان علیه سیاست‌های ضداجتماعی و فشارهای اقتصادی شعار می‌دادند. تلویزیون یونان اعلام کرد که شورش در مرکز شهر آتن، شامگاه شنبه شب آغاز شد.
خبرگزاری رویترز می‌نویسد که در آغاز درگیری، حدود ۲۰۰ تظاهرکننده نقاب‌دار به سوی پلیس، سنگ و مواد محترقه پرتاب کردند. ویترین اکثر مغازه‌های مرکز شهر در این شورش شکست و سطل‌های بزرگ زباله به آتش کشیده شدند. شاهدان ماجرا گفته‌اند که هوا به دلیل تراکم گاز اشک‌آور غیر قابل تنفس بود.
در تجمع فشرده تظاهرکنندگان در برابر پارلمان یونان، شیشه‌های مغازه‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس حوالی میدان “سیناگما” شکسته شدند. ساختمان مجلس از سوی تظاهرکنندگان دو طرف میدان، سنگ‌باران شد و پلیس هم از گاز اشک‌اور استفاده کرد.
در شهرهای بندری تسالونیکی و پاتراس نیز درگیری‌های خشونت‌باری میان پلیس و دانشجویان پیش آمد. پلیس پس از به کار بردن گاز اشک‌آور و نارنجک‌های بی‌حس کننده، شمار زیادی را دستگیر کرد.
پلیس پیش از شروع آشوب، به ساختمان یک دبیرستان حمله کرده بود که از چند روز قبل به اشغال دانشجویان و دانش‌آموزان در آمده است.
الکسی گریگوروپولوس، دانش‌آموز ۱۵ ساله آتنی، در ششم دسامبر سال ۲۰۰۸ و در تظاهرات گروه‌های مخالف دولت، با اصابت گلوله پلیس جان خود را از دست داد. دستگاه قضایی یونان‌، در اکتبر سال ۲۰۱۰ ضارب او را به حبس ابد محکوم کرد. همه ساله در مراسم سالمرگ گریگوروپولوس بین جوانان و پلیس درگیری روی می‌دهد.
این تظاهرات در عین حال‌ به نشانه همبستگی با دوست زندانی دانش‌آموز کشته‌شده برگزار می‌شود. نیکوس رومانوس‌ در سال ۲۰۱۳ به اتهام سرقت از بانک به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. او ۲۱ سال دارد و به دلیل آن که مقامات زندان اجازه مرخصی برای ادامه تحصیل به او نمی‌دهند، از آخر ماه نوامبر اعتصاب غذا کرده است.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا